| LastNight1324235436 a întrebat:

Hey! Am o problema in familie.Mama si tatal meu sunt divortati de 11 ani.Eu stau cu mama. Acum ea vrea sa isi refaca viata si a gasit un barbat care o poate ajuta.Eu sunt de acord, dar alta e problema:parintii lui nu sunt de acord din cauza mea.Ce pot sa fac?

12 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Tu nu poți face nimic. Nu ține de competența ta și nici măcar nu e problema ta. Mama ta are dreptul să-și refacă viața cu absolut cine poftește.

Între noi fie vorba, nici eu n-aș intra într-o relație amoroasă cu o femeie care are un copil din altă căsătorie - indiferent cât mi-ar plăcea femeia, indiferent cât de mult ne-am potrivi, indiferent de orice, nu aș face-o și basta.

Văd că-s unii pe-aici care o ald melancolic că vai „dacă o iubea pe mama ta, o accepta oricum" - pe bune? Voi citiți ce scrieți?
Ia gândiți-vă cum ar fi să creșteți copilul altuia și să aveți responsabilități legale vis-a-vis de acel copil - și dup-aia mai gândiți-vă o dată.

Sigur, la mintea de 14 ani a unora sună frumos dar viața nu e numai neagră dar nici numai roză iar situația economică de-acum nu permite astfel de compromisuri care sunt dăunătoare pe termen lung părintelui vitreg.

Personal, le împărtășesc opinia părinților prietenului mamei tale. Și eu dacă aș avea un fiu i-aș spune să se gândească de două ori înainte să intre într-o relație cu o femeie care deja are un alt copil din altă relație.

Însă, dacă tipul ăsta e hotărât în ce vrea să facă, o să se descurce el cu maică-ta ca-ntre adulți direct implicați și interesați.

Pe scurt, nu ai tu ce să faci. Vezi-ți de-ale tale și las-o pe mama ta să se descurce, că-i majoră, e vaccinată, știe ce-are de făcut.

Salutare.

| fabiola a răspuns:

Tu nu ai ce face, singurul care ar putea rezolva problema este tatal vitreg! Cand iubesti cu adevarat pe cineva, il accepti asa cum este el, cu ce are el!

| onasis1961 a răspuns:

Dacă ar iubio cu adevărat pe mama ta, nu cred că tu ai fi un impediment! Cred că ar fi momentul să-i dea papucii, pentru că încă depinde de fusta maicăsi!

| ZvT a răspuns:

Ce idiot e tatăl tău vitreg. Nu poţi fi toată viaţa băieţelul lui tata şi a lu' mama.

| DimLight a răspuns:

Cum adica parintii lui nu sunt de acord? da ce e vreun pusti de 17 ani?! si cum adica nu sunt de acord din cauza ta...la ce se refera ei mai exact? (poate e doar o scuza pentru el sau ei pentru ceva.)

| Jacquelinor a răspuns:

Să discuți deschis cu mama ta, el, și mai apoi cu părinții lui! Explică-le ce te indignează, faptul că părinții lui cred că încă un suflet în familie ar strica totul, și chiar dacă cei doi nu au nimic împotriva acestui lucru, părinții tot stau împotriva iubirii lor. Nu este nici corect, nici normal ce fac ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Personal,as refuza orice relatie care imi solicita chiar si indirect sa renunt la propriul copil.Asta spune-i mamei tale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deja mai sunt dubii pe tema asta? eu nici nu as sta la discutii. nici sa deschida gura despre asta nu i-as lasa. e plina de oameni lumea. gandeste ca sunt 7 miliarde on this earth.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si daca parintii ii spun lui ce sa faca la varsta asta ceva nu e in regula cu el din start. nu e de incredere.

| Costache_Tin_1956 a răspuns:

Raspunsul nu e la tine ci la mama ta.

| abcxyz a răspuns:

Nu poti face nimic.Nu depinde de tine. Poate ca simti vina si te vezi un obstacol in calea fericirii mamei tale insa nu este asa.Esti copilul ei si ea stie asta.Ai trecut prin destule. Vorbeste cu mama ta si spune-i ce simti.Va rezolva ea totul.In fond, ei sunt doar niste straini.De ce sa-i primesti in viata ta cand ei nu te primesc in a lor? Nu incerca sa fii altfel, sa-i convingi...
Daca o iubeste pe mama ta atunci va lupta el si isi va convinge parintii.

| Rijkin97 a răspuns:

Spune-i mamei tale sa isi gaseasca pe altcineva si ai mei sunt divortati de 1 an si ceva si tata a mai venit cu fete si nu am fost de accord cu ele si a cautat pana a gasit persoana potrivita