| Roxanabuiltforsin a întrebat:

Am o prietena mi-e ca o sora si uneori nu imi raspunde imi zice ca are foarte mult de invatat si e obosita..si nu sta prea mult pe facebook si nu are timp de telefoane si asa e cam stresata cu invatatul.Dar vad fel si fel de notificari pe facebook. si ma simt prost adica ma simt ca si cum m-ar trata cu indiferenta i-am spus toate lucrurile astea si m-a sunat a zis mi-a explicat tot nu vreau sa o pierd doar.dar uneori nu vreau sa zic ..ca stau dintr-un comentariu sau dintr-un like dar vad ca la alte persoane nesemnificative le da like..si le lasa comentariu si mie nu...doar asa cum suntem prietene ar putea ea zice ca ii pasa de mine...voi ce parere aveti? daca nu o caut uneori imi trimite mesaj sa vada ce fac daca sunt bine dar in general e foarte busy

7 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Pierdeti prea mult timp pe Facebook.Este bine sa mai reduci si tu din aceasta preocupare si prietena ta te va aprecia.Sa stii ca o prietena nu este o proprietate. Poti fi concomitent prieten cu mai multe persone.Geloziile nu-si au locul intr-o astfel de relatie.Risti sa devii obositoare cu pretentiile tale si prietena ta va renunta la tine.

| anabelisa a răspuns:

Serios? Tu iti petreci timpul pe Facebook si ii urmaresti activitatea? Aici problema este la tine.Din ceea ce am citit, pot sa constat ca lipsa increderii in prietena ta este o piedica in privinta relatiei voastre.Ar trebui sa purtati o discutie pe aceasta tema, astfel incat sa puteti constata daca mai are rost sa fiti prietene.Sau pur si simplu considera ca este mai important sa acorde o atentie deosebita studiului,pentru a reusi ceea ce si-a propus.Din descrierea ta,am dedus ca aveti caractere diferite, ceea ce este normal, dar, poate tocmai asta este problema:drumurile voastre nu se intersecteaza, la fel conceptiile voastre sunt diferite si nu ajungeti la Sper sa puteti rezolva aceasta problema de comunicare!

| anabelisa a răspuns (pentru anabelisa):

Nu ajungeti la un consens am vrut sa spun.

| lollipops a răspuns:

Esti tu mai breaza care te superi pe prietena ta din cauza facebook-ului. Las-o, nu o sufoca...

| WhiteEvil37 a răspuns:

Eu cred ca este o pritena buna dar nu prea are timp de relatii si discutii.Nu ar trebui sa te superi sau sa te intristezi pentru ca nu te ia in seama.Sunt sigur ca ea se simte putin in urma ta la acest capitol(facebook, socialezare, etc.) si vrea sa se remarce in timp la ceea ce este ea buna(la invatatura in acest caz) Sfatul meu e sa ii fi o pritena buna si sa o tratezi de la egal la egal, sa o intrebi ce vrea si ea sa ii fi alaturi, iar timpul va decide...Sucees!

| AndraGomez2002 a răspuns:

Hey si eu credeam la fel cu prietena mea poate te implici prea tare sau vrea sa stea si cu alte prietene...desi ar trebui sa ti-o spuna in fata... sfatul meu e sa nu mai comunici cu ea o perioada de timp si sa vezi daca te cauta, daca da e o prietena adevarata daca nu scuze dar nu e (lasati facebookul nul inplicati cu viata personala)

| MovileanuMariaLaura a răspuns:

Spune-i intr-o zi sa iesiti in parc, la un suc si sa rezolvati problema. Dar cred... dupa cum ai descris-o tu n-are timp nici de asta! Daca nu spune-i: Tu n-ai timp de o prietena? Prietenii nu sunt doar sa-i ai de rezerva! Daca nu mai vrei sa fim prietene las-o balta! Eu... n-as fi vrut sa fie asa dar tu ai ales. Poate cu timpul totul se va recladi. Pa!