| andrey663 a întrebat:

Am o problema.Sunt in clasa a VII-a si parintii vor sa ma duc la liceul militar Stefan cel Mare din oras.Eu as dori sa ma duc dar ma gandesc ca ar trebui sa ma duc dupa aia la academie si apoi la razboi si nu cred ca as fi in stare sa merg la lupta. Daca nu m-as duce la liceul dorit de parinti ei s-ar supara, si daca as merge ma gandesc sa nu regret si sa trebuiasca sa platesc bani ca sa ma duc la o facultate.(Daca mergi la un liceu militar si dupa terminarea liceului nu mergi in cadrul armatei va trebui sa platesti 3 mii de euro pe an pentru mancare cazare.Deci un total de 12 mii de euro).Va rog sa ma ajutati la aceasta problema.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In viata, uneori, trebuie sa alegi intre ori si ori. E ca la zar. Si nu te chinui. Cei ce merg in Afganistan se bat sa ajunga acolo. Dau bani bacsis cu de la 1000 de Eu in sus.

16 răspunsuri:
| andrei a răspuns:

NU toti cei care termina liceul militar si academia merg la razboi.

| sabin89 a răspuns:

Pune picioarele in prag si nu te du, chiar cu riscul ca parintii sa se supere. Nimeni nu are dreptul sa iti impuna ce viitor (cariera) vrei sa urmezi in viata.

| stefanutza27 a răspuns:

In primul rand trebuie sa te decizi. Spui ca vrei, dar ca nu vrei, ca te-ai duce, dar nu te-ai duce. Scrie pe o foaie avantajele si dezavantajele si alege care solutie crezi ca e mai buna. Daca raspunsul e da atunci e simplu, dar daca raspunsul e nu trebuie sa te gandesti la alt liceu care ti-ar place si in acelasi tim ti-ar oferi si avantaje. Dupa asta pasul cel mai greu este sa vorbesti cu parintii tai. Spune-le ca nu vrei sa mergi la acel liceu si spune-le ce dezavantaje ar avea. (sfat: omite avantajele). Mult succes!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu am facut numai Academia de Inalte Studii Militare si am 27 de ani de armata si n-am murit. De ce crezi ca ti-ar fi rau? Mergi cu curaj si no sa-ti para rau peste 30 de ani.

| andrey663 explică (pentru Salontanul):

Cred ca ar fi rau ca tot aud ca mor militari in Afganistan si cate de astea.

| Salontanul a răspuns (pentru andrey663):

In viata, uneori, trebuie sa alegi intre ori si ori. E ca la zar. Si nu te chinui. Cei ce merg in Afganistan se bat sa ajunga acolo. Dau bani bacsis cu de la 1000 de Eu in sus.

| ionutzul31 a răspuns:

Uite,asta ma enerveaza pe mine.La liceele militare ajung tot pelul de persoane care nu au nici o treaba, iar cei ce vor(cum e cazul meu) cucu loc laughing...las ca dau eu peste 2 ani la ofiteri si ii fu7 pe toti :devil)

| andrey663 explică (pentru ionutzul31):

Daca ai vrea sa mergi la liceul militar ar trebui sa fi mers deja.Si la ce liceu vrei tu, ca sunt doar 3 in tara

| ionutzul31 a răspuns (pentru andrey663):

Nu ma ref la liceu, la 18 ani dau la scoala de ofiteri, la fortele terestre.Am inteles ca e pe la Sibiu.

| anonima01 a răspuns:

Si pe mine ma toaca mama sa ma duc la militari si eu is fata insa eu stiam ca poti sa dai la orice facultate vrei dupa.Si tu poti sa te duci unde vrei vorbeste cu ai tai si spune-le ce vrei.Succes!

Răspuns utilizator avertizat
| Morrigan a răspuns:

Gandeste-te ca e viitorul tau, nu al parintilor tai. cand ei nu vor mai fi, tu vei ramane cu ce ti-au ales ei, nu ce ai vrut tu. fa ce vrei cu viata ta ca unele decizii numai odata le poti lua

| PrINcEss_Y a răspuns:

Bun, in primul rand poate vei fii pentru aparare sau ceva pentru ca daca bine sti acum nu mai sunt razboaie intre romani si alte tari si chestia cu ce isi doresc parinti, pai... o intrebare e viata ta sau a lor, e viitorul tau sau al lor daca nu faci ce iti place toata viata te vei simtii obligat si nu va fi usor, explica-le asta! Urmeaza-ti inima daca intr-adevar parintii tai te iubesc mult si vor sa fii fericit nu se vor supara! Crede-ma stiu si parintii mei vroiau sa merg undeva dar eu mi-am urmat visul si acum sunt foarte fericita si atunci cand parintii mei imi vad bucuria sunt si ei fericiti! Sper ca parintii tai sa inteleaga asta si sper ca te-am ajutat! happy Gabryela

| andrey663 explică (pentru PrINcEss_Y):

Problema este ca si eu vreau sa merg la acest liceu.Dar nu stiu ce sa fac dupa ce termin Academia

| EmptyMind a răspuns:

Spune-le parintilor parerea si framantarile tale. La o facultate in alt domeniu poti merge pe gratis daca iei bursa. Gandeste-te la ce calitati ai... poate nu-s adecvate "militariei". Gandeste-te si la ce-o sa urmeze... Echilibreaza toate astea. Vorbeste cu parintii, nu te ascunde.

| Bibileascaaa a răspuns:

Buna, eu am dat la liceul militar, chiar anul acesta, la Campulung. Din pacate nu am luat, am avut media prea mica (9, 61). Dupa parerea mea meritawinking... Sunt activitati pe care intr-un liceu civil nu le faci. Intr-adevar, este foarte greu. straight face nu e neaparat sa mergi la razboi laughing :p... Poti sa stai chiar si la birou, depinde de academia pe care o faci! :p totul depinde de tine, daca crezi ca esti in stare sa rezisti 4 ani sub ordine si multe restrictii. Mie imi place foarte mult acolo, as putea incerca si anul viitor, dar nu sunt sigura ca vreau sa pierd un an. Dar sa stii ca poti da la o academie si fara sa faci liceul militar. Deci, gandeste-te bine :p. Sa nu regreti mai tarziu decizia luata! happy