| LN936 a întrebat:

Am o problema care ma macina si pe care mi-e rusine sa o spun cuiva. Tatal meu beţiv mi-a facut viata mea a mamei si a fratilor un calvar, nusti ce sa fac el ne-a facut sa-l urim este de nedescris nici n-am cuvinte sa-l numesc. Sfaturi ce sa fac sa ma schimb, ca el m-a afectat mult, sunt tacuta si inchisa in sine.La moment cu locuiesc cu el dar mamei mele ii distruge viata, e mereu stresata si plinge din cauza lui si mii jale de ea.

6 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Nu stiu ce varsta ai dar incearca sa vorbesti cu mama ta si sa plecati.
Nu meriti nici tu nici ea sa stati sa va chinuiti langa un acoolic.Pentru el e clar ca e alcoolul pe primul loc iar voi nu contati asa ca deschidei tu ochii mamei.

| minrest a răspuns:

Alcoolismul este o boala psihica grava, gandeste-te ca e un nebun si asta e, invat-o si pe mama sa nu mai puna la inima aberatiile lui. O sa luam in serios toti nebunii?

| NoahTheShaDow a răspuns:

Incearca sa fii puternic/a... Daca esti crefincioasa te poti ruga lui Dumnezeu sa il lumineze pe tatal tau.
Totusi incearca sa optimista, datorita faptului ca si sa cresti si vei avea alte ganduri... daca vei merge spre exemplu la facultate ai putea sa iti iei
restul familiei cu tine.Dar parintii tai nu pot divorta?

| NoahTheShaDow a răspuns:

Parintii tai nu pot divorta? Incearca sa fii puternica si sa ai un suport psihologic foarte bun..sa iti sustii restul familiei si sa ii motivezi..cu timpul vei creste, vei avea o alta mentalitate, poate vei merge la facultate si ai sa iti poti lua restul familiei cu tine sad
Nu stiu ce sa spun, daca aveti alte rude, v-ati putea muta..sau nu stiu..imi pare rau, dar fii STRONG

| iubescanimeurile a răspuns:

Tias recomanda sa vorbesti cu un psiholog despre aceaste problema sau sa suni politia si sa i anunti ce se intampla

| Lincar_Cristi_1998 a răspuns:

Problema cu băutura e ca si un drog pentru el, nu vrea sa se lase dar nici nu poate si din pacate alcoolul reacționează diferit la toate persoanele.Incearca sa redirectionezi ura aceea spre ceva mai bun pentru ca daca lucrurile o sa ramana la fel in familia ta fără ca cineva sa ia masuri.Incearca sa vorbesti cu el împreună cu mama ta sa il duceți la un centru la dezalcolizare sau la întâlniri speciale pentru aceasta problema care se organizează în fiecare oras gratuit, susținerea trebuie să vină din partea tuturor din familie daca nu o sa fie degeaba.Iti urez succes si fi tare până mai crești si vei fi in stare sa te întregii singura, sa te muți împreună cu mama ta in caz ca tatăl tău nu va face o schimbare. Daca lucrurile persistă si el începe să devină agresiv iti sugerez sa apelezi neapărat la poliție pentru binele vostru. Sper ca te am ajutat cu ceva, o seara plăcută.