| fordfocus96 a întrebat:

Buna Ziua! Am si eu o intrebare, in legatura cu gradele de rudenie!

Am cunoscut o fata, care era verisoara lui varumiu.Eu sunt var cu varumiu prin (tata si maicasa,sunt frati),iar el e verisor cu verisoarasa prin(tatal lui cu tata-l fetei).Eu nu am nici o treaba cu neamu fetei,singura legatura dintre mine si ea ar fi ca tatal lui varumiu, unchiul meu e si unchiul ei.

Sunt sau nu var cu ea, si daca da de ce grad....etc? Pllsss ajutor

Răspuns Câştigător
| onasis1961 a răspuns:

Sunteţi rudă prin alianţă, nu rude de sânge.

5 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Din punctul meu de vedere nu esti nici un var cu ea

| fordfocus96 explică (pentru mona):

Asa zic si eu, dar varumiu, ca da.si nu stiu ce sa cred(ca aproape m-am si imprietenit cu fata(combinat) si nu stiu ce sa fac

| pwp a răspuns:

Voi doi nu aveti nici o legatura de sange

| Vix999 a răspuns:

Sunteti rude prin aliantawinking nu de sange.
Tatal lui ti-e unchi prin alianta tie ...deci el fiind unchiul ei de sange, ea cu tine nu sunteti rude de sange.
In schimb poate fi greu sa explicati la lume : mama, tata ..sunt cu verisoara lu' vara-miu. Explic-o p'asta fara complicatii laughing)

| irinel01 a răspuns:

Nu esti var cu ea