| anonim_4396 a întrebat:

Am o poveste mai speciala.Eu am 15 ani. M`am nascut intr-o familie formata din 5 surori si o mama numita Zaharia Paraschiva si tatal Zaharia Gheorghe.Imediat dupa nasterea mea, mama a murit, iar tatal meu nu m`a vrut, asa ca a zis sa ma dea la casa de copii, insa unchiul si matusa mea[Stroie Nicoleta si Stroie Gheorghe]si fratele meu[verisor]Ciprian m`au luat la ei. Timp de 13 ani de zile s`au chinuit cu mine, mi-au dat o educatie, m`au trimis la scoala, m`au aranjat. mi-au oferit tot ce este mai bun.Acum 2 ani, mama mea[Stroie Nicoleta] a murit din cauza problemelor de sanatate, iar tata, dupa un an a gasit o femeie. Vreau sa stiu ce sa cred... oare mama e suparata din cauza aparitiei acestei femei? Eu nu am nici o problema cu aceasta femeie nou aparuta, ma inteleg foarte bine cu ea si ii mai sterge lu` tata ideile din comunism. Oare mama e mandra de mine?[pana acum am avut mentiuni-clasele 5-8] si nu am coborat la media generala de 8.64.
Vecinii si neamurile spun k o sa ajung grav, k umblu noapte p strazi, insa nu e adevarat deoarece la 10 trebuie sa fiu in casa, uneori ma lasa sh pana la 10 jumate. Ce sa cred despre gandurile mamei mele?

Răspuns Câştigător
| Leea1234 a răspuns:

Mai fetito...gura lumii nu o inchide nimeni, tu sa fii fata "cuminte" sa inveti cat poti tu mai bine...si sa-ti faci ambele "mame"mandre de tine!
sunt mandre ...cu siguranta si asa dar tu nu trebuie sa le dezamagesti...
cu siguranta mama ta nu este suparata de aparitia noii femei!
dimpotriva, e (cred eu mai linistita)ca are cine sa va ingrijeasca pe tine si pe fratele tau!
tu sa fii o fata cu capul pe umeri si sa nu-ti dezamagesti parintii!
sa nu cazi in capcana adolescentei...
DUMNEZEU sa te ocroteasca!

10 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Desi esti un copil, iti apreciez modul de gandire, educatia primita si ambitia cu care lupti sa-i multumesti pe cei care candva te-au ajutat.Si daca exista ceva dincolo, sus in ceruri, si daca nu exista, eu zic ca felul tau de a fi este apreciat si de cei de aici si de cei care numai sunt.Nu pot decat sa te felicit si sa-ti spun:fi tu in tot ceea ce faci!

| Razvan a răspuns:

Stii cum se zicebig grinumnezeu ii pune la incercare pe cei care ii iubeste.Trebuie sa inveti sa lupti cu prejudecatile oamenilor pentru ca asta vei face toata viata incepand de acum.Doare sa stii ca cei care ar trebui sa te sustina se fac ca ploua si iti spun ca o sa ajungi "grav". Esti destul de inteligenta si destul de matura si incercata de viata ca sa iti dai seama ca te poti descurca si singura din punct de vedere moral.Nu ii lasa sa iti fure speranta pentru ca oricine are dreptul sa viseze.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Draga mea stai linistita, fii convinsa ca mamele tale te-au iubit mult si de acolo de unde sunt te vegheaza in continuare. Tu sa te porti cuviincios sa nu iti faci mamele de rusine, sa inveti bine, sa le demonstrezi la toti ca gresesc. Asculta-l pe tatal tau si pe mama vitrega sa fie multumiti de tine.

| EUSIATIT a răspuns:

Povestea ta e trista dar tu trebuie sa fii cuminte sa te maturizezi sa inveti bine ca sa poti face ceva in viata pentru ca mma ta de acolo de sus te vegheaza si va fi multumita de tine daca vei ajunge un om responsabil. Cit despre ceilalti daca tu stii ca nu e adevarat. fii cu capul pe umeri nu te abate din drum pe o carare gresita si le vei arata ca nu este asa

| Linda a răspuns:

