| anonim_4396 a întrebat:

Am o urgenta in grup, cu ceilalti prieteni si trebuie sa o rezolv cat mai rapid.Toti sunt impotriva mea.Asa ca am nevoie de cat mai multe sfaturi ca sa pot merge din nou pe drumul cel bun.In ultima saptamana am dat din groapa in groapa si am cazut tot mai adanc de fiecare data.I-am dezamagit pe fiecare la rand o data cu despartirea mea [tot ce spun are legatura cu grupul,fostul prieten, etc.]. Relatia cu prietena mea cea mai buna s-a deteriorat si inca merge in jos.Pe ceilalti i am dat la o parte si am nevoie sa ma revansez fata de ei cat mai repede.Azi am de gand sa ies afara si sa le explic totul.Dar cum as putea sa ma comport pe viitor? Ce sa fac? Cat de politicoasa pot fi? Problemele in ultimul timp au fost create de mine in nestiinta.Si vreau sa le arat ca nu s asa si ca ma pot schimba in mai bine.

8 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Atat timp cat nu ne-ai spus ce greseli ai facut, nu te putem ajuta cu adevarat.
In grupuri apar si certuri din motive banale, ca ala sta si invata, ca joaca nu-stiu-ce si n-a iesit de o saptamana... Astea trec de la sine, nu trebuie discutate. Asa cum si unele din greselile tale poate se pot trece cu vederea, si ar fi suficient sa le acorzi mai multa atentie prietenilor de acum, ca sa treceti peste aceasta problema.
Oamenii sinceri (cum ma consider eu), se enerveaza mai tare daca incerci sa explici ce ai facut, si iti ceri scuze, prefera sa te schimbi vizibil, sa uitati de cele intamplate, decat sa-ti ceri scuze, sa para ca ti-ai facut datoria.
Si multi sunt ca mine, s-ar putea sa fie valabil si in grupul tau.

| Sfinnx a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Da intr-adevar ai dreptate, dar ce am facut eu nu se poate trece atat de usor cu vederea.Le-am dat de inteles ca nu pot avea incredere in mine..Acum cateva luni am auzit o problema urata legata de relatia unei prietene bune din copilarie..si cand am vazut cu ochii mei ca e adv...am intrebat.o care i treaba si m am scapat din greseala si.si-a dat seama ca mai e ceva...si am cedat.iar cei din grup s au suparat pe mine ca nu trebuia sa fac asta, si ma considera o persoana oribila.Plus ca in ultima saptamana am dat cu adv din gropi in gropi.M-am despartit de prietenu meu din cauza unei greseli inadmisibile si pentru un moment de disperare si nervi am dat vina pe X [prt cea mai buna din grup] si s a suparat enorm.Si de atunci au mers toate in jos. Vreau sa le arat ca ma pot schimba.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Sfinnx):

Da, in cazul tau cred ca ar fi de folos sa-ti recunosti greseala, si sa-ti ceri scuze.

| Sfinnx a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Mi am recunoscut-o de prea multe ori.dar au spus ..sau cel putin ea, a spus ca nu isi mai pune increderea in mine..deci. am pierdut :\.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Sfinnx):

Nici eu nu iert asa, mai ales cand vine vorba de greseli mari, consider oamenii incapabili, ii consider dusmani si profit de orice oportunitate de a-i batjocori in cel mai nesimtit mod posibil, sa nu uite ca m-au facut, candva, sa sufar whistling Stiu, urat big grin
Dar totusi, daca inca va suportati, si iti vei schimba comportamentul in bine, poate veti trece peste cele intamplate.
Important e sa nu mai faci, nu sa te ierte cei carora le-ai facut deja.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ne-ai explicat nimic, ne-ai spus precizat vag urmarile actiunilor tale dar nu ce era mai important si anume motivele din spatele acestora si actiunile in sine. Dar vrei ajutor...

Cum sa te comporti "IN" viitor? Accepta criticile, nu te lasa coplesit(a) de propriile sentimente, invata din greseli, nu oferi niciodata tot ce ai de oferit, sa nu ai incredere totala in oameni.

Cat despre prieteni e greu sa iti dau un sfat din moment ce nu stiu ce ai facut. Spune-le ca ai fost coplesit(a) de ceva ce ti s-a intamplat si ai reactionat gresit... si ca iti pare rau. Si ca televizorul spala creiere.

| Mihai_Myshu_1994 a răspuns:

Incearca sa nu mai fi increzut/a, fitos/a sau alte porcarii care le faci tu cand esti cu grupul. Incearca sa fii mai de gasca...Nu iti poate da nimeni sfaturi cum sa fii tu cu grupul tau de prieteni deoarece nimeni nu-i cunoaste.

| ovidiu2295 a răspuns:

Prietenii tai adevarati te vor intelege intodeauna. Si te vor ajuta sa revii pe drumul cel bun.