| anonim_4396 a întrebat:

Am o mare problema, sunt o fata casatorita, am 21 de ani si un baietel scump de 2 anisori. Problema mea mare este persoana cu care sunt casatorita este foarte violenta si ataca verbal f violent, si pe deasupra este si alcoolic! Eu sunt singura la parinti, ei sunt batrani si nu mai ma pot ajuta, eu vreau doar binele la copilasul meu si liniste. Va rog mult dati-mi un sfat sincer si puneti-va in locul meu va rog mult...

Răspuns Câştigător
| valsulnorilor a răspuns:

Trebuie discutat cu sotul cand nu a consumat bauturi alcoolice si vazut care sunt problemele sale si motivele pentru care consuma bauturi alcoolice.
Daca este violent doar sub influienta bauturilor alcoolice problema se poate rezolva prin abstinenta la alcool insa daca este violent si in lipsa consumului de bauturi alcoolice atunci problemele pot fi mult mai grave si trebuie consultat medicul psihiatru sau o sedinta la un psiholog pentru identificarea si tratarea problemelor pe care le are.
Atentie:
In general femeile actioneaza violent cand sotii au consumat bauturi alcoolice.Este o solutie gresita.
Deasemeni sotiile interzic sotilor sa consume bauturi alcoolice.Deasemeni este o solutie gresita.Cand ii vei interzice ceva unui om, acela va fi din ce in ce mai tentat sa faca acel gest doar de dragul ca i-a fost interzis.
Dvs. locuiti impreuna si va cunoasteti sotul cel mai bine.trebuie sa identificati cauzele care genereaza consumul de alcool si conditiile care favorizeaza acest consum si sa luati masurile cele mai inspirate si mai inteligente pentru a stopa acest rau.
Mult succes si sanatate buna atat dvs cat si copilului dvs.

24 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

O problema sigur ai. Altfel nu iti alegeai un astfel de partener. Daca l-ai ales, probabil speri acum intr-un raspuns care sa solutioneze situatia si el sa se schimbe. Nu se va intampla. E nevoie ca tu sa te schimbi, sa iti schimbi mentalitatea si sa iti schimbi si viata. Daca ai intrat in rol de victima, atragi agresor, orice ai face. Iesi din acest rol si ia-ti viata in maini. Poate te-ar ajuta cateva sedinte de consiliere. Sunt centre speciale pentru protectia femeii, unde se ofera si consiliere gratuita.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

In primul rand, nu pot sa nu-mi exprim Mirarea! pana v-ati luat, era inger? si abia dupa a inceput sa fie asa? Sau, poate tu ai acum niste modificari psihice si erotic/sexuale altfel decat inainte de nastere si ai uitat sa mentionezi? daca nu, la el e problema! Atunci, te duci la politie si ceri sa vorbesti cu o tipa care absolvit Dreptul, ii povestesti tot, cu lux de amanunte, si vezi ce te sfatuieste! Legea te protejeaza, si el poate fi amendat, dar poate veni apoi sa te bata iar, si banii vor lipsi din bugetul familiei, sau poate fi si judecat si condamnat pentru lovire, si risti sa ramai singura, 6-12 luni, iar apoi sa vrea sa divorteze! nu putem sa ne punem exact in locul tau, pentru ca sunt multe alte aspecte..., dar te putem indruma logic, si legal! Si, in functie de cum evolueaza lucrurile, trebuie sa iei si tu in calcul varianta divortului, si repede, ca sa ai sansa de a putea gasi un Om adevarat, care sa va vrea, inainte de a face copilul 2, 5 ani, cand incepe memoria sa retina mult mai distinct, si corect... si fizionomiile! SUCCESS!, si te rog sa ne tii la curent! Ala mic e pe primul plan!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Incearca sa vezi de unde s-a ajuns aici, incearca sa discuti cu el cand nu e baut, hotararea pe care o vei lua e foarte importanta pentru viitorul tau si al copilului.

| Barajag a răspuns:

Poate se va schimba o perioada, dar nu indelungata sa ti ofere linistea de familie pe care o doresti.nu esti nici prima femeie, nici ultima care i se intampla asa. tu hotarasti cum va fi mai bine, fara sau cu el...

daniela
| daniela a răspuns:

Lasa-l... in curand poate da si in copil. Mai bine te chinui singura dar ii asigur mititelului un camin linistit plin de dragoste si intelegere. Ori ce lucru ce incepe prost se va termina si mai prost. Nu trebuie nici sa te sacrifici, nici sa induri si mai ales nici sa stai langa un astfel de om.

