| Tasya05 a întrebat:

Buna TPU crying. Help me, please crying. Deci, acum 2 zile, tatal prietenei mele cele mai bune (13 ani) a murit intr-un accident de masina (era politist).Era vreo 7:00 dimineata, si prietena mea m-a sunat sa imi dea vestea tragica sad.Am avut un soc, tatal ei era ca al doilea tata pentru mine sad. Mama mi-a spus sa ma duc sa dorm la ea in noaptea aceea, mama ei fiind foarte ocupata. Stiti cum e, a trebuit sa mearga in localitatea in care se intamplase accidentu, biata femeie era distrusa. Mama ei, ii spusese prietenei mele, ca tatal ei e bine ( a mintit-o, bineinteles). Cand am ajuns la ea, mama ei a coborat ( era asteptata de niste oameni ). Oamenii aia, i-au spus ca sotul ei a murit. In momentul ala, am auzit-o tipand. Prietena mea a inceput sa planga, si m-a intrebat ce s-a intamplat. Eu ca idioata ce sunt, i-am spus ca, cred ca tatal ei a murit crying.Si asa a fost. Ideea e ca, acum ma simt groaznic, pentru ca i-am dat eu vestea asta.In noaptea in care am stat la ea, nici sa vorbeasca nu putea. Era distrusa. Statea in coltul camerei, in genunchi si nu scotea niciun cuvant, doar plangea. Si asta a facut toata noaptea, toataa. Nu stiu ce pot face pentru ea, cum sa ii vorbesc, cum sa o ajut.Va rog, spuneti-mi cum ar trebui sa ma comport cu o persoana in situatia ei crying.

Răspuns Câştigător
| TheCritic a răspuns:

Buna! Ai un suflet bun si se vede ca esti o prietena de nadejde. Nu te simtii vinovata pentru acest lucru, de cat sa vina de la un strain vestea, mai bine vine de la cea mai buna prietena. Fii alaturi de ea si de mama ei pentru ca o sa aprecieze mult de tot. In februarie, mama celei mai bune prietena a murit de cancer iar prietena mea a stat la mine zilele alea cu fratele ei(3 ani) insa nu plangea, doar ne dadea impresia ca nu mai vede pe nimeni, ne privea atat de insistent parca vroia sa ne zica ceva cu ochii. Desi toata lumea zice ca sa tina amintirea vie, eu detest asta, sincer si nu cred ca in momentele astea ar trebui sa ii amintesti de tatal ei decat daca ea vorbeste despre asta. Iti zic asta din proprie experienta, sa zicem asa...mama a murit cand eu avea 9 luni insa nu imi place sa mi se vorbeasca despre ea, daca vreau sa stiu ceva, intreb insa atunci cand vine bunica mea-mama ei in vizita mereu imi povesteste, dar mie nu imi face placere asa ca schimb subiectul. Vorbeste despre tatal ei cu prietena ta doar daca ea vrea si dupa ce se termina cu inmormantarea si asa, stai alaturi de ea, e vacanta, plimbati-va, cumparaturi, mergeti toti in vacanta, ia-o si pe mama ei, poate si mama ta. Desi pare aiurea ceea ce zic eu, o sa o sa realizeze ca au pe cineva langa ele. Incercati sa le atrageti putin atentia desii o sa fie foarte greu. Sper sa treceti usor peste asta!happy

| Tasya05 explică (pentru TheCritic):

Multumesc mult pentru raspuns. Chiar m-ai ajutat foarte mult.

| TheCritic a răspuns (pentru Tasya05):

Ma bucur ca te-am putut ajuta, daca mai vrei sa vorbim imi dai un mesaj pe privat big grin

20 răspunsuri:
| FeliciaCorinaA a răspuns:

Asemenea tragedii isi pun amprenta asupra oricui. Chiar si mie, cand am citit ceea ce ai scris, mi s-a ridicat parul pe mana. Prea multe nu poti face, prietena ta este si va fi destul timp in stare de soc. Daca nu i-ai spus inca, spune-i ca esti alaturi de ea. Cat despre mama ei, daca nu are rude care sa o ajute, incearca sa o ajuti cu facutul cumparaturilor, in fine, cu astfel de lucruri oarecum marunte dar care le-ar fi de enrom ajutor. Intreab-o daca vrea sa vorbeasca cu tine sau cu altcineva. Daca vei obtine un raspuns negativ, conformeaza-te. Nu trebuie sa te simti vinovata, faptul este deja facut, oricum ar fi aflat si, probabil, daca ar fi trecut prin anumite clipe de asteptare in care si-ar fi facut sperante desarte, lucurile s-ar fi desfasurat si mai rau.

| Tasya05 explică (pentru FeliciaCorinaA):

Da, ai dreptate. Chiar daca au trecut doar 2 zile, simt ca si cum ar fi trecut o eternitate. Si, mama ei, numai e in stare de nimicsad.Azi a fost inmormantare si a lesinat de 6 ori sad. E foarte, foarte dificil sad.

| SVD a răspuns:

Off..trebuie sa fi alaturi de ea, sa ii arati ca ii esti si ca ii vei fi mereu prietena...Sun-o,stai mult cu ea,rasfat-o, ajut-o, nu vorbi prea mult, las-o sa se descarce, sa planga..in rest..nu stiu ce sa mai zic.Condoleante si sper sa treceti peste asta cu bine

| Ađřıαηηα a răspuns:

