| rooxxaanna a întrebat:

Am o prrietena mai mica cam de 11 ani, care are incredere maxima in mine.Imi spune tot ce se intampla cu ea si ce o macina.De obicei imi cere sfaturi si i le dau dar o problema mi-a pus capac. a zis cam asa "tatal meu vitreg (mama ei e cu el de 8-9 ani) e rece si dur cu mine.de multe ori imi zice du-te si adumi aia si adumi aia. uneori cand se cearta cu mama isi varsa nervii pe mine.chiar daca munceste sa-mi ia tot ce vreau si tot ce imi doresc de la 18 ani cred ca ma duc sa locuiesc cu tatal meu adevarat in Suedia.mama sti ca ma iubeste ca pe ochii din cap dar nu stiu pentru ca si tatal meu adevarat intre tara lui si mine a ales tara lui.acum el are niste probleme si nu stiu sa vorbesc suedeza + ca nu stiu daca mai traieste, ce face, daca s-a recasatorit... ce zici?" doamne imi venea sa plang... voi ce ziceti?

Răspuns Câştigător
| Orannginna a răspuns:

Probabil ca si tatal ei vitreg tine la ea atata timp cat a acceptat'o si se straduieste sa'i ofere. Poate ca e doar genul acela mai "rece" de persoana, cel care nu isi arata sentimentele. Si poate ca uneori o vede pe ea ca e o obligatie legata de mama ei, se certa cu mama'sa si isi aminteste ca o are si pe ea pe cap si descarca pe fata. Daca mama ei a crescut'o de atatia ani si i'a fost bine alaturi de ea, nu cred ca ar trebui sa se gandeasca sa plece la tatal ei. In general, copii stau cu mamele, ele stiu mai bine ce simt odraslele lor si ce'si doresc. Iar daca tatal adevarat a ales tara in defavoarea propriului copil, ce o face sa creada ca ar dori sa o aiba aproape? Incearca sa'i explici lucrurile astea, dar ai grija cum o faci pentru ca la 11 ani nu e tocmai mare si ar putea sa interpreteze altfel. happy

4 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Să înveţe suedeza şi să se ducă.
Aia nu e mamă care nu se prinde că fiica sa suferă.

| madagascar a răspuns:

Eu cred ca mama ei ar trebui sa stie lucrurile astea ar fi trebuit sa-si dea seama ca fata ei sufera. e greu sa nu ai ambii parinti

| roxyrocks a răspuns:

Pai daca ea nu vrea sa vb cu mama ei...sa.i spuna asta... vb tu cu ea si spune. i prin ce trece fata ei, poate ea o sa o ajute sa restabileasca leg cu tatal ei:X

| rooxxaanna explică:

Dar ea nu sufera mai! o iubeste din tot sufletul taicasu'