mlm
| mlm a răspuns:

Parerea mea este ca trebuie sa-l lasi, nu vei rezista psihic, iar copilul nu trebuie lasat sa vada prostiile care le face taicasu, nu cred ca parintii tai nu iti vor fi aproape, sa te lase sa stai la ei, sau da divort si vei ramane tu in casa.Sau mai ai o posibilitate, mergi la protectia mamei si copilului, si fa reclamatie ca vine beat acasa si face scandal, ca vb urat cu voi, zii exact cum sta treaba si va veni o comisie acasa, vor sta de vb cu el, iar in cazul in care comportamentul lui nu ia sfarsit, va fi demis din drepturi parintesti, se face ancheta sociala iar tatal va fi demis din drepturile parintesti.Acum ramane la latitudinea ta ceea ce vrei sa faci, stiu ca este greu, dar inceputul este asa pe urma iti va fi mai usor, decit sa stai cu ho si teo in casa mai bine singura cu copilul tau.Bafta multa si succes.

regis
| regis a răspuns:

Nu ma pot pune in locul tau pentru ca niciodata nu as accepta sa stau langa un om violent. Nu este un mediu sanatos nici pentru tine nici pentru copil si oricati bani ar aduce in casa sunt prea putini pentru a merita asta. In plus daca vei divorta si vei primi copilul (ceea ce pare evident in situatia data) vei primi automat si o pensie alimentara care va va ajuta sa supravietuiti. Inainte de a intenta divortul, poate ar fi util sa obtii si un certificat medical care sa ateste violentele la care ai fost supusa.
Dar pana sa intaresc cu argumente, da-mi tu un singur motiv pentru care il suporti pe acest barbat langa tine.
Iti doresc succes, cu toate ca sunt convins ca te vei razgandi de multe ori pana sa il parasesti cu adevarat. Daca erai hotarata nu primeai a doua palma.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Divort.

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Gandeste-te ca ai doar 21 de ani. Consider ca nimeni nu are dreptul sa-ti tulbure viata atat de mult.
Poarta o discutie cu sotul tau cand are capul limpede si impreuna stabiliti prioritatile. Explica-i cat rau iti face tie si copilului vostru. Degeaba vrei ca el sa se schimbe, daca el nu vrea. Lasa-l pe el sa ia o hotarare.
Vreau sa-ti spun ca un alcoolic nu va recunoaste ca este alcoolic si ca are o problema. Dar se poate vindeca, cu ajutorul unui psiholog si cu ajutorul familiei.
Copilul vostru are nevoie de dragostea ambilor parinti. Si tu ai nevoie de un sprijin si de afectiune. Luptati impreuna pentru ca lucrurile sa intre pe un fagas normal!
Pentru ca trebuie sa fii si realista, daca si daca nu se mai poate gaseste linistea ta si a copilului tau. Chiar daca asta inseamna sa va despartiti, nu e sfarsitul lumii. Pentru tine viata abia acum incepe si nu merita si-ti fie ruinata. Vei gasi in tine puterea sa mergi mai departe.

| moonY a răspuns:

Paraseste'l.si daca n'o faci pentru tine, fa'o pentru copilasul tau!

| Ben. a răspuns:

Lasa animalu' si cautati un barbat.

| greg a răspuns:

Doamne fereste! Nu stiu ce sfat sa-ti dau, dar sper sa treci peste.Roaga-te la Dumnezeu! O sa vina si soarele pe strada tawinking

| want2bMajestic a răspuns:

Te compatimesc... dca ai fi fost singura eram ferm convins ca ieseai u cumva din aceasta problema...chiar si asa trebuie sa gasesti o cale d a te intelege cu sotul tau. stiu ca nu il poti suferii... dar poate ca sotul tau, dupa ce o sa vada ca baietelul sau creste... poate o sa se schimbe... eu iti urez succes si sper ca totul sa fie bine

| maya_4030 a răspuns:

E foarte greu sa traiesti in casa cu un astfel de om, cand ii spui ca e alcoolic face spume la gura de nervi si au vesnica replica, pot sa ma las oricand, nu e asa si ei stiu asta, stai de vorba cu el dar nu dimineata cand inca e mahmur si spune-i ca daca nu incearca sa schimbe situatia va ramane singur si tu nu-ti doresti asta, daca e violent asa cum scrii trebuie sa stii cum sa o spui altfel lucrurile pot degenera si iti faci mai mult rau decat bine, nu suporta sa fie parasiti (a se vedea cate cazuri de omor au fost pe tema asta) fa ceva daca tu crezi ca nu se poate schimba inainte de-a fi prea tarziu atat pentru. tine cat si pentru. bb, bafta.

