| fordfocus96 a întrebat:

Buna Ziua! Am si eu o intrebarehappy,in legatura cu gradele de rudenie!
Am cunoscut o fata, care era verisoara lui varumiu.Eu sunt var cu varumiu prin (tata si maicasa,sunt frati),iar el e verisor cu verisoarasa prin(tatal lui cu tata-l fetei).Eu nu am nici o treaba cu neamu fetei,singura legatura dintre mine si ea ar fi ca tatal lui varumiu,unchiul meu e si unchiul ei.
Sunt sau nu var cu ea, si daca da de ce grad....etc? Pllsss ajutor

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

E ruda prin alianta, iar la capitolul asta nu exista grade de rudenie. Gradul de rudenie exista doar intre rude de sange. Pentru a avea grad de rudenie cu cineva trebuie sa ai un stramos comun cu el/ea. Adica atat el/ea cat si tu trebuie sa descindeti direct din acel stramos comun.

2 răspunsuri:
| cryssu2008 a răspuns:

Esti var cu ea deoarece gradul de rudenie se realizeaza prin alianta care chiar tu ai spus-o: tatal varului tau este si unchiul tau, si unchiul ei.

| edit28 a răspuns:

Nu esti ruda cu ea, asa ca poti sa te insori.