| taborik a întrebat:

Am o prietena, ma iubeste dar nu crede ca ma gandesc la o relatie cat mai serioasa cand eu numai asta imi doresc... am incercat diferite metode... ceva idei?

4 răspunsuri:
| Alina0491 a răspuns:

Nu crede pentru ca poate tu nu ii areti asta. Poate tu iti doresti o relatie serioasa insa nu ii areti si ei asta. Discuta cu ea, arata-ti sentimentele si cred ca totul va fi bine!

| Pearl01 a răspuns:

Salut! O relatie serioasa numai in timp se vede. Eu cred ca fiecare dintre noi isi doreste la un moment dat stabilitate, nu vad de ce ar crede prietena ta ca nu ti-ai dori. Tu poti sa-i explici clar prietenei tale ca tu o iubesti, ca vrei sa fi cu ea si ca iti doresti ceva serios, insa n-ai cum sa-i arati acum. Ci o data cu trecerea timpului, fiind langa ea, iubind-o, comunicand, ea isi va da seama singura ca relatia dintre voi este serioasa. Trebuie ca ea sa aiba incredere in tine si in relatia voastra, pentru ca indoielile nu fac decat sa destrame o relatie.

| abracadabrism a răspuns:

Depinde ce intelegi prin relatie serioasa. Cati ani ai?
O relatie serioasa implica in primul rand respect. Nu trebuie sa existe doar atractie fizica, trebuie sa fiti buni prieteni intai de toate. Asta inseamna ca trebuie sa o asculti si ea sa te asculte pe tine. Trebuie sa fiti pe aceeasi lungime de unda. Si indeferent de ce s'ar intampla sa fiti acolo unul pentru celalalt. Chestiile astea se constuiesc in timp si de regula genul asta de relatii nu pot fi planuite. Toate cazurile pe care le stiu (inclusiv al meu) s'au intamplat din joaca de copii, prosteala. Daca e sa fie se intampla, nu forta lucrurile. Daca ea te iubeste asa cum zici si tu o iubesti pe ea nu aveti nevoie de metode si idei. Trebuie sa apreciezi ce ai cu cea mai mare intensitate, si ea la fel. Altfel "te iubesc" sunt doar vorbe.
E normal sa aiba impresia ca nu vrei o relatie serioasa daca ii arati ca esti atras de ea doar fizic sau daca te uiti dupa alte fete.
Cel mai bun lucru pe care poti sa il faci e sa o asculti, sa ii arati ca iti pasa de ea. Daca tu faci asta deja, inseamna ca nu vrea decat putin mai multa atentie si nu stie cum sa iti zica.

| jony01 a răspuns:

Incearca sa ii arati cat de mut o iubesti, impresioneaz-o cu ceva