| Bya132 a întrebat:

Am o problemă şi am nevoie de sfaturile şi încurajările voastre.
Vorbeam cu cel mai bun prieten al meu (dintre băieţi)(cu puţin timp în urmă îmi devenea simpatic. dar ştiţi în ce sens mă refer. Am aflat că şi el mă place, şi colegii mei tot îmi spuneau că mă potrivesc cu el). Am ajuns la un subiect zic eu interesant. Cine pe cine place. El a spus că nu place pe nimeni iniţial. După m-a întrebat pe cine plac şi am spus că nu-mi place de nimeni (am minţit, nu vroiam să păţesc ca alte fete care au spus-o). După mult timp de vorbă despre acest subiect, m-a întrebat: "dar prietena ta (X) pe cine place?" şi l-am minţit, pentru că mi-a spus să nu-i zic. A tăcut puţin timp. La vreo 3 ore după ce am vorbit, m-a sunat prietena mea să intru pe messenger. Am intrat şi imediat m-a salutat tipul. Am vorbit cu el după care mi-a spus ceva de genul: "eu o plac, dar dacă ea place pe altcineva, nu am ce face". M-am simţit oarecum vinovată, dar am preferat să-mi ţin gura.
Am închis calculatorul şi m-am dus să am grijă de vărul meu mai mic. După 2 ore, prietena mea m-a sunat şi mi-a spus să aprind urgent calculatorul pentru că s-a întâmplat ceva. M-am speriat, am crezut că e ceva urgent. Am fugit la calculator şi când am intrat pe messenger, am primit un buzz de la X şi mi-a zis: "Y(băiatul care îl plac şi despre care am vorbit mai înainte) îmi zice că mă place şi mă întreabă dacă vreau să stau cu el(să fiu într-o relaţie cu el)." Am început să râd prima dată, dar după ce mi-am dat seama care este situaţia, zâmbetul a dispărut şi au apărut lacrimi în ochi. Am încercat să dau sfaturi cât mai utile pentru prietena mea, deşi ştiam ce fac şi m-am bazat pe următoarea frază: "Friends are forever, boys are whatever". Am plâns până aproape de miezul nopţi. Nu am putut dormi, mă gândeam ce să îi spun prietenei mele. Să o mint ca să nu sufăr eu sau să nu o mint, dar voi suferi mult timp? M-am gândit să nu fiu egoistă, dar mă temeam să nu bufnesc în plâns şi să nu mă fac de râs. Nu i-am mai spus prietenei mele şi pare că se gândeşte bine la ceea ce va face. Îmi e teamă să nu mă cert cu băiatul acela, dar mai ales cu prietena mea. Să nu mă abandoneze pentru el şi să nu se termine după aproape 4 ani de prietenie adevărată.
Chiar acum vărs nişte lacrimi, şi mie teamă. Ştiu că voi fi geloasă, dar nu voi reacţiona urât (sper) şi cel mai tare îmi e teamă să nu mă abandoneze.

Vă rog frumos, sunt disperată. Nu ştiu ce să fac. Da-ţi-mi sfaturi! Ce să fac? Este o urgenţă.

Răspuns Câştigător
| Deny1333 a răspuns:

Uite, cam în aceeaşi situaţie sunt/am fost şi eu, deci sper să nu-ţi dau vreun sfat greşit şi să fac să fie mai rău.
În primul rând, calmează-te. Ai plâns aseară destul, te-ai descărcat, dar astfel nu rezolvi nimic - mai rău îţi faci.
Nu înţeleg de ce le-a spus prietenilor că te place pe tine, apoi a trecut de cealaltă parte, plăcând-o pe ea. Jur, băieţii ăştia-s aşa schimbători... Se prea poate să încerce să te facă geloasă pe tine, dar nu vreau să te fac să-ţi creezi iluzii.
Conceptul ăsta cu "Friends are forever, boys are whatever" e pe jumătate fals. Cel mai bine ar fi să-i laşi să fie împreună, dar să nu stai foarte mult pe lângă ei sau să te asiguri că atenţia îţi este distrasă de altceva când ei se sărută or smth like that.
Prietena ta o să renunţe să fie cu el dacă tu îi spui ce simţi, dar ar merita să fiţi toţi 3 trişti? Până la urmă, pe el l-ai face să te urască, şi crede-mă, e bine să vă continuaţi măcar prietenia.
Eu sunt egoistă de fel, dar dacă prietena ta nu ştie, las-o să fie cu el, nu complica lucrurile. Cel mai bine ar fi să-i spui că e alegerea ei şi tu să stai pe tuşă, fără să te implici prea mult.
De îţi e prietenă, nu te va abandona, nu-ţi face griji. Cele mai penibile sunt persoanele care-şi lasă prietenii pentru persoana iubită, iar dacă va face asta - ei bine, te convingi că nu-ţi e prietenă şi abia atunci ai putea să intervii.
În fine, calmează-te, stai la distanţă de relaţia lor (fără să îţi creezi un comportament diferit, ar putea intra la bănuieli) şi ocupă-ţi timpul cu altceva, cât să ai atenţia distribuită prin alte părţi.
Gândeşte-te, însă, dacă prietena ta chiar îţi merită tristeţea.
Baftă! big hug
*în caz că vrei să vorbim (să te ascult, whatever), lasă ID-ul într-un mesaj happy *

| Bya132 explică (pentru Deny1333):

