| Koala a întrebat:

am o mare problema. E si betivan bea cu mama Tata meu e bolnav cu nervii a fost la spitalu Socola din Iasi pentru ca A facut scandal si nea amenitat cu toporu pe mama bunica tataia.Am sunat la politie politia a venit la luat a mers si mama cu el sa vada ce are si sal interneze. A fost acolo la spital a zis ca are depresie.Mama la internat dupa 3 zile la externat.Asta s-a intamplat pe 23.01.2012.Dupa ce la externat a plecat la Botosani la mama lui.Mama a venit acasa si Bunica din Iasi adica mama mamei mele i-a zis sa divorteze de el.Mama nu a ascultat de sfatul Bunici si a imprumutat de la Bunica de la Iasi 60 sa plece la tata cu Trenu pe 1 februare i-a zis Bunica nu a vrut sai dee si a fost la tataia si ia cerut tataia i-a zis sa ramna fara masa fara casa si fara suflet. A venit plangand in camera si Bunica a intrebat-o de ce plange Si i-a zis. Bunica ia da 60 de lei sa place la Zlatunoaia sa ia cardurile de la tata ca a vrut sa duca calculatoru la amanet telefoanele erau la amanet. Dupa mama a plecat sa imi cumpere iaurt.Si ea si a luat si tigarii si bere. Bunica a certato.Asta s-a intamplat pe 1-2-2012 si pe 2-2-2012 e ziua lui Bunica de nastere si Bunica Finnd suparata i-a zis,, Dragu mami cand vi acasa sa ma gasesti moarta pe laita"Dimineata pe 2 februare a plecat la Zlatunoaia la ora 4. A lesinat in tren a ajutat-o oamneii de acolo a pus-o pe un scaun A ajuns la Zlatunoaia Tata i-a dat cardurile si sa intor acasa. A scos niste bani de la bancomat a scos telefoanele de la amanet.Si pe 5 februare a venit tata acasa Bunica mamei mele a vrut sal dee afara din casa dar mama a sarit cu gura sa nul dea afara. A stat linistit pana ieri seara cand a luat banii si sa imbatat a bout iarasi Coneac 150g Vin si bere.Si doctori de la socola i-a zis ca nare voie sa vee ca il apuca nebuneal. A facut scandal aseara a venit iar politia la dus la spitalu Socola dar nu la internat ca nu a fost violent s a zis ca el daca face asa iese la piense pe caz de boala are probleme cu nervii si nare voise sa bee. Bunica de la iasi i-a zis sa iasa afara din casa si sa plece iarasi la Zlatunoaia ca ea nul mai suporta si nu vrea sa plece. Bunica a chemato pe mama sa dea divort de el.Si mama se gandeste la treaba asta.Si apropo cat costa un divort.Am 13 ani ziceti-mi sfaturile vostre va rog va implor din suflet sa sa lase de bout sa sa fie liniste in familia mea ziceti-mi voi cum credeti ca e mai bine pentru mine va implor din suflet eu is terorizat va rogggg dau funda va rog luati in seriosss

15 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Ma gindesc ca cel mai bine pentru familia ta este sa va dati toti doeparte de bunici.E un conflict de interese pe fond psihologic incit s-a ajuns sa nu mai fie notiunea de familie clara.In timp ce voi ar trebui sa fiti o familie toti trei (tu, mamica si taticul) mama ta e atrasa spre familia ei si in mod normal esti atrasa si tu intracolo incit taica-tu ramine pe dinafara singur.E singurul lucru care-l face sa bea si care provoaca scandaluri.Incearca sa intelegi si sa vorbesti cu amindoi treaba asta.In momentul cind o sa va dati deoparte o sa fiti o familie, una singura nu una mare care nu vrea sa accepte un membru sau doi.Si taica-tu se va linisti.

| anca174 a răspuns (pentru harciog):

Daca pleaca de la bunici le va fi si mai greu poate nu au salarii atat de mari incat sa isi permita sa plateasca o chirie, si certurile vor fi si mai multe din lipsa banilor. Cel putin bunicii sunt pentru copilul asta un sprijin, ei intervin atunci cand tata lui e baut si face scandal, intervin ca sa ii apare, altfel cine stie cata bataie lua maicasa sau copilul. Nu degeaba e proverbul "Cine nu are batrani sa-si cumpere"

| Tania a răspuns:

Urata situatie.
Toti membrii familiei tale sunt stresati de un om.
Tatal tau are nevoie de ajutor specializat si de vointa ca sa se lase de baut.Asta este singura solutie.
Daca nu isi da seama ca are o problema si daca nu accepta un ajutor specializat, are nevoie si psiholog sau psihiatru sa isi rezolve problema cu bautura atunci este pierdut.
Asta este adevarul am avut si eu un caz in familie, pana la urma bautura te omoara.Cazi beat pe undeva si asta e.Adios!