Daca ar muri tata n-as vasa nici o lacrima happy
Dar la ea fiind alta situatie o inteleg happy
Poi mai bine i-ai fi alaturi mai des si sa o consolezi, sa inerci sa-i atragi atentia prin chestii haioase asta ca sa mai uite pe moment de tristete, sa o incurajezi spunandu-i chestii frumoase precum " Nu plange, tatal tau sigur se uita la tine acum si nu cred ca-i convine ca esti asa trista. " sau " Nu mai plange deoarece el te vegheaza si chiar daca nu e in persoana langa tine te vegheaza de sus si o parte din inima ta il va tine mereu aproape!"
Totusi pacat pentru ea. happy
Mi-e daca mi-ar muri mama [ Doamne fereste!] sigur m-as sinucide. Dar bineinteles eu sunt eu si nimeni nu trebuie sa ma copiezelaughing
Pa happy

| Sweete a răspuns:

Trebuie sa ii fii alaturi.Trebuie sa incerci sa o intaresti.Incearca sa ii spui vorbe care o pot ajuta.Acum, in momentele astea cruciale, trebuie puse doua balamale pentru a sustine un anumit lucru/o anumita persoana in cazul nostru.Nu trebuie sa ii spui ca vei avea alt tata, sau chestii de genu`. Trebuie sa ii deschizi ochii, si sa ii intaresti mintea.Este foarte foarte greu.Ea mai mult ca sigur a pierdut increderea in oricine.Acum se simte singura, chiar daca mai are persoane in jur.Este stinghera in propriul ei corp.Va urez succes la amandoua. Sper sa treceti peste socul asta.

| eduardpuiu93 a răspuns:

Este o situatie foarte delicata. Trebuie sa ii ingadui orice stare de enervare pe care o manifesta. Fii alaturi de ea si ajut-o. Da-i sentimentul ca se poate baza pe tine si sa NU fii prea vorbareata pentru ca s-ar putea sa o deranjeze. E foarte greu sa iti zic ce sa faci sad

| FashionVictim93 a răspuns:

Sa ii fii aproape si sa o ajuti sa treaca peste (chiar daca durerea v'a ramane pentru totdeauna)...Condoleate prietenei tale si imi pare rau de moartea tatalui iei ca este greu sa stii ca un parinte nu mai este aproape si nu se bucura alaturi de tine de momentele frumoase din viata tah, dar ii v'a fi alaturi din ceruri ...inca odata Condoleante!

| elenuyzy a răspuns:

Cred ca trebuie sa ii fii mereu aproape dar sa nu o cicalesti cu chestii de genu"nu mai plange" pentru ca ea trebuie sa se descarce cumva. in rest altceva nu stiu ce sa spun.imi pare rau pentru ei crying

| sellieania a răspuns:

Buna cel mai bine este sa-i lamuresi si sa o lesi sa-si revina pentru ea asta e un soc nu po cu mai mult sa te ajut bafta

| lety160 a răspuns:

Da..si la mine s-a intamplat acelasi eveniment tragic si nu aveam nevoie de consolari e niciun fel..schimba subiectul inveseleste-o povesteste-i despre ce ai facut nu conteaza daca nu o sa iti raspunda tu doar turuie acolo..NU O COMPATIMI! nu are nevoie de asta.din proprie experienta

| Tasya05 explică (pentru lety160):

Ea are nevoie de consolari. Ea si tatal ei erau nedespartiti. Tatal ei o iubea enorm, si ea la fel. Multumesc pentru raspuns.

| lety160 a răspuns (pentru Tasya05):

Crezi ca consolarile tale o vor ajuta sa se simta mai bine? nu prea cred eu nu mi-am revenit nici dupa 3 ani dupa moartea tatalui meu trebuie sa treci prin asta intaistraight face

| okie0 a răspuns:

Sa stai langa ea sa fi alaturi de ea si ar trebui sa te pui in situatia ei sa vezi cum te-ai simti stiu e mare necajire da na-i ce face lucruri de astea se tot intampla in lume si sper ca prietenea ta sa treaca repede peste asta stiu ca nu prea poate trece peste un incident din asta da sa-i spui sa incerce ca tatal ei o pazeste de acolo de sus. Transmitei prietenei tale ca-i doresc tot binele din lume sa nu i se mai intample nici un incident de asta.

| vasiii a răspuns:

Fii alaturi si incearca sa eviti suiectul; faceti ceva impreuna care sa o distraga de la subiectul acela; incearca sa o opresti cand plangi si sa nu mai aduci subiectul in discutie; du-te la ea stai cu ea si evita situatia in care ea sa ramana singura crying
Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!
Condoleante!
crying

| Anonim9990 a răspuns:

Nu te simti vinovata daca nu venea vestea de la tine oricum ar fi aflat.

| madalina1994 a răspuns:

Buna! Imi pare rau pentru pierderea suferita! Sincer este foarte greu sa vorbesti cu cineva in astfel de momente sa iti pierzi un parinte este greu, nu iti poti imagina durerea si suferinta. O poti ajuta fiindu i alaturi, incurajand o sa mearga mai departe. In astfel de momente se vad prietenii adevarati, nu o lasa sa treaca prin asta singura.