| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua TPU!
Deci. intrebarea mea este una serioasa. NU VREAU SA BA BATETI JOC DE MINE!
Simt cum viata mea aluneca la vale. Pana acum o luna aveam o viata normala, fericita. De vreo 2 saptamani tatal meu e "luat in freza" [pe romaneste -beat-] [ si asta e nu imi e rusine sa zic ce e. un betiv!] Si aseara a intrecut toate limitele. Pe mine si pe mama mea ne da afara din casa, cum spune el "casa lui". [ locuiesc intr-o curte mare impreuna cu bunica mea. si practiv are dreptate oarecum ca nu e casa mea si a mamei mele, dar sunt casatoriti si duceam o viata perfecta pana acum ceva timp. mama mea a muncit mult ca sa faca casa sa arate cum arata acum. si imi este foarte greu sa plec] Si nu doar atat. a zis sa nu luam nimic. de la el din casa. si nu pot crying eu merg la scoala [cls a 7a] am de dat teze, teste. nu avem unde sa mergem. Si nu stiu ce sa fac. Simt ca nu ma pot opri din plans.cred ca am udat covorul la cat am plans. Deci "il urasc! angry" pentru ca ma face sa trec prin astfel de chinuri.
Scuzati greselile de scriere. dar trebuie sa plec la scoala si nu am timp.
Multumesc mult. ofer funda pentru cine imi da sfaturi mai bune. O zi buna sa aveti!

Răspuns Câştigător
| winter a răspuns:

Asa este alcoolul asta. distruge oamenii si familiile lor. poti sa stai la o ruda pana ce trece valul asta.deobicei cand se ajunge la o asemenea situatie este ca s-a intamplat ceva care s-a rupt:o veste soc, o suparare din trecut, cert este ca s-a intamplat ceva si sa refugiat in bautura.tu si mama ta puteti sa stati intr-un centru de protectie asupra mamelor deoarece esti minora.acest centru insa se gaseste foarte greu in oras, de obicei este intr-un loc mai retras iar aici nu poate sa vina si tatal tau.si inca un lucru foarte important si sa nu il uiti:ai grija la scoala si fii puternica, aici din cauza ca se vor intampla aceste lucruri in familie vei fi cel mai rau lovita, adica notele vor scade, pofta de scoala foarte mica, vei avea senzatia ca nu te va intelege nimeni.fii puternica si lupta pana la capat.aceste probleme te fac sa te maturizezi sa vezi ce este bine si ce este rau si sunt sigur ca in viitor nu vei dori un sot care sa consume alcool.asa ca fii puternica, lupta pana la capat, nu te da batuta si va veni si succesul.imi pare rau ca ti s-a intamplat o asemenea nenorocire dar nu te descuraja

19 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Din moment ce parintii tai sunt inca casatoriti,inseamna ca aceea casa e a voastra,nu numai a lui si din moment ce tu esti copilu lor,la fel iti apartine si tie[mai ales cat esti minor/a] in privinta bauturii,tu nu stiu daca ai putea face ceva, in schimb mama ta l ar putea convinge sa se interneze la o clinica de dezintoxicare, partea rea e ca tu vei fi afectata psihic acum cand ar trebui sa ai o copilarie fericita, zici ca l urasti dar totusi nu poti schimba faptul ca e tata l tau, sfatul meu e sa nu mai pui atatea la suflet si lasa adultii sa si rezolve problemele

| Ezyo a răspuns:

Cum adica are dreptate,"nu e casa voastra", si unde sa pleci? Mama ta si tu aveti tot dreptul sa stati acolo, mai ales ca sunt casatoriti, iar tu esti la scoala. Legea este foarte stricta in cazurile astea.
Citeste asta: http://www.juridice.ro/......milie.html

| didiDia a răspuns (pentru Ezyo):

Degeaba sunt casatoriti daca acea casa e trecuta pe numele tatalui betivan.

| AlinnutSsa a răspuns:

Buna ziua!
Multumesc tuturor de raspunsuri, m-au mai linistit un piculet. Seara trecuta nu a fost chiar asa rau. El aproape ca uitase. [ a vorbit cu prietenul lui si probabil la sfatuit sa nu mai fie asa cu noi. a venit la mine si la mama sa ne ceara scuze si alte din astea.] Multumesc mult! Vot: folositor/inteligent pentru toti. va multumesc din inima ca ma intelegeti. Sper ca totul sa revina la normal.Si daca bea nu e problema mea si a mamei mele, poate sa bea cat vrea e viata lui, dar atata timp cat nu ne zice nimic noua. O zi buna!

| Cosmin86 a răspuns (pentru AlinnutSsa):

