| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema. Am cunoscut un dealer de droguri si am posibilitatea de intra in lumea asta, dealerul fiind ruda cu mine, dar eu nu vreau in lumea aia. Eu vreau să am o prietenă să pot să țin la ea. Vreau o viață liniștită. Nu stiu cum sa scap de el deoarece se comporta ca un scai, se da drept prietenul meu dintr-o data. Si mai e si cu fosta prietena care m-a părăsit în vară, eu țin încă la ea dar am văzut azi ca a acceptat cererea pe Facebook de la tipu asta. El a fost împreună și cu verișoara fostei mele prietene dar a si batut-o! Si cum țin încă la fosta prietena si mai țin legătură cumva cu ea îmi e foarte frică să nu plătească ceva in caz ca se cuplează cu asta. Omul ăsta e un animal! Si eu nu stiu daca sa o sun si sa ii spun despre asta sau nu, pentru că nu am garanția că nu mă toarnă la asta, si nu vreau probleme cu el, si mai e si ca e rudă cu mine si daca afla fosta cred că și de al naibii se cuplează cu el ca să mă enerveze fără să știe că își face singura rau! De ce? Pentru că după ce ne-am despărțit eu m-am cuplat cu o verișoara de a ei si nu i-a convenit chestia asta. Iar acum nu stiu cum sa fac ca totul să fie ok... Care e părerea voastră? Cum sa rezolv? Vreau sa scap de scaiu asta de pe mine fără să am probleme si nu vreau să pateasca nici ea nimic, țin la ea, a trecut jumătate de an de atunci dar îi vreau doar binele chiar dacă pe ea nu o interesează dacă eu mor mâine. Nu stiu cum sa fac.

4 răspunsuri:
| calitro a răspuns:

Mai bine îți vezi tu de lumea ta, nu de a altora. Eu sunt de părere că ar trebui evitați amandoi.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i problema ta daca fosta ta prietena s-a cuplat cu el, are gura sa strige si la nevoie poate merge la politie sua la taica-su! NU te erija tu in tutorele ei, ca nu este treaba ta!
Cu ruda asta bagata in droguri, taiei toate contactele cu tine si evita-l! Odata intrat in droguri, nu mai iesi decat cu picioarele inainte si nu glumesc deloc.
Deci, nu lua decizia gresita, nu te amesteca cu ala si evita sa te implici in viata fostei tale iubite. Este decizia ei ce vrea sa faca cu viata ei, tu vezi-ti de a ta!
In drgorui, nu exista intrat un pic si iesit, odata intrat, iti implici si familia, iar astia la nevoie ca sa te forteze sa faci ce vor ei, iti pot omori familia.

| nugasescusernameliber a răspuns:

E foarte simplu, pe ea las-o in pace, cum isi asterne asa doarme. Mai ales daca nu da doi bani pe tine, ce rezolvi sa-ti pui tot felul de smecherasi ratati in cap pentru.una care oricum nu se v-a intoarce la tine.
Iar legat de droguri, gandeste-te ca e o lume periculoasa, bani multi castigati relativ usor, dar cu ce pret? Mai devreme sau mai tarziu tot te prind, iti distrugi tot viitorul, vei avea cazier, nu iti vei mai gasi loc de munca, te vor barfi si ocoli toti cunoscutii. Spune-i scurt si fara tamtam in fata ca nu te intereseaza si evita-l pe viitor. Cauta sa ai mereu prieteni langa tine, pana la urma el insista fiindca te vede labil. Daca te vede mai sigur pe tine v-a renunta.

| blackPug97 a răspuns:

Daca este dealer de droguri poti foarte usor sa il dai la politie si te scapi de el.Ori spui ca nu vrei sa se afle ca tu te-ai dus sa il torni, ori pui pe o persoana cu care te intelegi sa mearga ca sa fi sigur ca daca chiar afla cine o mers la politie nu ai ce sa patesti pentru ca nu ii numele tau trecut pe declaratie