| cosmin986522 a întrebat:

Am o profesoara in clasa care tot timpu se leaga de mine.De anul trecut si chiar acum in ultimu an de liceu isi bate joc de mine zicand ca dorm tot timpu plus alte motive care mai gaseste ea dar eu nu dorm la ore cum fac altii dar pe aia nu ii vede stau in banca pur si simplu, nu ma joc pe telefon, la tabla sunt atent sau cand dicteaza scriu tot dar anul trecut cand aveam ore cu ea pana seara la 7 ma mai lua oboseala dar asta nu inseamna ca dorm sau trebuie sa-si bata joc iar altii care fac galagie si mai ales cand a fost inspectie ei se jucau atunci nu-si mai bate joc de ei.Nu stiu ce naiba are cu mine am incercat sa ma mut singur in ultima banca dar degeaba si numai suport imi vine sa o dau cu capu de tabla. Anu trecut la aia care au facut galagie le-a dat nota 1 dar la sfarsitul semestrului le-a modificat nota aia si a pus 7 oh go on aia tot se laudau ca vezi doamne le-a modificat nota.Am vorbit cu mama sa ma mute dar nu vrea si nu stiu ce sa fac ca 1 an nu stiu cat o sa mai suport indiferent ce as face tot se leaga de mine.

9 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Ignor-o total sau raspunde-i cu aceiasi moneda[poate are mancarimi saraca si nu are cine-o scarpina]

| shadovv a răspuns:

Are dreptate profesoara? Daca da atunci schimbati comportamentul. Daca nu, insereaza profesoara in locurile indecente ale mamei acesteia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate ca are asteptari mai mari de la tine si vede ca nu esti prost ca restul si vrea sa te implici mai mult.
Si profa mea de chimie imi facea asa.
Daca vorbeam o singura data era crima si imi spunea ca m-am jucat toata ora straight face.
Pana la urma am inceput sa fiu cat de cat atenta la ora, si chiar daca nu raspundeam la intrebarile care aveau legatura cu chimia mai raspundeam cand erau discutii libere si asa m-a mai lasat in pace.
Dar pana la urma nu mai e mult si termini liceul, mai da-o drecu' dai un buchet de flori la o sarbatoare, zi un " Dumnezeu sa o odihneasca in pace, amin. " si asta e.
Nu trebuie sa te stresezi pentru atat.
Pana la urma ce conteaza? Crezi ca te va mai interesa asta peste un an sau doi? Viata merge inainte, peste un an ea va fi nimic pentru tine.

| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Nu prea ai ce face, sincer.Nu mai sunt profesorii cum erau odata, dar nici elevii! Cel mai plauzibil motiv din punct de vedere moral pentru comportamentul ei fata de tine ar fi ca doreste sa te testeze, sa vada daca cedezi usor.Dar nu prea cred asta! Gandeste-te putin, poate ai calcat-o pe coada odata exact intr-un moment nepotrivit pentru ea si are pica pe tine de atunci. Poate fi pana si invidia.Pe tine, pe parinti, pe orice! Crede-ma, orice este posibil!

Iti dau un exemplu, ce am patit eu cand eram in clasele I-IV cand inca eram un afurisit de copil care nu se putea apara nici macar cu argumente : Educatoarea tot imi cauta nod in papura, nu stiam ce are cu mine in special, credeam la un moment dat ca este din cauza ca aveam un defect de vorbire minor, dar nu era acesta motivul.I-a chemat pe parintii mei la scoala si le-a spus sa nu-mi mai puna cremvusti in corn in pachet pentru ca ceilalti copii sunt vezi doamne gelosi.Acesta era doar motivul oficial.Cel neoficial era ca mama mea (care lucreaza in domeniul justitiei) a refuzat sa o ajute intr-o problema de ordin penal odata.Asta aflasem ulterior, dupa multi ani.

Asteapta-te la orice de la profesorii din ziua de azi! Si sa nu ai pretentii, asa elevi asa profesori.Mai ai un an, n-o sa mori crede-ma pe cuvant! N-am murit eu si am trecut prin faze destul de nasoale prin liceuwinking

| PanaceuUniversal a răspuns:

Omule, mai ai un an din liceu. Vrei sa ii scoti peri albi? Sau sa nu mai spuna ca dormi in trimpul orelor?
Mergi in prima banca, si ori de cate ori intreaba ceva, raspunde, indiferent ca e corect sau gresit!
Asa faceam eu cu profa de mate in liceu, care imi punea numai note de 2!

Stateam in prima banca si la ce intreba ii raspundeam... corect sau aiurea nu conta. oricum spuneam mai mult prostii... si intr-o zi m-a intrebat toata nervoasa (dupa ce i-am mai spus niste aberatii ) ce caut eu acolo la scoala!
I-am raspuns simplu si pe un ton sarcastic... sunt prost si am venit aici ca sa invat sa nu mai fiu! Din ziua aia a incetat sa se mai lege de mine!

| ReViNeMaScAtii a răspuns:

Poate ai enervato odata barfindo prin clasa cu unii colegi iar ei teau parat(is multi pupincuristi in liceuhee hee sau poate se ia de tine pentru ca stie ca poate sa faca cu tine ce vrea pentru ca tu nu ii zici, asa am avut eu o profesoara care se lua de mine din orice motiv... ceilalti faceau galagie in ora iar eu desenam ceva si cand mi-a cazut pixul pe jos sa legat de mine ca ii deranjez orax-(x-(x-( (se lega de multe ori de mine fara motiv..la unele ore se uita la fix la mine sa vada daca ma misc sa aiba motiv sa zbiere), in fine am dat cu pixu dupa ia si am intrebat-o*ce ai tu cu mine? iti respir cumva aerul?**taci dracu din guralaughing).....mai arziu am aflat ca avea boala pe mine pentru ca nu am cumparat harti pentru geografie de la ea..in fine eu nu iti spun sa faci ca mine daca iti mai zice ceva intreab-o ce are cu tine! nu sta sa isi bata joc de tine

| Cleopa a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu ea, sa-i spui ca iti pare rau daca ai suparat-o cu ceva si roag-o sa nu sa nu se mai comporte asa urat cu tine caci te simti foarte rau cand face asta. eu cred ca toate se rezolva prin vorba buna

| pзαch a răspuns:

Pai. Are ceva cu tine, las-o in pace, in prostia ei! Cand te intreaba ceva, raspunde, indiferent daca e corect sau gresit, nu conteaza, sa te vada atent si cu curaj... macar sa raspunzi. Daca e asa cum spui tu, cand tipa sau asa ceva nu o mai asculta, sau spune-i ca nu e adevarat si ca esti mai cuminte decat altii care se joaca in timpul orei si ca esti atent. De mai multe ori, daca nu asculta mai asteapta si tu un singur an, nu ai foarte mult de asteptat dupa poti sa faci ce vrei. Bafta!

| ElenaElenaPiscupescu a răspuns:

Du-te la director, Good!