| Cameliana a întrebat:

Am o problemă. Eu o să povestesc care este aceasta și vă rog să-mi dați niște sfaturi bune.
Mama mea și-a făcut facebook anul trecut, dar prima dată nu prea umbla pe el și chiar mi-a zis și parola și mă lăsa să mă uit, pentru că eu nu aveam. Asta însemna că nu are niciun secret. După un timp mi-a spus că nu îi place tot ce postez eu(avem stiluri diferite) și și-a schimbat parola, a început să aibă mulți prieteni, să își pună poze și să stea foarte mult pe el. Acest lucru nu mă deranja deloc, doar faptul că stătea mult, până într-o zi când mi-am instalat o aplicație pe telefon la care aveam nevoie de facebook. Am apăsat pe un cadran pe care era logoul acestuia ca să îmi fac facebook, dar când am intrat mi-a apărut al mamei mele, căci s-a salvat în telefon parola. M-am uitat puțin și la un moment dat, mă întreabă un bărbat ce fac. Nu i-am răspun pentru că nu era treaba mea, dar m-am uitat la mesajele mai vechi cu acesta în care îi spunea mamei mele dacă vrea să fie cu el. Prima dată mama i-a răspuns că are soț și că nu i se pare în regulă, dar mesajele mai noi deja începeau să fie mai intime. Adică își spuneau secretele, lucruri intime, își dădeau poze tot intime. M-am enervat atât de tare încât m-am deconectat. Acum după vreo 2 luni facebook-ul mamei mele s-a blocat și și-a făcut unul nou. M-a rugat să o las să umble pe telefonul meu să vadă ce e nou. Am lăsat-o și când a plecat din cameră m-am uitat peste mesajele cu acel om în care îi spunea: "Te ibesc. Te iubesc foarte mult", iar el îi răspundea la fel sau mai pasional. Am rămas șocată, adică chiar nu mi se pare normal pentru o femeie căsătorită cu trei copii să facă asta...la naiba. Nu știu cum să reacționez, dar nu vreau ca lucrurile să rămână așa, că acum 2 luni vorbeau foarte rar, iar acum își spun te iubesc. Peste 2 luni ce va fi. Nu prea vreau să discut despre asta cu ea, am doar 13 ani și îmi este rușine. Tata este mai mult plecat în străinătate, dar când vine ne cumpără de toate și se comportă foarte frumos cu noi. Chiar am nevoie de niște sfaturi bune, vă rog

9 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
o sora/frate mai mare nu ai? pana la urma este mama ta si ar fi bine sa ai o discutie cu ea, nu este frumos ca un copil sa se bage in relatiile parintilor, dar nici nu poti trece cu vedere, mai ales ca sunteti 3 frati..totusi, parintii tai se cearta? care este relatia lor atunci cand tatal tau este acasa? ar fi de intele daca tatal o bate pe mama/o jigneste. certuri etc.e ciudat, o mama cu 3 ingerasi/familista sa iti permiti sa zici cuvinte magulitoare unui strain. poate dai ceva detalii despre relatia parintilor, daca nu vrei sa o faci public, imi poti scrie in privat.
O primavara frumoasa sa aihappy

| anonimg a răspuns:

Eu zic sa iei deoparte pe mama ta si sa ii spui tot ceea ce ai vazut. Spune-i: "Mama, nu sunt eu in masura sa te judec, dar ce sunt cu mesajele pe care le-am vazut?" Daca doar iti da de inteles ca nu vrea sa vorbeasca despre lucrul acesta, atunci nu insista.
Cel mai sigur lucru pe care il poti face este sa te pui pe genunchi si sa te rogi inaintea Tatalui ceresc ca El sa intervina si sa rezolve problema aceasta. Ai incredere in El.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Camelia,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aproape ca am crezut ca e troll, dar am intrat pe intrebarile tale si vad ca sunt pe bune.Adica ai una in care ne spui ca ai 13 ani si te intrebi cat de mari ar trebui sa iti fie sanii la varsta asta, si mai ai una in care ne spui ca iti place enorm de un baiat si nu stii ce sa discuti.Deci e clar ca esti serioasa si aici.
Eu sunt de parere ca n-ar trebui sa faci nimic si sa o lasi pe maica-ta in pace sa se dezindragosteasca singura.Nici nu trebuie s-o judeci pentru ca nu rezolvi nimic.E nasol, te inteleg – taica-tu a plecat afara sa faca bani si ea pune botu` la astia sensibilii de pe facebook care se ofera s-o consoleze…
Probabil ca ala s-a priceput sa-i spuna ce-i place unei femei sa auda de la un barbat si asta-i toata combinatia, dar trebuie sa ai rabdare ca sigur se toarna el cu ceva la un moment dat.La majoritatea dintre noi, de barbati-vorbesc, romantismul se termina repede si asta mai ales cand avem de-a face cu o femeie maritata…
Deci n-ai ce sa faci, a muscat-o si asta e.O sa treci si tu prin de-astea si-o sa vezi cum e.Ai rabdare sa faci 15-16 ani si-ai sa vezi.
Stiu ca nu te-am ajutat, dar mai bine de-atat nu ma pricep la sfaturi.
Bine.Te las.Ma duc pe facebook ca am niste treaba…

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zii asa; mama? esti gospodina ori curva? ce esti? sotie si mama ori pitipoanca de facebook?

| Bøøgey a răspuns:

Facebook-ul asta. Si cand ma gandesc ca voia si mama sa-si faca intr-un timp... I don't want to see

| ZambetDeGheata a răspuns:

E complicat...am trecut si eu prin ceva asemanator dar la mine s-a rezolvat de la sine. Ar trebui sa vorbesti cu mama ta, spune-i tot ce ai vazut si spune-i ca nu esti naiva.

| RosyInferno a răspuns:

Poti sa-i spui intr-o seara ca ai intrat pe facebook de pe telefon si ca era pe al ei, pe sectia mesaje. Din curiozitate ai citit mesajele ei cu tipula ala si iti pare rau, dar totusi te-au deranjat. Si ii spui ca pana la urma are trei copii cu un om care este tatal vostru si SOTUL ei, ca acest tip este doar un strain de pe facebook si ca ai vrea sa-ti explice motivele pentru care a facut ceea ce a facut. NU vorbi urat, in sictir, rastit sau nervos, ci exact cum te simti: stupid, timid, suparata si uimita. Daca ii pasa de voi si are catusi de putin mandria ei, se va simti prost si va intrerupe orice legatura cu tipul respectiv, iti va da si semne (uimire, explicatii etc.) Daca nu. nu mai ai ce sa faci. Eventual, ii spui tatalui tau cand vine inapoi in tara, fara sa fie mama ta de fata, dar la modul,, hai sa vedem ce facem". Coordoneaza situatiile in asa fel incat sa nu iasa cu cearta, nervi sau lacrimi.
Succes! Sper sa fie bine!

| Celentano1 a răspuns:

DAca spui ca iti este rusine (ceea ce asta ar fi cel mai indicat) incearca sa vorbesti cu fratii tai (spuneai ca sunteti trei) si poate reusesc ei sa vorbeasca cu mama ta! DAca nici asta nu este o solutie cel mai indicat este sa vorbesti cu ea, nu lasa lucrurile sa evolueze.(si ai grija sa nu te minta ca ar fi nu stiu ce cunostinta -, sau sa spuna ca nu va mai vorbi cu el niciodata si sa o faca pe ascuns "te poate prostii". Vezi ce facii/ BAFTA.