Mult succes.

| smocky a răspuns (pentru AlinnutSsa):

Sincer ma bucur enorm! Tu ai rezolvat problema, din pacate eucrying ehh ma bucur pentru tine!

| AlinnutSsa a răspuns (pentru smocky):

Multumesc de incurajari. Sa inteleg ca si tu ai probleme? :-s

| smocky a răspuns (pentru AlinnutSsa):

Da. dar nu te mai preocup cu problemele melehappy, chiar ma bucur pentru tine! Trebuie sa le rezolv cumva. Paaahappy

| AlinnutSsa a răspuns (pentru smocky):

Cum doresti. Sper ca si tu sa le rezolvi happy. O seara minunata iti doresc!

| smocky a răspuns (pentru AlinnutSsa):

Si eu! O seara minunatahappy

| Cosmin86 a răspuns:

Cand nu e beat se poate vorbi cu el?

| TooNight a răspuns:

In primul rand, ar trebui sa te duci la un psiholog, pentru ca nu este normal prin ce treci tu in perioada asta.Stiu ca ce o sa-ti spun acum nu o sa fii de acord,dar tu ar trebui sa vorbesti cu el, daca va vorbi mama ta, probabil va iesi urat, dar daca vei vorbi tu, cand este "treaz", eu zic ca ar fi perfect.Nu trebuie sa-i spui ca tu vrei sa stai in casa aceea, ci ca nu este corect ce face.Esti destul de mare, si stii ce sa vorbesti cu el.Inteleg ca in momentul asta, nici nu vrei sa-l vezi, dar pentru tine si pentru mama ta, discuta tu cu el.Sa stai departe de anturajele rele, in vremea asta, pentru ca ele te vor atrage in momentele astea dificile.Nici nu incerca sa razi daca nu simti nevoia, plangi, descarca-te!

| Kristelle a răspuns:

Alina, eu cred ca noi nu putem sa te ajutam cu sfaturi concrete. Pana la urma este viata ta, probabil ca nici'un dintre noi nu te intelegem cu adevarat. Foarte multi iti raspund pentru funda! Problema ta este foarte serioasa, eu cred ca ar trebui sa vorbesti cu persoane apropiate tie (rude, cunostine mature) care pot purta o discutie serioasa cu tatal tau! La momentul de fata, ceea ce poti face tu este sa incerci sa discuti cu tatal tau, sa-i amintesti de momentele frumoase, in care erati o familie unita! Aminteste-i ca esti sange din sangele lui, iar daca continua sa se poarte asa, intr-o zi te va pierde iar la batranete te va cauta si nu te va gasi. Imi pare foarte rau, de situatia in care te aflii, sper sa treci peste cu bine! Fii tare, uneori in viata mai intampini si probleme, dar trebuie sa le faci fata.

| smocky a răspuns:

Mda, ce sa zic e urat. Vorbeste cu mama ta si cand tatal tau nu e beat vorbiti cu el, spuneti-i ca situatie e grava si n-ati vrea sa vi se destrame familia pentru nimic. Spuneti-i ca daca situatia nu se va schimba, o sa i-l parasiti, astfel gandindu-se la voi, ca nu o sa aveti unde sta, etc! Toate vor fi in regula tongue Trebuie doar sa vorbiti cu el cand nu e beathappy Papaaa

| claudia_4698 a răspuns:

Pai zi mamei tale ca poate sa i-a masuri pentru tine prin protectia copilului si sunt centre specializate unde puteti merge impreuna si ati fi mai linistite desi ati incepe de la zero.fi tare si alaturi de mama ta. daca nu se mai poate face nimic sfatuio sa divorteze.V-ati putea muta ori in chirie ori la bunici ceilalti. Vorbeste si cu bunica (mama tatalui tau) poate face ea ceva.

| alex194 a răspuns:

Pai e cam grav,dar spera ca o sa opreasca,ca doar nu o sa bea la nesfarsit. Apeleaza si la alti membrii ai familiei, frati, cumnati, nasi, etc...Vei reusii tu cumva, sunt sigur, succes

| Cosmin86 a răspuns (pentru alex194):

Din pacate e posibil sa bea la nesfarsit, porcaria asta numita 'alcool' aduce doar nenorociri in asemenea cazuri

| ALEJANDRAAA10 a răspuns:

Trebuie sa vorbesti cu tatal tau intre patru ochi si sa i spui ce ai pe suflet sunt sigura ca te va asculta

| AlinnutSsa a răspuns (pentru ALEJANDRAAA10):

Oricum nu mai conteaza. S-a linistit.E ca si cum nu s-ar fi intamplat. Merci oricum de raspuns!