| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema cu tata, de ceva timp se comporta foarte ciudat, adica se ridica de la masa daca ii suna telefonul si vorbeste in strada sa nu auzin noi ce zice, cred ca ascunde ceva, iar daca incerci sa vorbesti ceva cu el pleaca si se inchide in birou. Am incercat sa-i umblu in telefon si a pus parola. Ce sa fac, ca nimeni nu stie ce sa-i zica?

24 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tu absolut nimic. Fiecare om are dreptul la intimitate. Este ingrozitor de urat sa tragi cu urechea la conversatiile altcuiva, iar umblatul in telefon fara permisiune este chiar o infractiune. Un adult are dreptul sa poarte discutii private fara a fi haituit de altii. E ingrozitor ca ai ajuns un infractor doar ca sa-ti chinui propriul tata. Potoleste-te, nu este sub nici o forma treaba ta. datoria ta este sa-l respecti si sa nu intri in intimitatea lui cu forta. daca va considera ca situatia te priveste, te va informa. Altfel, nu te baga si respecta-ti tatal.

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru Brigaela):

Vai de capul meu happy tot sfaturi de tot rahatul dai? Te-ai interesat macar cati ani are? Poate are 13. si nu e infractiune. Tu chiar in halul asta esti? laughing) te iei de toata pustimea si ii faci infractori, violatori, obsedati, si ce-ti mai trece prin mintea aia frustrata?
Si chiar de-ar avea peste 13, tu in halul asta de japita esti sa faci pe cineva infractor? Eventual mai trebuie sa fie si o parte vatamata care sa faca o plangere, fara de care... fix pix infractiune, esti o fiinta oribila.

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru Brigaela):

Daca ar fi copilul meu sa puna o intrebare si o frustrata ca tine i-ar scrie rahaturile astea, te-as da in judecata ca mi-ai traumatizat copilul. Tu nu esti normala la cap, si vorbesc foarte serios... NU ESTI NORMALA.

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru Brigaela):

Cine naiba te lasa pe tine sa-ti arunci veninul pe aici n-am idee, dar ar trebui sa se sesizeze cineva, ca persoane pline de nervi traumatizeaza minorii on line. Asa se vorbeste cu copiii? Ii faci infractori? Nebuno

| Brigaela a răspuns (pentru AdrianDihoricescu):

Sa-ti fie rusine!

| Neo12 a răspuns (pentru AdrianDihoricescu):

Aşa comentează şi 'Legiuitoarea' aia, deja devin enervante.

| Neo12 a răspuns (pentru AdrianDihoricescu):

El ascunde sigur ceva.
E posibil să aibă şi o amantă sau să aibă diferite conflicte, probleme grave de care membrii familiei să nu afle.
Din cauza acestor fapte, poate şi familia să aibă de suferit. Nu mi se pară ok să se ascundă de voi toţi. Măcar mamei tale ar putea să-i spună.
Ţi-e teamă de el? Adică nu poţi sta cu el de vorbă despre acest subiect de teamă că s-ar putea întâmpla ceva?

| RobertMoon a răspuns (pentru Neo12):

Pai daca ii zic tata ce faci, de ce te ridici de la masa sa iesi din curte sa vorbesti la telefon zice ca e treaba lui si dupa lasa tot si se inchide in birou.

| Neo12 a răspuns (pentru RobertMoon):

Înseamnă că are o problemă gravă de tot se ascunde.
Încearcă să iei legătura cu prieteni de'ai lui sau cu persoane cu care interacţionează.
Vezi poate găseşti pe internet vreun cod de ăsta prin care poţi debloca telefonul lui.
Există şi o soluţie. Gen ai utiat codul telefonului şi suni undeva ca să poţi să pui altul ori să deblochezi telefonul. Se tot vaită persoanele de pe aici că şi-au uitat codul telefonului şi am văzut că există rezolvări.

| RobertMoon a răspuns (pentru Neo12):

Pai da, dar e cod din securitate android nu merge stopat daca era un program mai ziceam, trebuie sa resoftez telefonul si sigur observa. Ia telefonul cu el si la baie, nimeni nu stie ce invarte, e de o saptamana asa, da ma uit eu pe calculatoru lui cand se duce sa faca baie sa vad ce face laughing

| Neo12 a răspuns (pentru RobertMoon):

Păi da, codul acela din android, merge prin metoda aia.

| anonimg a răspuns:

Nimeni nu te poate ajuta decat Dumnezeu. Cauta ajutor la El punand genunchiul jos. Esti destul de mare ca sa faci lucrul acesta, si in schimb nu ai nimic de pierdut. Oare nu El ne spune: "Cauta si vei gasi; bate si ti se va deschide; cere si vei primi"? Nu mai pierde timpul stand pe ganduri.

| danay72 a răspuns:

Incearaca sa vorbesti deschis cu el si sa ii explicit ca esti ingrijorata legat de el.Nu il acuza ci transmite-i idea ca tii la el si ii vrei binele.Pe situl jw.org sectiunea adolescenti poti gasi unele articole interesante despre cum sa comunici cu el.

| RobertMoon a răspuns:

Am 20 de ani, nu 13 -_-

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru RobertMoon):

Dupa problema respectiva, as fi zis ca ai 13, oricum... daca apreciezi cum ti s-a raspuns treaba ta.

| AdrianDihoricescu a răspuns:

(pentru. brig) Mie? vezi mai bine ce anume scrii, cui scrii, si apoi gandeste-te cui ar trebui sa-i fie mai mult rusine, unui adult ce se leaga de alt adult pentru un motiv ce-l considera just sau un adult ce se leaga de niste minori si-i terorizeaza prin vorbe pentru... tu stii pentru ce.

| Perseverance a răspuns:

Se apropie o zi speciala in familia voastra? O aniversare, ceva de genu acesta?

| Raskolnikow a răspuns:

O avea o relatie extraconjugala sau o avea probleme de serviciu, lasa-l pe el sa iti spuna, caci o va face eventual happy

| Rauuul a răspuns:

Ori vrea sa te vanda, ori are amanta, ori ii mafiot. dar fi optimista. s-ar putea sa nu o insele pe mama ta..ci doar sa fi ucis pe cineva

| ColyR a răspuns:

Mama ta ce zice? Rudele si prietenii de familie stiu? Acestea ce zic... Nu stiu in cata masura putem sa te ajutam noi. Cred ca tot cu familia, rudele, piretenii se pot rezolva.

| superalex2000 a răspuns:

Incerca, cand se inchide in birou, sa iti iei telefonul tau mob si sa dai pe inregistreaza vocea.
sau sa ii zica maica-ta ceva, ca ei sunt adulti.
BAFTA!

| Panaite_Andra_1996 a răspuns:

Pai da, e evident ca ascunde ceva, eu zic sa incerci sa vorbesti cu el discret si frumos, sa-l intrebi ce se intampla, poate a intrat in vreoincurcatura... daca nu merge, spune-le altor membri ai familiei sa vb cu el sau, eventual, sfatuieste-te cu ei si vedeti ce e de facut deoarece voi il cunoasteti si stiti cel mai bine cum e mai bine sa procedati, dar in orice caz nu ignora situatia, poate e ceva grav. Sper ca te-am ajutat. Succes!

| andrutza22pup a răspuns:

Pai sincer ori are amanta ori vrea sa Îți facă o surpriza

| Valentina_Radu_1989 a răspuns:

Asa este si tatal meu are pe alt cineva iti zic eu sigur!