Răspunsul tău mi-a fost extrem de util, mulţumesc!

| Deny1333 a răspuns (pentru Bya132):

Plăcerea mea. happy

11 răspunsuri:
| superdorex a răspuns:

Mama cat am de citit! dar uite imi fac timp pentru tine si o sa iti raspund da?

| superdorex a răspuns:

Deci in primul rand ai gresit, trebuia sa ii zici adevarul cat de cat anume sa-i dai de inteles ca il placi! Dar acum e cam tarziu sa mai faci asta dupa ce ei si-au declarat sentimentele! Esti intre ciocan si nicovala, pe de o parte e baiatul de care iti placea pe de alta parte e prietena ta careia totusi puteai sa ii zici de pasiunea ta pentru acest baiat poate ca acum erai tu cu el...ca asta iti trebuia un ajutor sa il faci sa isi deschida ochii asupra ta! Dar asta e viata ce crezi ca esti singura careia i s-a intamplat asa ceva? Si nici ultima! Dar trebuie sa te aduni si sa te resemnezi nu poti strica o prietenie la care tii si vad ca o respecti pentru un baiat! Se va gasi el si acel Fat Frumos care sa vina pe cal sa iti rapeasca inima! Sunt sigur ca prietena ta nu te va abandona acum ca are prieten, dar trebuie sa fii retinuta in ceea ce ai sa-i zici, e greu stiu si oricare ar fi suferit dar trebuie sa fii tare si sa treci peste asta! Frunte sus si mergi mai departe pentru ca tu esti o fata deosebita! Multa bafta!

| Anda1197 a răspuns:

Draga mea...m-a emotionat ovestea ta pana la lacrimi.Stii, mai demult am trait si eu aceeasi "drama". GAndeste-te ca pe aceasta lume nu e numai el singur. Sunt si altii mai buni. Si prietena ta...ar trebui sa te bucuri pentru. ea. Inceraca sa nu te gandesti la ce simti tu, ci doar la ce simt ceilalti! succes O.o

| 1112 a răspuns:

.straight face. parerea mea e ca ar trebui sa ii lasi sa fie impreuna. cum ai zis si tu in faza aia. baietii trec si vin. dar o prietenie e pe veci. stiu ca ai sa suferi. dar gandeste.te k daca o sa faci in asa fel ca ei sa se desparta (daca baiatu nu te place) va merge la alta. si etc...
.e parerea mea si un sfat si sper ca te.am ajutat.:*.
stii cum uiti un tip? cunoscand pe altul:*.
sper ca te.am ajutat.:*. (nu mai fii suparata:*)

| Lex169 a răspuns:

Hey dupa 4 ani probabil te va ierta.Sti vorba aia "Dresati pe fraieri".Si ca sa stii sunt Baiat.

| PrafDeNutellaCuGustDeCremitaAmestecataCuNesquik a răspuns:

Pai, sai k nu am inteles o parte>o intrebase si pe ea acelasi lucru sau ce?
Pai prietena ta simte ceva pentru el?
Plzz zi-mi asta prin un raspuns la o intrebare sau prin mesaj.

| Stefan89 a răspuns:

Sa inteleg ca el a zis prima data ca o place pe ea si acum a zis ca te place pe tine? Dupa asta iti poti da seama ca nu place cu adevarat pe nimeni ci doar "place" pe cine are noroc.Si cat despre prietenia cu el, tu ai aceeasi dilema pe care am avut-o si eu in trecut, Prietenii mei sunt constituiti 90% din fete, imi place sa petrec mult timp cu ele, si uneori se intampla sa apara ceva mai mult decat intr-o prietenie si cu timpul am invatat ca e mai bine sa ramana prietenia.Si-acum mai stau cu o prietena la discutie despre ce mai face fiecare si ne povestim trairile si uneori mai spunem "Daca eram noi impreuna,ce faceam..." O placeam, ma placea dar odata ce am fost prieteni buni de tot, nu pot risca sa pierd aceasta prietenie in schimbul unei relatii care mai mult ca sigur nu va merge

| RuXxu a răspuns:

Nu merita sa iti pierzi o prietena adevarata pentru un baiat. Eu cred ca cel mai bine ar fi sa vorbesti cu prietena ta si sa ii spui ce simti, iar daca chiar iti este o prietena adevarata va intelege.

| DedexBoom a răspuns:

Uuu...incurcata treaba! eu zic sa faci ce vrei! big grin