| Valentina0147 a întrebat:

Am si eu o problema.Parintii mei sunt divortati iar eu stau cu mama. Ea si-a gasit un nou 'iubit' dar eu nu-l suport deloc mai ales ca e tatal unui prieten.Cum as putea sa fiu de acord cu relatie celor doi? Am nevoie de ajutor...chiar nu stiu ce sa fac sad

10 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Trebuie sa o intelegi ca alege ce-i place ei si nu tie! Asta nu o impiedica sa te iubesca mai putin!

| xCarolina a răspuns:

Sunt convinsa ca noul iubit al mamei tale nu e chiar omu' negru.De-alungul vietii ne atasam de oameni care se aseamana intr-un fel.Mama ta, mai mult ca sigur, l-a iubit pe tatal tau, dovada ca tu existi, ceea ce inseamna ca si acest barbat trebuie sa aiba ceva in comun cu parintele tau.Nu zic ca ar trebui sa il inlocuiesti, dar incearca sa il accepti, gandindu-te ca el constituie o parte din fericirea mamei tale.Incearca sa discuti cu el, trebuie sa aveti lucruri in comun. Daca e un om matur si tine cu adevarat la mama ta, va incerca sa te faca sa intelegi ca isi doreste fericirea ei, si prin urmare si a ta.Da-i o sansa, nu ai de unde sa stii, poate o sa va intelegeti chiar bine. Daca esti singura la parinti, probabil ca uneori te simti singura.Nu ti-ar prinde bine un "frate vitreg"? Si daca acesta ar fi chiar un prieten de-al tau? Mi se pare ca ai numai de castigat. Daca te intelegi bine cu baiatul acesta si pare asezat si bine educat, sunt sigura ca se aseamana tatalui sau.Mama ta vrea sa o ia de la inceput si a gasit un om care sa o ajute, dar bucuria ei nu ar fi completa daca nu ati incerca sa fiti cu totii o familie.Ce cadou mai frumos ai putea sa ii faci de Craciun?

| KellyGreen a răspuns:

Cred ca e absolut normal. Adica nici eu nu as suporta ca mama sau tata sa aiba pe cineva deoarece te simti ca si cum mama ta e de varsta cu tine. Simti ca odata ce s-a hotarat sa aiba un copil nu isi face iubiti dupa ce divorteaza. Nu trebuie sa fi de acord cu relatia lor daca tie nu iti place. Ar trebuii sa ii spui mamei tale ca nu mai e un copil si ca nu mai e la varsta de iubiti. S'a hotarat sa aiba un copil cu cineva pai atunci sa ramana cu tatal tau. Nu esti de acord deoarece esti constient ca acel om poate devenii tatal tau vitreg si te va putea certea, va avea dreptul de a stii ce faci si asta nu suporti. Tu vrei sa ai un singur tata nu 2 din cauza asta nu esti de acord. Eu zic sa iti mentii parerea si sa il ignori pe iubitul mamei tale. Cu cat vei vorbii mai mult cu el e posibil sa ii zici unele lucruri si el sa iti dea niste raspunsuri inteligente care o sa te faca sa te simti prost si atunci o sa il urasti si mai tare. Cel mai bun lucru de facut este sa ii ignorii.

| vaiana a răspuns:

Nu cred ca este cazul sa intervii.vezi tu, stiu ca este greu si dureros dar cel mai bine ar fi sa-ti vezi te viata ta.nu creia animozitate intre tine si mama ta, cine stie? poate ii trece? cu respectivul poarta-te protocolar si atat.

| IzabellaLoredana a răspuns:

Nu inteleg! Stiu ca este destul de greu pentru tine.dar gandeste-te si la ea,da-i sansa sa fie si ea fericita la batranete,sa aiba pe cineva aproape.Tu nu o sa fii tot timpul cu ea,o sa ai viata ta,familia ta.Ea o sa fie singura.Te va durea sa o vezi mereu asa, fara nimeni.Gandeste-te bine si acorda-i sansa "iubitului" ei de a va cunoaste mai bine, de a comunica. Gandeste cu maturitate, nu incepe cu o parere negativa despre aceasta relatie.
Vacanta placuta! Sarbatori fericite!

| MMihai a răspuns:

Dacă maică-ta este o femeie încă tânără, vrea un bărbat.
Ori ăsta ori altul tot va fi unul!
Dacă aș știi ce vârstă ai ți-aș putea spune mai multe.
Își poate găsii și unul cu mult mai insuportabil decât ăsta!

| mirela9922 a răspuns:

Pai, din punctul meu de vedere cred ca ar trebui sa iti iei cateva zile din programul tau si sa petreci ceva timp cu el, sa comunici, sau daca in nici un caz nu poti sa il accepti poti vorbi cu mama ta si sa ii spui ca nu poti sa il consideri tatal tau si sunt sigura ca va rezolba problema!

| crisiss a răspuns:

BUNA in primurand as vr sa-ti spun ca viata ta parca e luata dintr-un film. ce iti pot spune e sa ncerci sa o intelegi pe mama ta si sa incerci macar sa comunici cu noul tau tata pentru ca altfel nu vei rezolva nimic tacerea nu duce la numic bun decat la amanare si pan la urma poat cine stie o sa-ti placa nimic oricum nu ai nimic de oiredut.In comclozie ideea e ca nu poti sta toata viata suparata pe parinti tai asta nu ti va aduce nimic bun asa ca dc nai incerca sa relatonezi.atat am avut de spus sper ca te-am ajutat succes

| mariusQ a răspuns:

Am 2 variante.Varianta 1 este sa te obisnuiesti cu idea. Varianta 2 este sa faci sa para ca tu si mama ta nul suportati de exemplu fa-l pe el sa sufere ca si cand lati fi tratat ca pe un gunoi.Asta sa face eu dar poate iti vine o idee pe parcurs.Bafta.

| justlovewithoutpain a răspuns:

Pai ai incercat sa vorbesti putin cu mama ta? dar sa ncerci sa il cunosti? poate aveti lucruri in comun, poate o sa va intelegeti. Stai de vorba cu el. Explica-i situatia ambigua in care te aflii. Purtati o discutie si incercati sa ajungeti la o idee comuna si nu te simtii jenata ca e tatal unui prieten, asta nu trebuie sa iti creeze dificultati. Incearca doar sa discutati, poate omul acesta are unele idei exact ca tine si cine stie poate o sa va intelegeti. Fa tu primul pas arata ca sti sa te descurci in asemenea situatii. sper sa te ajute :*