Sa ai grija sa nu te prosteasca baietii. E bine cum te-ai descurcat. Parerea mea ca e bine ca acest al doilea tata al tau si-a gasit o noua sotie, ca oamenii nu e bine sa fie singuri. Domnul sa te ajute si de acum inainte. Sigur mama ta care te-a nascut se bucura de orice lucru bun care il faci. Felicitari.

| hândel a răspuns:

Nu conteaza ce spun vecinii si neamurile, nu conteaza nimeni, tot ce conteaza esti tu si persoanele care ti-au facut bine, persoanele la care tii. Imi pare rau ca ti-ai pierdut mama inainte sa ai sansa s-o cunosti, si imi pare rau ca ai pierdut a doua mama care te-a crescut, insa, daca noua mama vitrega este o persoana buna, si se poarta frumos cu tine, da-i sansa sa va cunoasteti mai bine, cu atat mai mult cat ii alina tatalui tau vitreg singuratatea. Eu nu cred in existenta sufletului, eu cred ca atunci cand o persoana paseste-n nefiinta, dispare tot ce reprezenta, orice gand, orice gest, amintire a sa, nimic nu mai ramane, decat pozele si amintirile pe care le porti in mintea ta raman. Insa daca tu vrei sa crezi in suflet, atunci eu iti spun ca o mama, fie ea cea care ti-a dat nastere, ori care te-a crescut, atunci cand nu mai poate avea grija de tine, isi doreste pe cineva care sa-ti fie alaturi, cineva care sa-i tina locul. Orice ai face, o mama te va iubi, si va fi mandra de tine, din simplul motiv ca esti o parte din ea, si ar fi imposibil sa nu fie mandra ca a adus pe lume o fiinta nobila, care se gandeste la binele altora, asa cum faci tu gandindu-te la sentimentele mamei tale plecata printre ingeri, de unde-ti trimite aceasta noua mama, sa-ti fie umar, alinare. Numai bine iti urez in viata. Fruntea sus!winking

| Alina_5575 a răspuns:

Gura lumi nu o poate inchide nimeni...

O sa-ti zic un lucru ce mil spune tata mereu, ca sa iti fie bine tu trebuie sa fi cu capul pe umeri sa stii ce faci, sa inveti tu cat poti de bine sa ajungi cineva sa ii faci mandra pe cei din jur.
Eu cred ca ambele "mame" sunt mandre de tine, nu asculta vecini fa ce crezi tu ca e bine pentru tine

Bafta kiss

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Off, dragalasa de tine, mi se rupe sufletul cand aud asemenea povesti...Mai papusica, nu trebuie sa asculti ce spune lumea, tu sa fii cu capul pe umeri, sa inveti la scoala, sa faci tot posibilul ca mama ta sa fie mandra de tine.Sunt convinsa ca esti o fata cuminte si ca mama ta te ajuta, iti indruma pasii, iti lumineaza calea...Asculta-l pe tatal tau, pe mama vitrega si restul familiei, cu totii iti vor binele, demonstreaza-le ca esti un om de valoare, invata pentru un viitor bun, fii ambitioasa si puternica! Sunt sigura ca din partea mamei tale primesti cele mai bune ganduri happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Imi pare rau de tine sincer...stiu ce simti... tatal meu a murit acum un an si jumatate si de at nu ma inteleg bine cu mama mea si nici nu mai stau cu ea de o luna ca m-a trimis de acasa am doar 16 ani si acum stau la prieteni ffff buni si ma ajuta ma invata asa ca stiu ce simti.nu stiu ce sa fac cum sa fac numai am ideii cum ar trebui sa fac viata asta a mea cacata ca altcumva nu o pot numi.,,,,,, cine vrea sa-mi dea sfat ma gasiti pe id-ul filer.boglarkahappyva astept cu drag ideiile voastrehappy

| xteutzu a răspuns:

Mama ta nu cred ca este suparata deoarece viata merge inainte intotdeanua si tatal tau are nevoie de un ajutor... aici nu ma refer doar fizic ci si moral... cat despre tine si cum o sa ajungi asta depinde numai de tine si aici ma refer la anturajul in care esti si persoanele cu care umblii