| smooth a răspuns:

E greu sa spui lasa-l ...hmm cam dificil de facut avand in vedere ca parinti nu te pot ajuta si e greu cu un copil si singura, ma gandesc ca nu vei vrea s-ti gasesti imd un inlocuitor sic am greu gasesti unul care sa te ia si cu un copil dar nu te descurajawinkingdar mai incearca sa vb cu el poate poate, e nasol cand iti dai seama cu cine te-ai incurcat de fapt pup ai grija de u si de baietel:*

| danasang a răspuns:

Lasa-l, pleaca de acolo. Bun, parintii sunt batrani, dar daca esti singura la parinti, iti vor da un pic de acoperis de-asupra capului, si o perna pe care sa-ti culci copilul. esti tanara, vezi-ti de viata ta si a copilului, nu sta sa educi ceea ce nu stii daca poate fi educat. Pleaca, pur si simplu, nu-i spune unde esti. Cauta-ti de lucru si fa-ti viata mai frumoasa. dar cel mai important: pleaca! In primul rand pentru binele copilului tau, apoi pentru tine.

| DrageanElena a răspuns:

Salut, daca vrei binele copilululi pleaca de la barbatu ala care te bate, odata ce a dat in tine o sa dea tot timpul. poate o sa te caute dar daca o sa te intorci la el o sa fie si mai rau.si atunci nu mai ai cei face.toate cele bune.

| ingrijitoare a răspuns:

D-na, aveti serviciu si sotul dvs? Sa aveti ocupatii. D-na, daca i-ati pune ceapa cruda in alcool, poate sotul n-ar mai bea sau sa vorbiti cu un medic specialist sa nu faceti o prostie cu tot felul de solutii in alcool sau ceapa cruda in mincare, poate ar da rezultate bune. Cu bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate pare dur, da' de ce l-ai luat? Banuiesc totusi ca nu l-au apucat pandaliile dupa ce v-ati casatorit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca e sotul tau, e si tatal copilului? de fapt oricare ar fi situatia, daca e numai alcoolul la mijloc, nu ai incotro decat sa-l lasi si sa-ti cauti linistea ta si a copilului.cu alcoolismul nu prea sunt sanse de izbanda.asta te duce la ruina totala.ai 21 de ani.ai inca timp sa-ti formezi o familie. adevarata

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nimeni nu se schimba nici din dragoste nici pentru sanatate, asa ca cel mai bun lucru este sa te intorci la parinti si sa ii asiguri copilasului tau o viata chiar modesta dar linistita si in iubire. Nu il lasa pe micut sa traiasca in violente verbale si fizice, nu trebuie sa vada asa ceva si nici sa simta teama si disperarea de mic. Uita-te la ochisorii lui si la barbitza tremuranda a plans cand se dezlantuie tatal, imbibat de alcool si, daca nu=ti place ce vezi, fugi, fugi departe de el cu puiul tau si fa-l fericit. Este mai bine sa traiasca fara tata cu o mama iubitoare, decat cu un tata violent. Creste-ti copilul frumos cu respect pentru oameni si Dumnezeu. Fa-ti curaj si uita de ce te-ai casatorit cu el, nu rabda nimic pentru ca nu il ajuti nici pe copil nici pe tine. Dumnezeu sa te ocroteasca. Curaj!

| luminitagrigoriu a răspuns:

Lasa-l si tu impreuna cu copilul veti reusi in viata

| gabi_6390 a răspuns:

Draga si eu am fost in situatia asta asa ca uital ca ai sa-ti faci numai rau si pe deasupra si copilului tau nu ti face bine mult stres asculta ce itit spun eu ca o sa fie si mai rau. asa ca lasa-l pentru binele copilului tau si tie uital ma mir cum de nu te bate? asa ca gandeste-te bine.eu am fost in aceeasi situatie si uite ca acum mam imbolnavit si nu mai am ce sa fac multumesc fostului nenorocit. asa ca ai grija de tine si eu am 2 copii. iti doresc multa bafta si SANATATE te salut.

| emil88 a răspuns:

Buna.pai ala ce fel de om poate fi? lasa-l si ati vei gasi altul dar sa fi foarte atenta sa nu dai iar peste asemenea animal.Nu meriti sa suferi nici tu nici copilasul pentru un ...sa numai zic ce, ati poti gasi care sa tina cu adevarat la tine sa te iubeaca si sa fie om nu animal.