| Biu009 a întrebat:

Ce parere aveti despre cei care raman prieteni cu fostii/fostele? Stiu ca multe persoane considera ca nu ai cum sa te mai intelegi bine cu o persoana dupa ce v-ati despartit.

Insa eu am ramas prietena cam cu toti fostii mei. Cand te intalnim undeva putem purta o conversatie normala. Eu consider ca atunci cand te desparti de cineva nu inseamna ca o sa incepi sa il urasti, poate pur si simplu nu va potriveati ca iubiti, chiar daca va placeati, nu erati compatibili.

19 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Un amor care se termina cu amicitie nu a fost niciodata amor.( Eminescu )

| CuriousStuff a răspuns:

Daca inca esti prietena cu fostul inseamna ca ori inca va iubiti, ori nu v-ati iubit niciodata. Nu ai cum sa ramai prietena in adevaratul sens al cuvantului cu un fost. Parerea mea happy

| raluk27 a răspuns:

Ce inseamna ca ai ramas prietena? Ah, ca daca te intalnesti pe strada, zici un "Buna" sau schimbi doua vorbe, asta nu inseamna ca ati ramas prieteni, ci eventual intra la capitolul cunostinte. Insa mie personal nu mi se pare ok genul de prietenie cu sunat, cu vizitat cu iesit frecvent ori stat cu orele la discutii. Mi se pare o lipsa de respect pentru viitorul partener. Poate nici tie nu ti-ar placea ca iubitul sa o arda foarte amical cu fosta. Si pana la urma care e sensul? Sa demonstrezi ca ce? Ca esti fata buna si civilizata? Cui ii pasa? E suficient ca il saluti, sau ii raspunzi la salut. Dar in general, cand ai terminat un capitol din viata, e bine sa ramana asa..incheiat. Altfel, te balacaresti in lucruri inutile, cu batai de cap pe viitor.
Apoi, indiferent de motivul despartirii, candva unul dintre cei doi a pus mai mult suflet sau a regretat mai mult despartirea. Iar faza cu ramasul amici pentru respectivul e doar o amagire. Poate ala/aia isi face iluzii degeaba.

| Biu009 explică (pentru raluk27):

Ma refer la faptul ca avem acelasi cerc de prieteni si cand mergem la petreceri sau iesim in grup, petrecem timp impreuna si povestim. Asta pentru ca am fost prieteni si inainte sa fim impreuna si ar fi aiurea sa stricam o prietenie doar pentru ca nu a mers relatia noastra.
Chiar acum 2 zile am fost la un prieten acasa si era si fostul meu acolo(care momentan are prietena deci nu isi face iluzii) si am jucat baschet impreuna, am fumat, povestit laughing
De acolo a pornit toata faza si m-am gandit la asta. Si ma gandeam ca am unii prieteni/prietene care isi urasc fostele/fostii, le-au dat block pe Facebook, nu vor sa mai aiba de a face cu ei si mi se par niste copliarii. Adica macar din respect pentru ce a fost intre ei ar putea macar sa se salute pe strada.

| raluk27 a răspuns (pentru Biu009):

Si actuala lui prietena cam ce parere a avut ca el a jucat baschet, a ras si a stat la vrajeala cu fosta? happy

| Biu009 explică (pentru raluk27):

Nu cred ca i-a spus. Dar ea era plecata la Untold deci probabil a avut cu cine sa petreaca timpul acolo laughing

| ShaOfHatred a răspuns:

Mi se pare ca e cel mai rational lucru pe care sa il faca un cuplu proaspat despartit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de cum s -a terminat relatia.Ale mele se termina, in general, cu borcane de muraturi aruncate pe fereastra, tablouri sparte.n cap, usi scoase din balamale, coaste rupte, buze sparte.Un "baga.mi.as p..la.n ma.ta!"cand ne intalnim e suficient!

| Biu009 explică (pentru anonim_4396):

Aoleu dar cu ce baieti ai fost? laughing Eu am avut parte doar de baieti ok din fericire

| UnBroken2016 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai incet domne ca unii chiar te cred laughing

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Păcat de murături.

| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

Eu dupa borcane plang, erau din sticla jivrata.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aoleu! Ce-mi plac mie borcanele astea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E bine sa ramai amic cu el doar atunci cand esti sigura ca. poti fi doar amic.

Daca esti geloasa si inca mai ai sentimente pentru el, te cam sabotezi.

Nu cred in prietenie intre un baiat si o fata.

Sayonara!

| Kira5854 a răspuns:

Nu poti fi prietena cu fostul, daca a fost ceva...
Plus ca relatiile cu sentimente, se termina de obicei pentru ca unul sau chiar amandoi au gresit.

| Harley18 a răspuns:

Buna!
Si eu am o situatie simlara tu trebuie sa decizi daca merita sau nu uite de exemplu eu dintre toti fostii mei mai vorbesc decat cu unul singur restul nu au stiut sa se comporte. Tu decizi lucrul asta nu iti pot impune eu sau altcineva cu cine sa vorbesti si cu cine nu, daca ai avut sentimente pentru ei si nu mai ai e ok iar daca nu te simti ciudat din cauza sentimentelor din trecut atunci fa asta. Majoritatea oamenilor dupa o despartire fie se racesc fie se fac nesuferiti conteaza ca tu sa fi mai tare si sa te gandesti si altfel daca el vrea sa fie din nou cu tine? Ce raspuns vei da atunci?

| AndrewBoy a răspuns (pentru Harley18):

Un raspuns pentru ultima intrebare ar putea fi unul de genul ca nu mai simti pentru el/ea ce simteai si de aceea v-ati despartiti

| LostInPark a răspuns:

Nu raman prieten cu nimeni, doar nu-s adeptul iesirilor cu situatii jenante."Hei, Elena, ce mai faci, stii ca ne-am f@tut pe balcon la matusa ta in casa si ne-a saltat politia, era ziua pe la 12? Ea e sotia, mea, Andreea, yea, gravida, iti vine sa crezi?! nooo."
E, e interesant, ai specificat ca ai ramas prietena cu "toti fostii". Pentru ca se intampla sa conduc vreo duduie acasa si din discutii, "pe unde ai mai lucrat, ce sefi ai avut?" incepe sa-mi enumere fara niciun stres, de parca n-as avea sentimente si zice "a, da, am fost cu ala vreo doua luni, aaa zici de Dragoss, ha, ha, da el nu, trei saptamani, adica zi si tu, avea pisici acasa.Ah strada Caragiale, am avut si aici cativa, buni, dar saracuti toti."
Dai o tura de oras si observi ca a fost cam cu toti, bine nu prea inteleg de ce am facut asta ca puteam sa-i zic ca-i curva dupa primi doi, pentru ca-i cunosteam, nu ca as avea prejudecati sau vreo educatie primitiva.

| AndrewBoy a răspuns:

Nu este nici o problema ca inca socializezi cu fostii. De ce ar fi? Nu trebuie sa asculti toti oameni deoarece unii pot zice lucruri gresite. Cel mai bine este sa fac ce crezi tu ca este mai bine pentr tine. happy