| awuh a întrebat:

Am observat la mine ca nu îmi plac nici fete nici băieți, e posibil sa fiu asexuala?

Răspuns Câştigător
| Emma30555 a răspuns:

Probabil încă nu ai găsit persoana care sa te atragă

8 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Hmmm... depinde de multi factori. E putin probabil pentru ca asexualitatea e destul de rara. Depinde cati ani ai, cat de sociabila esti. Poate nu ai intalnit pe cine trebuie inca. Daca 1994 e anul nasterii, ai prieteni multi si tot nu te-ai indragostit sau simtit atrasa de cineva vreodata atunci da, e probabil sa suferi de ceva. Nu asexualitater cat poate o productie redusa din anumiti hormoni.

Daca ai vreo 12-13 ani si suferi de prosteli adolescentine, vrei sa fii ca altii sub presiunea sociala, atunci nu ai nimic.

| sierra1 a răspuns:

Fiindcă asexualitatea este foarte rară, și abia acum începe să fie cercetată, există controverse în cercuri psihologico-științifice dacă aceasta este o orientare sexuala legitimă. Unii spun că trebuie categorizată ca o deficiență sexuală hipoactivă, sugerând că este creată de diverși factori legați de mediu, incluzând abuz sexual în trecut, nepermiterea expresiei sexuale și probleme hormonale.

De cealaltă parte, mulți asexuali, și un număr tot mai mare de cercetători, susțin că asexualitatea este o orientare sexuală legitimă, la fel ca heterosexualitatea și homosexualitatea. Ei spun că aceasta nu trebuie considerată o stare patologică deoarece nu creează probleme și nu necesită tratatament. Alții fac referință la faptul că, în trecut, lucruri similare au fost spuse despre homosexualitate, dar acum este văzută ca o orientare sexuală legitimă.

Deci nu-i mare bai. La vâtsta (care?) ta, e... corijibil

| minrest a răspuns:

Se poate. Nu e nici o tragedie daca esti asexuala. Si zeita Atena este. Iar bisexuala, cum propune cineva, nu esti, caci te-ar fi atras pana acum macar un gen. Mi-e cam jena sa te intreb, dar ce inseamna ca nu iti place nimeni, nu te exciti niciodata?

| awuh explică (pentru minrest):

Nu deloc.Pur și simplu nu simte nimic nici pentru o fata nici pentru un băiat. Mi-E indiferent

| minrest a răspuns (pentru awuh):

Probabil esti asexuala, dar eu nu cred ca e ceva rau. Te poti dedica stiintei si oricarei activitati inteligente, precum zeita Atena. Ea este asexuala, si nu din intamplare este zeita stiintei, mestesugurilor si a razboiului dus cu cap.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Doar plantele pot fi asa lol

| ShamelessQboy a răspuns:

Sau sa fii bisesxuala indecisa!
Cati ani ai? La unii atracția apare dupa o anumita varsta, si din ce am inteles asta li se întâmplă adesea bisexualilor.

| Mandreiv a răspuns:

Ai toate sansele sa nu fi descoperit inca ceea ce iti place. De recomandat ar fi sa incerci sa testezi ca sa iti dai seama.