| Hshsgsgsgsgs a întrebat:

Urasc viata asta de ****.Ce rost are sa traiesti in viata asta plina de necazuri si suparari si sa te chinui sa te tarasti prin viata asta de 2 lei. Poate doar eu gandesc asta pentru ca sunt un copil blestemat.
M-am nascut cu picioarele strâmbe. Prostii de doctori mi le-au pus in ghips.La doi ani mi-au dat jos ghipsul si mi s-a vindecat un picior. Unul Dupa m-au operat.Pe la 3 ani am putut sa merg.
Am avut un tata alcoolic care facea scandal, ne batea, ne teroriza, a vrut chiar sa ne si omoare.Baba Marcica, bunica a fost si ea agresata de fiisu(tata) dar tot cu el tinea.De atatia ani ne barfea ca mama nu ne da mancare, si ca ne da ea, dar ea nu avea nici macar paine frate iar mama avea mereu frigiderul plin.
Si barfea ca are amant, tot felul de aberatii.
Au trecut 10 ani din viata mea. Parintii au divortat dar, cu o luna inainte i-am facut mamei facebook. Si am vazut printre mesajele ei ca vorbea cu un tip. El zicea ca o iubeste mama ii zicea ca si ea...chiar si ca vor sa aiba un copil. De atunci mama a devenit agresiva cu mine si a inceput sa ma bata. Desi in locul ei eu m-as purta frumos in primul rand ca e mama mea si ca in al doilea rand ea stie foarte bine ca eu stiu cu cine si cum vorbeste ea pe facebook si in fiecare secunda as putea zice. Cand am trecut pe la fosta mea casa am gasit albumul tatei. M-am uitat si am vazut chiar amantul mamei. Erau cei mai buni prieteni.
Acum mama vrea sa plece in alta tara cica " sa lucreze" dar ironic in acea tara e si amantul. Deci nu mai suport am zece ani. In loc sa ma bucur de copilarie ma gandesc doar la sinucidere si fuga de acasa.
Si tata am uitat sa zic, venea acasa doar in vizita pentru ca el lucra in alta tara.
Si acum, prietenii lui i-au spus mamei ca el se drogheaza, bea si fumeaza.E ceva obisnuit la el sa bea si sa fumeze dar sa se drogheze?
Eu ma omor!

5 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

In viata ai si necazuri si bucurii.
Daca pana acum ai avut necazuri, maine s-ar putea sa ai bucurii, dar daca renunti la viata nu o sa mai ai nimic, poti pierde sansa la acele bucurii pe care ar trebui sa le ai.

| Dariusuu a răspuns:

Nu-i o soluţie sinuciderea.Trebuie să înveţi să iei atitudine, să faci ce îţi place. Viaţa asta nu poate trece numa aşa, trebuie să rişti şi să te lupţi ca apoi să merite. Dar există cazuri în care merită.

Tu ce alegi să faci? Să trăieşti în genunchi? sau să mori în picioare?

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Blackrose4 a răspuns:

Hei! Într-adevăr, până acum nu ai avut o viață uşoară, dar sinuciderea nu este o soluție. Aşa uşor vrei să renunți? Nu vrei să fi o luptătoare?
Stai liniştită, vor veni şi zile mai bune. Detaşează-te de toate tensiunile şi încearcă să îți trăieşti copilăria, cât mai ai timp. Să ştii că dupa rău, vine bine! Încearcă să stai de vorbă cu mama ta şi spune-i tot ce simți, poate va înțelege. Nu te mai gândi la aceste probleme şi concentrează-te pe şcoală. Un copil de 10 ani nu ar trebui să aibă astfel de preocupări, bucură-te de viață! Joacă-te cu copii de vârsta ta şi lasă-i pe adulți să-şi rezolve problemele.

| Edy1010 a răspuns:

Asculta! Sinuciderea nu este o solutie mai ales acum ....Rabda pana la 18 ani ca sa fii major apoi pleaca si fa-ti o casa departe de tot ce te supara, eu am 13 ani si stiu bine ce spui tu! Daca maicata te bate si cearta, dupa adevarul pe care il stii, spune-i adevarul cu crize si o sa isi dea seama ce a facut... spune-i tot mesajul asta pe care tu l-ai postat pe acesta retea si zi-i tot! Cred ca nu vei mai avea o viata nasoala...sau ateapta pana la 18 cum am zis mai sus.