| UserName450 a întrebat:

Am o problema grava. crying Nu pot sa-mi fac prieteni, stau la 35 metri de scoala si nu pot sa-mi fac prieteni. crying Mereu vreau sa o insotesc pe mama mea. Cine mai are aceasta problema grava adica sa nu va duceti singuri sau lipsa de socializare?

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Esti fată sau băiat? Ce varsta ai si in ce clasa esti? mersi.

| GoldenZenith a răspuns:

Buna! Depinde de varsta pe care o ai si felul in care lasi sa te perceapa altii.
Si daca esti fata sau baiat.
Esti timid/a? Te pierzi repede?

As fi vrut sa spui putin mai in detaliu problema ta, ca sa fie inteleasa asa cum trebuie.

Uneori e bine sa fii diferit, sa nu lasi "spiritul de turma" sa te acapareze in cine stie ce anturaje.

Incearca incet, incet sa iti faci curajul sa vorbesti cu ceilalti. Incepe cu lucruri simple si nu te bloca daca nu-ti iese. Incearca sa arati ca ai lucruri in comun cu cei pe care vrei sa ii abordezi si ca se poate purta o conversatie cu tine. Incearca asta atat in mediul virtual cat si in realitate.

Faza cu mama, pai. Nu stiu ce sa zic. Poate altii te vad ca "baiatul/fata mamei" si nu e ok. Pastreaza aparent o statura de om puternic (minimul posibil). Las-o pe mama! Ce Dumnezeu! Cand o sa te casatoresti si o sa ai familie ce o sa faci?

| Necunoscutu92 a răspuns:

Du-te la un psiholog sau ieși afară și încearcă să te împrietenești cu copii de la bloc