| harciog a răspuns (pentru Tania):

Doamne cit se greseste.Nu va dati seama ca este un grup care-l vede pe omul ala ca pe un intrus? Nu va ginditi decit la cum e tradus totul fara a vedea clar motivul.El e un copil si e victima manipularii majoritatii.Ce naibii e asa greu? Omul ala face scandal si bea pentru ca se zbate, isi iubeste familia si deodata descopera ca e singur din cauza unor nenorociti de mosnegi.Nu cred ca se intelege.E un grup impotriva unuia singur.Va spun eu ca lupta nu e corecta.

| kidutzq a răspuns (pentru harciog):

Hai sa fim seriosi mai omule...nu incerca sa-l scoti pe tatal lui victima din toata situatia asta, ca nu e cazul. eu lucrez in domeniu si stiu foarte bine cu ce se confrunta baietelul asta. vad astfel de situatii zilnic. eu nu zic ca numai tatal e de vina...probabil cum spui tu, si altii au vina lor- socrii lui, nevasta etc. dar nu rezolvi nimic daca intri in patima alcoolului nu cred ca ai fi multumit daca ti-as spune cum se termina de cele mai multe ori astfel de spete. revin asupra sfatului meu, acela sa stea departe de ce se intampla.

| harciog a răspuns (pentru kidutzq):

Domnule,daca spui ca esti in domeniu atunci esti sigur ca pentru orice rateu la om exista o cauza si asta nu depinde daca o putem noi accepta sau nu.Depinde de omul respectiv ca bulversat cu gindurile doldora n-a vazut groapa si se aluneca in ea dar se mai tine de cite ceva.Si atunci un grup mai mare zice lasa-l duca-se dreacu in groapa dar uita de un singur suflet care e parte din impiedicat.Sufletul ala n-are ce face si accepta grupul din simplu motiv ca nu i se poate opune dar nimeni din nici o parte nu se gindeste la suferinta lui pentru ca e un intreg din cele doua parti.Si acel suflet sufera enorm chiar daca n-o recunoaste.

| cristi13 a răspuns:

Imi pare rau de ceea ce ti s-a intamplat sau ti se intampla. Pentru tine e cel mai bine sa fii tare, iar daca totusi se ajunge la divort, sa alegi sa stai la mama ta, pentru ca tatal tau este evident ca nu poate avea grija de tine. Mult noroc!

| Roxana121 a răspuns:

Ai scris o mare incurcatura, puteai sa scrii pe scurt si mai clar, tu te-ai apucat sa povestesti cu amanuntit. Nu prea am inteles din ceia ce ai zis tu. Dar parere mea din pacate este ca ambii tai parinti au apucat drumuri gresite in viata. Tu nu poti face nimic ai doar 13 ani, nu stiu daca mai ai ceva frati, surori, imi pare rau pentru tine, pentru situatia in care esti. Din pacate multi copii traiesc in astfel de familii, si asta nu e deloc bine. Imi pare rau dar nu stiu ce pot sa spun mai multe, nu stiu ce poti sa faci tu pentru ca esti o copila nevinovata care ai nevoie de parintii.sad

| loveyouschatz a răspuns:

Sa te duci la farmacie si sa cumperi niste pastile care se numesc antalcool si sunt foarte bune si nici nu are pofta de baut poti sa ii dai o pastila la doua zile si chiar poti sa ii pisezi si sa ii pui in mancare daca nu poate sa le ia sau tu nu vrei ca le sa afle de ele . bafta ! nu am trecut prin asa ceva ,dar inteleg :*

| eandopuncttk a răspuns:

Foarte bune sunt... sa nu cumva sa omori omu`. ai grija cu antalcoolul sa o intrebi pe tanti de le farmacie, sa-i povestesti mai bine. nu cumva sa-i dai tu de la tine din burta antalcool ca il omori crede-ma

| Shaoran a răspuns:

Draga frate, situatia ta este foarte rea, dar sa stii ca nu e singura. Si tatal meu a facut asa, pana la un momendat, cand nu stiu cum s-a lasat de bautura, abia de atunci am inceput sa traiesc in adevaratul sens al cuvantului.

