| IoanaDeea24 a întrebat:

Am și eu o curiozitate: de ce unele persoane nu trec peste foștii/fostele chiar dacă a trecut foarte mult timp de când s-au despărțit?

Am o prietenă care îmi tot zice de fostul ei, deși el s-a despărțit de ea prin ianuarie sau februarie (anul ăsta). Îmi tot spune că e geloasă să îl vadă pe el și pe actuala lui pe story-urile de pe Instagram, dar totuși ea venea de multe ori la mine plângând că este rănită de acel băiat. (Nu știu dacă este chiar adevărat ce zice ea, deoarece nu îl știu pe acel baiat, nu am discutat niciodată cu el, nu l-am văzut niciodată etc; știu de el doar de la acea prietenă). Eu ii tot zic să îi dea block și sa treacă peste el si să se concentreze pe școala, dar ea zice că vrea "o ultimă conversație cu el ca să mă pot vindeca" (cuvintele ei).

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca se incapatneaza si fac o obsesie din ceva ce nu mai exista, dar ei nu vor sa accepte realitatea.

Prietena ta este imatura si nerealista, fiindca nu vrae sa accepte ca a fost parasita, de aceea creeaza discutii si obsesii ireale unde singura se tortureaza.

Pacat, ca isi face singura viata urata, fiindca trecutul nu se mai poate schimba niciodata si obsesiile astea duc la probleme psihice, la stari de frustrare, la suferinta inutila.

Nu este recomnadat sa mai existe vreo conversatie cu "fostul" fiindca se rasuceste un cutit in rana, de aceea trebuie inchise toate portile care duc spre un "fost", fiindca nimic nu s epoate schimba sau repara.

| dullcat a răspuns:

Pentru ca fiecare om are alt ritm diferit de vindecare emotionala in urma unor astfel de evenimente.Pentru unii dureaza saptamani, pentu altii luni sau ani.Nu trebuie sa judeci asa, ci sa dai dovada de empatie.

| relian a răspuns:

Nu trec peste, pentru ca nu au in prezent pe altul, de aia, nu au gasit altul, n-a fost gasita de altul, asa ca gandul ei se duce la ala cea fost.

Restu is povesti. Daca o va agata un alt baiat, care sa o atraga, sa-i placa, te asigur ca fostul nu o sa mai fie pe nicaeri laughing
Conteaza f mult si cit ai fost atras de partenerul respectiv, cit l-ai placut etc.
Pt ca daca te agati de unul nou, dar o faci sa fie acolo, sa spui ca ai si tu pe cineva, normal gandul tot la fostul se va duce.

Deci e nevoie de cineva cum am spus sa te atraga, sa-ti placa fizic, in primul rind, apoi daca e si baiat bun, fostul o sa dispara.
Ea acum se agata de cea fost, pentru ca e singura, nu are bagabont laughing nu are alta ocupatie, asa ca gandul o duce la ala.

| Freya1 a răspuns:

Sunt oameni ce pur și simplu au iubit persoana respectiva, s-au obinuit cu ea sau N alte motive.Si eu m-am despărțit de cineva și am mai fost curioasa sa vad ce mai face și cum mai este dar mi-a trecut.
Nu judec pe nimeni pentru ca fiecare trăiește o despărțire cum simte.

| Hyperion7 a răspuns:

In primul și în primul rând, ce mai caută în lista de prieteni?
Pai uite de asta nu te vindeci și n-o s-o faci până nu te maturizezi.Sa îți mai tii foștii la urmăritori este foarte nociv, din proprie experiență zic.
Încă îl mai iubește? Sa fim serioși! Cum și-ar găsi pe altcineva, sunt sigur că ar uita una doua de el.Zic și eu.

In al doilea rând, tind sa cred că mai dramatizează și ea pe alocuri pentru că relații găsești gârlă, trebuie sa cauți.
Eu așa pățisem cu fosta.2 Luni am stat așa singur până am realizat că viața nu se învârte în jurul ei și că pot să găsesc pe cineva mai bun decât ea. Dupa mai multe încercări, am reușit! Deci da!
Și să luăm în vedere că ea are cu cine sa mai vorbească! Eu nu am avut pe nimeni cu care sa vorbesc și uite-ma că sunt și vindecat și fericithappy
Morala e ca niciodată să nu renunți sa crezi. Daca fostul era o bunătate de om, nu-i dădea papucii, zic eu.Asa că mai bine cauți și cauți și cauți și o să fii fericita.
In viața acesta fericirea vine din interior,nu din exterior!
Așa că dacă vrei să fii fericit, trebuie sa te împaci cu tine ca sa te vindeci și după lucrurile vor fi mai usoare!
Dragostea adolescentina e trecătoare! Sa fim serioși,cei ce s-au căsătorit din relații adolescentine,au ajuns să divorțeze mai târziu din cauza discrepanțelor și a mentalităților.
Așa că, ideea principală e sa ii dea block și să se reprofileze, adică să nu mai plângă după tipul acela.
Eventual, dacă i-aș putea fi de ajutor, mi-ar face plăcere daca m-ai pune in legătură cu ea sa discut cate ceva!

| trophin a răspuns:

L-a iubit sau inca il iubeste... el e primul

| IoanaDeea24 explică (pentru trophin):

Ea a spus că el a fost al doilea iubit pe care l-a avut și încă îl iubește

| trophin a răspuns (pentru IoanaDeea24):

Al doile-a... dar primul cu care a facut dragoste, sex

| IoanaDeea24 explică (pentru trophin):

Nu a făcut sex cu primul

| trophin a răspuns (pentru IoanaDeea24):

Nu ai inteles. cu cel pe care inca il iubeste au intretinut relatii sexuale

| IoanaDeea24 explică (pentru trophin):

Din câte știu eu da