| fgpnato a întrebat:

Ăm... Părinții mei s-au certat, mâine tata vrea sa plecam eu, mama și sora mea. Nu știu cu cine să stau, cu tata unde e școala, prietenii sau mama copilului, sora mea doar că în Băneasa și nu cunosc pe nimeni... Va rog ajutați-mă.
M-au pus să iau o decizie.

6 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Nu putem sa iti spunem noi cu cine vrei sa stai. Este alegerea ta.

| sofisis a răspuns:

Pai din moment ce tatal tau vrea sa plecati, de unde ai impresia ca ai de ales? Eu numai si pentru faptul ca mi-a zis sa plec din casa nu as mai vorbi cu el pana nu isi cere scuze...

| Lioana a răspuns:

Vrei ca cei de pe TPU sa decida pentru tine? Nu e bine. Priveste in sufletul tau! Pe cine iubesti mai mult? Cine are cel mai bine grija de tine? Tu stii cel mai bine aceste lucruri. Cunostintele, n-o sa-ti dea de mancare si n-o sa-ti spele hainele, fii sigur. Parintele pe care il alegi o va face.

| gabriielaaa a răspuns:

In primul rand gândestete undei mai bine pentru tine apoi vezi poate unul din părinți are nevoie de tine. Nu doar părinți trebuie să fie alături de copii si copii de părinți. E alegera ta, tu decizi eu zic că indiferent unde stai tot părinți tai rămân. Întrebarea mea tu esti bine? Că după cum văd te vezi cam a nimănui.

| ngllllll a răspuns:

Este greu pentru tine, dar priveste acum atent si vezi care dintre parinti este mai violent, mai certaretz, care dintre ei are valori morale mai bune, credinta. Este foarte importanta linistea din casa unde stai si ceea ce inveti de la parinti. Daca tata injura mereu, bate cu pumnul in masa, tipa, e violent, mai umbla si cu bautura, pe la femei, nu iti recomand sa stai cu el. Daca mama este violenta, tipa, vorbeste urat, injura, nu iti recomand sa stai cu ea. Vezi si tu cine e mai OK. De asta depinde sanatatea ta fizica si mentala.
Daca tata vrea ca tu, mama si sora sa plecati, e clar ca omul ala nu are nicio treaba cu dragostea. Am intalnit barbati divortati, dar nu si-ar fi alungat copii din casa pentru nimic in lume. Apoi mai e si sora ta pe care nu trebuie sa o lasi singura. Are nevoie de fratele ei aproape, trebuie sa o ajuti la scoala, in viata.
Eu zic mai degraba cu mama si sora ta. Doar daca mama ta e violenta, consuma alcool, injura, etc., doar atunci poti sa optezi si pentru tata.
Succes tinere!

| PetruM a răspuns:

Cel mai bine ar fi să nu te pună pe tine să iei o decizie ci să ia ei decizia cu maturitate și cu calm și de abia după aceea să iți ceară părerea și să îți prezinte opțiunile. Există modalități moderne de divorț prin care părinții sunt ajutați de un mediator care prin mijloace psiho-juridice îi ajută să ia cea mai bună decizie pentru copii.