| Lexy ♥ a întrebat:

Am o relatie de 6 ani cu un baiat.Eu am 26 de ani la fel si el suntem amandoi singuri la parinti.Ne intelegem foarte bine ne iubim doar ca aici intervine o mica/mare problema si anume casatoria.Treaba este ca noi vorbim asa in mare despre treaba asta si mereu spune cand o sa stam impreuna o sa facem nu stiu ce chestii, ca abia asteapta sa locuim amandoi..Azi l-am intrebat sa vad ce imi spune zic si cum facem si noi ne luam ori mai stam asa? A ramas un pic blocat a vrut sa zica ceva sa razgandit pe urma zice lasa ca vedem noi. zic ce sa mai vedem ca au trecut 6 ani si tot vedem nimic. I-am spus ca ar fi frumos sa stam impreuna daca tot ne intelegem bine de atata timp si oricum trebuie planuit dinainte cu 1 an daca vrem sa ne casatorim si pe urma zice da ca asa e ca s-a gandit si el dar ca nu stie cum sa faca...si atat a ramas in pom.Acum am o mare curiozitate De ce nu vrea sa ne casatorim? trebuie sa aiba un motiv(poate fuga de responsabilitate? ) Oricum am mai discutat de treaba asta asa mai in gluma cateodata erea incantat cateodata il deranja schimba subiectul. Poate nu am abordat situatia corespunzator... oricum orice sfat este bine venit happy

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Intai trebuie sa va mutati impreuna si sa stati macar vreun an inainte sa va apucati de pregatiri de casatorie. Si trebuie sa va mutati impreuna stabilind de la bun inceput ca va mutati impreuna sa treceti intr-o noua faza a relatiei, sa vedeti daca va potriviti si va veti gandi la casatorie doar daca acest an impreuna merge bine. Stiu ca in urma cu 20 de ani era altfel, dar azi tinerii se maturizeaza multa mai greu, sunt oarecum intarziati in dezvoltare, nu mai sunt pe picioarele lor la 19-20 de ani, sunt unii care la 23-24 ed ani inca nu se intretin singuri (adica fie le dau parintii sa manance, fie le fac parintii tot ce au nevoie). De aceea, este bine sa va mutati impreuna, nu ca prim pas spre casatorie, ci ca ultim pas inainte de a decide daca va casatoriti. O sa vezi, iubirea sufera un mic soc cand locuiti impreuna, va intretineti integral singuri (adica nu luati nici un ban de la parinti, va ingrijiti gospodaria integral singuri). dar e un pas necesar, daca nu il veti face, nu veti avea o casatorie buna.
Discuta cu el in acest termeni: uite, eu as vrea sa ne casatorim, te iubesc, simt ca esti barbatul vietii mele. dar cred ca e bine sa locuim impreuna vreun an, sa ne gospodarim singuri atat finaciar cat si organizatoric si apoi, daca totul merge bine, ne vom gandi serios la casatorie. Iar daca nu merge bine, vom merge fiecare pe drumul lui.

| mgtow a răspuns:

Poate vrea sa mai aiba parte de relatii extraconjugale si daca se casatoreste zice ca nu poate sa-si mai faca de cap cu altele ala e motivul. Un om serios ar accepta casatoria, mi se pare o varsta destul de buna pentru pasul asta. 30 de ani impliniti pentru o nunta cam tarziu ar fi.

| MihaelaDart a răspuns:

Nu insista pe subiectul casatoriei, barbati in general "fug" de asta, atunci cand se simt pregatiti o fac din suflet. E mai frumos si romantic sa te ia prin surprindere sa te ceara de sotie decat sa-l intrebi de atatea ori pe acest subiect. Sunt alte cupluri care se casatoresc dupa 10 ani de relatie. Puteti sa va mutati impreuna dar asta nu inseamna sa faceti actele, mai intai sa va vedeti cum supravietuiti singuri sub acelasi acoperis si abia apoi luati hotarea.

Va veni ziua cand te vei vedea si tu mireasa happy
Bafta!

| ombladon a răspuns:

Pai nici eu nu as face asta la 26 de ani, am vazut multe cupluri care se intelegeau foarte bine inaintea casatoriei iar dupa aceea nu mai mergea treaba...

| neutrino a răspuns:

Doamna draga, nu-ti forta norocul: este si normal ca tu sa doresti sa te mariti, dar, ghinion, el nu doreste momentan sa se insoare, dar doreste sa traiasca cu tine. Daca -ti place sa risti, pune-l sa aleaga! Daca nu, multumeste-te ce ceea ce speri sa ai.

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Mie mereu imi suna in minte expresia: boala lunga, moarte sigura.

