| Yoyo777 a întrebat:

Am rugamintea sa imi raspundeti nu de pe internet ci din experienta. Ce acte sunt necesare pentru cununia civila? De unde de procura declaratia de casatorie? Taxa unde se plateste? Pentru Bucuresti, sector 2. Ma intereseaza pasii, pe rand. Multumesc!

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Putin probabil sa primesti vreun raspuns de la o persoana proaspat casatorita in sectorul 2!
Declaratia de casatorie este un documement tipizat si se gaseste la Serviciul de stare civila --- poti sa o vezi in format pdf in link-ul http://www.ps2.ro/......satorie/71

| anonim70 a răspuns:

Iti trebuie certificatul de nastere buletinul actul de divort al tau sau al lui. Taxa o plătești la biroul unde depui actele. Apoi iti spune cand sa te prezinți la ce ora si in ce zi impreuna cu viitorul sot te baga intr-o sala unde este o masa cu doua scaune si trebuie sa stai jos si viitorul sot la fel si o sa va citească un jurământ dintr-o carte apoi va pune sa va semnati sub numele de familie a viitorului sot o sa va dea carnetul de casatorie si va urează casa de piatră. Daca vreti tu si viitorul sot sa faceti masa la starea civila chemați invitați si serviți dulciuri ciocniti sampanie. Apoi dupa ce faceti cununia civila mergeți la biserica si faceti cununia religioasa bineînțeles dupa ce vorbiti din timp cu un preot la biserica sa faca toate pregătirile necesare pentru slujba religioasă si dupa ce va da binecuvântarea preotul si dupa ce plătiți slujba cununie religioasă Apoi dupa slujba religioasă mergeți la restaurant dupa ce vorbiti din timp sa faca pregătirile necesare la restaurantul respectiv si dupa ce plătiți consumatia mâncarea.

| anonim70 a răspuns:

La casa de căsători trebuie sa te duci acolo depui actele la biroul oficiul stari civile si platesti taxa.