| Mihai123211 a întrebat:

Am o problema si sper ca ma puteti ajuta.Nu mi-am mai vazut tatal de 13 ani(acum am 18) si mama imi zicea ca s-a despartit de el din cauza ca nu prea comunica cu ea, nu o lasa sa-si ia servici, cand vroia ceva el nu lua(nu era violent sau alcoolic). Ne-am mutat la ea acasa unde sta si bunica si pot sa spun ca am ajuns sa regret ziua in care m-am nascut(ea m-a tinut mereu in casa iar cand venea un preten pe la mine ii spunea sa plece ca de ce o deranjeaza pe ea). Nu m-a lasat sa am prietena, iar mama cand mi-a luat telefon a facut scandal ca de ce mi-a luat ca ea are atatea datorii dar cand unchiumeu a vrut 40 de milioane a 2 zi imediat i-a facut rost. Asta e doar inceputu ca daca as continua cu tot ce mi-a facut si cand eram la scoala m-as plictisi de scris + ca mie si rusine sad. Acum as vrea sa stau de vorba cu tata ca am multe sa vorbesc dar mama nu o sa fie de acord. Tata nu e din acelasi oras ca as fi mers eu la el.Cum as putea sa-i zic mamei in asa fel incat sa fie de acord? Macar atat as vrea sad

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parerea mea este sa stai de vorba cu ea, la modul politicos si civilizat, fara istericale dar destul de ferm. Spune-i ca vrei sa-ti vezi tatal, deoarece nu l-ai vazut de mult timp si ca aceasta nu o sa schimbe cu nimic relatiile dintre voi. Cred ca o sa inteleaga, oricum esti majora si n-ai nevoie de acordul ei ca sa mergi pana la tatal tau, eventual doar de suma necesara calatoriei. Succes si numai bine!

| alexiaa a răspuns:

Nu vreau sa te dezamagesc dar,o sa-ti pun o intrebare,sa ai la ce sa tegandesti, si anume, unde a fost tatal tau in acesti 15 ani in care,bine sau rau,mama ta te-a crescut,a fost langa tine cand ai fost bolnava,etc? A incercat sa ia, macar odata, legatura cu tine? Eu zic ca pierzi esentialul.De multe ori gresim crezand ca cei de langa noi ne doresc rau iar cei de departe binele.Mai gandest-te si vezi daca chiar vrei sa-l vezi.Cine e tatal tau? De cine crezi ca ti-e dor? Il mai cunosti sau e doar totul in mintea ta?! Eu nu as cauta un om care pretinde ca e tatal meu si care nu m-a cautat o viata.Dar, ma rog, oamenii sunt diferitihappy

| mona a răspuns:

Poate mama ta nu o sa fie de acord niciodata ca tu sa mergi la tata l tau desi nu inteleg o treaba, ai zis ca ai 18 ani,ar trebui sa fi pe cont propriu[ma refer la decizii],fa ce vrei sa faci fara ca mama ta sa stie,cauta ti tata l, vb, si vezi daca se merita sa stai cu el

| alinamarcela a răspuns:

Buna,
Pentru inceput esti majora si eu cred ar trebui sa incerci sa te desprinzi putin, adica sa iti iei zborul de langa bunica si mama ta. Daca motivele de desp dintre parinti tai sunt cele montionate, atunci mama ta nu ar trebui de ce sa nu fie de acord.Incearca sa discuti cu ea si sa ii spui ca asta e ce iti doresti si poate o sa ai noroc.
Sper ca ti-am fost de folos.SUCCES!

| Deea_2349 a răspuns:

Pai. incearca sa-i spui ca ti`e foarte dor de el si ca ai vrea sa vorbesti cu un barbat straight face si ca nu mai rezisti fara sa vorbesti cu tatal tau iti e foarte dor de el. sau spune`i tot ce ai pe suflet. sper sa te inteleaga:*:*