Asa consider ca este si in cazul tau. Au trecut 6 ani. Dar se pare ca va trebui sa treci la altul.

Nu are sens sa il faci sa iti spuna de ce nu vrea. Chiar nu conteaza.

Gandeste-te ca, ca sa iti faci o relatie ai un an de cautare, unul de prietenie, inca unul pana la casatorie si inca unul pana la copil. Deci o sa ai copil la 30 de ani. Daca totul e ok...

| Mayar a răspuns:

Pana una-alta, te sfatuiesc sa va logoditi, asa se va obisnui cu ideea. Logodna poate tine cat vreti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu inteleg de ce oamenii vor sa se casatoreasca... Poate le plac bataile de cap si vor sa aiba parte de ele atunci cand se vor desparti. Oare cand lumea va evolua destul incat sa perceapa mariajul ca pe o ingradire a individului si nu ca pe o necesitate, asa cum este considerata acum.

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Casatoria la italieni si spanioli in mare parte e bazata pe interes, ca femeia sa ramana cu casa si bunurile de valoare ale barbatului precum masina, afacerea... Cine e serios ramane in plan relatie stabila si cand se satura se despart iar fiecare ramane cu moastele personale.

| valentino52 a răspuns:

Si eu as vrea sa fac nunta si daca prietena mea m-ar fi intrebat pe nepregatite asta cred ca as fi reactionat in acelasi mod. Problema nu este neaparat fuga de responsabilitate ci faptul ca o nunta adevarata (nu doar scoti actele si gata), la care amandoi sa va invitati familiile si prietenii (minim 100 de persoane deci) costa minim 15 000 de euro. Acum banii astia e posibil sa ii recuperati din dar, chiar si asa poate lui ii e frica si rusine sa iti spuna ca nu are o asemenea suma sau ca ii e rusine sa le ceara parintilor. In multe, multe cazuri sa stiti ca am vazut ca fetele asteapta ca parintii mirelui sa plateasca tot, nici nu se gandesc sa le ceara parintilor lor bani de nunta. Cel mai bine e sa discutati cam cat v-ar ajunge, ce dorinte si pretentii aveti si daca contribuiti amandoi la aceasta suma. Asa va sti si el sa-si faca calcule, cat sa stranga, cat sa ceara la parinti, cat sa imprumute si o sa vezi ca imediat o sa apara cu un inel cand considera ca e ceva realizabil intr-un an de zile.

| ionutalex13 a răspuns:

Atunci cand o sa va mutati o sa fie o schimbare pentru amandoi o sa fie ceva nou.normal trebuie sa incercati si el si tu pentru ca asa e normal. poate ca pe el schimbarea il sperie mai mult ca pe tine

| Andrada0025 a răspuns:

Nu forta nimic! Lasa-l pe el sa actioneze, pana la urma el este capul familiei, sa se descurce! Si pana la urma care crezi ca va fi diferenta daca va veti casatori? E doar o hartie semnata, nu-l impiedica nici sa te insele si nici sa plece cu alta. Plus ca acest pas il faci o singura data in viata. Deci n-ar fi frumos sa va casatoriti iar mai apoi sa divortati. Nu?
Mutatul impreuna... asta da, ar fi frumos. Nu stiu cum de nu ati facut-o inca.
Timpul le rezolva pe toate.

| xPiitiicaOx a răspuns:

Poate ca tu esti pregatita dar el ...nu. Baietii de obicei trebuie sa se gandeasca mult. Pune punctul pe i si fi mai dura. Spune-i clar daca el tine la tine sau nu... adica daca as sta cu cineva de 6 ani si nu ar avea planuri de nunta, eu sincer l-as parasi, doar nu o sa stau dupa cineva caruia ii trebuie 6 ani sa se gandeasca serios, gandeste-te ca poate este undeva acel barbat care tine la tine, iar in momentul in care ii aduci iddea de casatorie imediat iti da un raspuns concret, da sau nu. Normal ca eu nu te sfatuiesc acum sa il parasesti. Doamne fereste. Adica ai da 6 ani de relatie pe apa sambetei. Vorbeste cu el, iar daca vezi ca schimba din nou subiectul incearca sa vezi de ce ezita sa raspunda. Sper ca te-am ajutat cu acest sfat. Funda?

| Betty03 a răspuns:

Buna...mai cunosc cazuri de genul asta! In general baietii de varsta lui nu doresc deocamdata ceva batut in cuie! Nu stiu cum sa.ti explic! Eu cred ca el te iubeste insa ii este oarecum teama de cum te vei comporta cu el dupa nunta. Poate crede ca o sa pui mai mult stapanire pe el.
winking Sper ca te.am ajutat