| emilia_6889 a întrebat:

Am si eu o problema de curand m-am mutat impreuna cu mama si noul ei concubin in italia. Inainte stateam in orasul x si am un prieten acolo la care tin foarte mult.si as vrea sa ma intorc sa stau la tatal meu continuandu. mi scoala acolo ( am 15 ani) si mama vrea sa fac liceul in italia dar nu stiu limba si imi este foarte greu. Voi ce ziceti sa fac?sad

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Sfat prietenesc: Vino să termini liceul în România şi după aia faci ce vrei...
Şcoala de la noi, oricât de groaznică, penibilă şi cu rezultate reprobabile uneori, este net superioară ca valoare a cunoştinţelor faţă de şcolile din vest, inclusiv Italia.
Am un coleg de facultate care a făcut clasele a IX, a X-a şi primul semestru din clasa a XI-a în Italia la mate-info şi apoi a venit în România.
Cel mai greu lucru pe care-l făceau acolo era (a+b+c)², în vreme ce aici se intrase de mult în pâine cu analiza matematică, şiruri recurente şi limite de funcţii!
Diferenţa e uriaşă!
Nu-mi pasă ce-ai să faci cu iubitul tău, e strict problema ta dar pentru viitorul tău, e mult mai util să faci liceul aici, perioadă în care poţi să înveţi în particular şi limba italiană pentru ca mai apoi să te muţi acolo sau... mai ştiu eu ce!
Fă liceul aici!
Salut!

5 răspunsuri:
| Sunshinee a răspuns:

Eu zic sa vorbesti cu parintii tai, ei stiu ce e mai bine pentru tine. pe langa asta, trebuie sa inveti sa ii asculti si in acelasi timp sa lupti pentru ceea ce iti doresti. explica-i mamei tale ca vrei sa intorci, ca ti-e dor de prietenul tau, ca ti-e greu aici, si luati o decizie impreuna. mama ta iti vrea doar binele. Pe de o parte stie ca vei avea mai multe sanse acolo, pe de alta ii e greu sa stea fara tine.stii cum sunt mamele. trebuie doar sa vorbesti cu ea, comunicarea e cheia oricarei rezolvari. Iti urez multa bafta! (:

| andrei a răspuns:

Aici o s iti termini liceul adica acolo pentru ca daca ai ales sa stai cu mama ta cu ea ramai cat depsre iubitul tau poti si sa uiti de el

| VaniLLaDeeJay a răspuns:

Emilia. daca ei sunt divortati. chestia este cu judecatori. in fne. roaga-te de tatal tau sa stai cu el. ca in Italia nu stii limba. nu ai prieteni. si mai gaseste tu motive. da`mi add pe mess sa iti mai spun. :p vanilladeejay@yahoo.com

| emilia_6889 explică:

Multumesc mult pentru sfaturihappy m-au ajutat si m-am gandit ce-mi doresc cu adevarat sa fac.

| sergiu_7234 a răspuns:

Eu zic sa te intorci in Romania pentru ca deja ai o imagine aici, dar in Italia poate o sa iti ia ani pana o sa te acomodezi si o sa se ataseze intr-un fel oameni de langa tine