Am sa iti spun parerea mea, care apeleaza la Mila lui Dumnezeu. Mergi la biserica si te roaga pentru el, pentru dezpatimire. Da un acatist pentru asta si roaga-l si pe preot sau pe calugarii de la o manastire sa il pomeneasca in rugaciune (te rog spune-mi numele lui real, ca sa pot da si eu acelasi lucru, sa dau un acatist, o rugaciune, ceva). Iar tu sa iti cumperi o carticica mica, se numeste "Acatistul Maicii Domnului, Pocalul nesecat". Este special pentru oamenii care au probleme cu bautura, sa te rogi pentru el ca sa se lase si sa fie bine, si sa ai credinta ca se vor intampla cu timpul, toate cate te rogi.

Despre divort, nu stiu ce sa zic... mama ta ar putea divorta de el, mai ales daca bunicii tai sunt in viata din punct de vedere financiar nu ar fi o problema asa de mare, adica, te-ai putea descurca binisor, nu ai muri de foame, dar va trebuii sa te maturizezi si mai mult sa o ajuti pe mama ta. Incearca sa nu te bagi in problemele astea, tu esti copil! Lasa adultii sa se descurce. Cel mai bine ar fi ca el sa se lase de bautura, dar daca mama ta nu v-a mai suporta pana la sfarsit, atunci las-o sa faca ce crede ca e mai bine pentru ea, dar si asa, un proces e costisitor si financiar si moral... Cel mai bine aplici prima variana

E foarte important, sa-ti fie mila de el, el e un biet suflet stapanit de patima alcoolului, nici el nu ar vrea sa faca atatea lucruri rele. Dar tu esti copil, esti mic si pui mult suflet, sunt constient ca toate astea pe tine te ranesc foarte mult, dar trebuie sa te retragi putin din scandaluri, sa te gandesti la scoala, sa te rogi, sa incerci sa scrii povesti sau poezi, sa pictezi, ca sa nu patesti si tu ceva cu nervii...

Nu stiu ce as putea sa iti mai zic, sa te tii tare, si sa ii intelegi pe amandoi, sa nu ii urasti nici pe mama ta si nici pe tatal tau daca divorteaza, sa ii iubesti ca ti-au dat viata.

Incearca toate acestea... sa te ajute Dumnezeu si Maica Domnului, ai multa grija de tine.

| eusicumine_4355 a răspuns:

Imi pare rau pentru tine,sincer, dar nu te pot ajuta cu nimica doar cu o incurajare, tine-te tare pentru ca nu e sfarsitul lumii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa stii ca m-am chinuit sa inteleg ceva...si tot n-am inteles mare lucru.Doar ca taica'tu are mari probleme cu nervii si tu in cazul divortului ar trebui sa stai cu maica'ta.Mai departe, imi pare rau...nu inteleg-nu comentez.

| anca174 a răspuns:

Vorbeste cu bunicii tai si convingeti-o pe mama ta sa divorteze, pentru ca atatea certuri o sa te distruga si pe tine si orice om merita o viata linistita si frumoasa. Imi pare rau sa iti spun dar tatal tau nu se va schimba niciodata, mama ta trebuie sa se gandeasca la binele tau si sa il indeparteze de voi. Si tatal meu beia si o insela pe maicamea, facea scandaluri si uneori o batea(din fericire nu a fost atat de grav incat sa chemam politia sau sa ajunga la spital) au plecat amandoi in Spania, eu am ramas cu bunica si am avut o viata linistita. Cat despre parintii mei, cerutrile au continuat si in Spania iar mama l-a lasat, dar din cauza batailor acum sufera de nervi. De asta iti spun ca cel mai bine e sa il indepartati pe tatal tau de voi, mama ta trebuie sa se gandeasca ca tu esti cel mai important si sa faca in asa fel incat sa iti fie bine.

| kidutzq a răspuns:

Saracutul de tine...te inteleg, e destul de serioasa problema si tu nu ai varsta necesara sa te implici in astfel de probleme. Cel mai bine e sa eviti sa intri in contact cu tatal tau cand e baut. Sfatul meu pe termen putin mai lung: cred ca urmeaza sa intri la liceu anul viitor avand in vedere varsta pe care o ai. Nu am inteles exact localitatea unde stai, dar ideea e sa cauti sa intri la un liceu unde au internat, discuta cu profesorii despre problema pe care o ai, poti obtine o bursa si 4 ani de zile vei sta majoritatea timpului la internat, departe de situatia din familie. Poate intre timp lucrurile se vor rezolva si vor lua o turnura favorabila pentru tine. Dar deocamdata nu te implica foarte mult...stiu ca e greu si doare, dar esti prea mic ca sa intelegi anumite lucruri din familie. Cand simti nevoie, cauta alinare la bunicii tai, la mama ta, la prieteni. Tine minte un lucru: ''mai devreme sau mai tarziu va rasari soarele si pe strada ta''. Fii tare, iti doresc tot binele din lume si sper sa ne spui aici pe site in curand ca probleme tale s-au rezolvat.