| toni_1041 a întrebat:

Am si eu o... problema puteti sa ma ajutati cu un sfat?
acum cateva luni pe la sfarsitu veri mama a vandut o casa dupa vreo 4 zile a fugit cu bani aproximativ 3 saptamani am umblat pe la politie, pe strazi crezand ca este moarta, ca i s-a intamplat ceva, tata plecase la casa din bucuresti eu am ramas sa stau la bunica, pe 14 septembrie am primit un telefon, era ea nu era nici moarta nu patise nimic era ok dar cu o foarte mica parte de bani apx.2000 E mi a zis exact asa,, ia bani astea toti si fa ce vrei cu ei dar eu am plecat din cauza lu tactu ne am certat foarte tare si am vrut sa ma omor, dar de ce sa ii as lui bani? mai bine am cheltuit o parte si o parte o iei tu acum " am intrebat-o ce va face pe vitor? si mi a spus ca ea o sa fie bine o fata de acolo mi a spus ca intr o seara a luat un flacon de diazepam cu votca incercand sa se omoare eu m am intors la mama si nu am mai plecat de langa ea am inchiriat un apartament pe 3 luni si cu noi a mai stat cineva (un barbat ) dupa un timp vreo' 4 saptamani mama cu acest barbat s -au cuplat dupa alte cateva saptamani ne am mutat la el a fost totul bine si frumos pana in saptamana craciunului cand mama acelui individ a venit la noi si ne a spus sa plecam ( el nu era acasa ) asa am si facut am plecat nu aveam unde merge nici eu nici mama
daca tot eram in bucuresti am zis sa trec si pe la tata, am ramas o noapte si eu si mama la el la bucuresti dar dimineata urmatoare a trebuit ca mama sa plece de la bucuresti nefiind o casa foarte mare si bani fiind putini
mama a dormit o noapte in gara am aflat dabea a doua zi ca ea fusase vazuta ca si aurolaci dormind pe scaunele din gara acum doarme pe unde apuca am incercat de mai multe ori sa fac o,, prostie" ca sa scap, dar de fiecare data a intervenit sora mea, simt nevoia sa vorbesc cu cineva si nu am cu cine parca nimeni nu ma intelegeti probabil este si varsta la care nu inteleg eu nimic am 17 ani ce as putea sa fac simt ca innebunesc am inceput sa cedez psihic

Răspuns Câştigător
| strugaru a răspuns:

Interesanta poveste de viata...si ce-i drept trista...
Ce-as putea spune.incearca sa rezisti, mergi pe drumul tau, nu te lasa batuta, incearca sa gandesti ca treci peste si ca o sa fie mai bine. nu stiu daca e cea mai buna solutie, dar incearca sa-i impaci pe-ai tai... una este cand sunt ambii parinti langa tine si una-i cand sunt fiecare pe drumul lui!

11 răspunsuri:
| Maariiaa a răspuns:

Buna! Ar fi mult de povestit aici asa ca mai bine adaugi id-ul meu il lista ta de messenger. Id-ul meu este:ionikutza_printesa_cool Ai incredere, te voi ajuta.

| matrixismyname a răspuns:

Bate-o pe maicata ca e proasta, a avut banii si i-a spart aiurea si acum sta pe strazi.
Tu ai 17 ani, parinti aurolaci. Du-te la orfelinat singur, e mai bine acolo.De ce sa te sinucizi? De ce sa cedezi la nimicurile astea?

| Essence a răspuns:

Nu lua raspunsul meu ca o jignire.
du-te la psiholog, te va intelege si iti va da cele mai bune sfaturi.

| ΔH a răspuns:

Imi pare nespus de rau pentru tine si mama ta.
Ai primii aici pe TPU sfaturi destul de bune, dar crede-ma, este mult mai bine daca ai vorbii cu un psiholog.

Nu lua mentalitatea altor romani "daca te duci la psiholog esti nebun", nu e adevarat.
Insa un psiholog stie sa inteleaga si stie sa vorbeasca cu tine mult, mult mai bine decat am putea sa facem noi, si ar putea sa te faca si pe tine sa intelegi niste chestii pe care nu le-ai priceput, si poate ti-ar oferii si o cale de mijloc.

Iti recomand sa te duci si tu, si daca se poate, ia-o si pe mama ta.

Salut!
Multa bafta!

| andrei a răspuns:

Mama ta poate merge la o manastire ...acolo ii ofera acoperis si mancare, dupa asta nu o sa trebuiasca sa ai grija ei, apoi te ti si tu de scoal, fara griji!

| illusion a răspuns:

E foarte bine ca incerci sa o ajuti pe mama ta. Dar ai incercat sa aflii de ce s-a certat cu tatal tau? Nu face nici'o "prostie" ca sa o ajuti, este un adult ar trebui sa se descurce. Gandeste-te cat de greu i'a fost tatalui tau cand ea a plecat. E aiurea. Incearca sa ii impaci. Tu nu poti sa faci prea multe, ai doar 17 ani, ai scoala, prieteni.altele ar trebui sa fie grijile tale, nu sa o intretii pe mama ta. Nu o judec da nu a fost frumos ca a plecat asa.indiferent ca a luat banii aceia. Oricum nu au ajutat'o cu nimic.

| madda9588 a răspuns:

Essence are dreptate. Eu m-am dus la psiholog si pentru chestii minore si chiar cred ca ai putea sa iti rezolvi problema.

| Ax3ll a răspuns:

Sincer. imi pare foarte rau pentru tine. m-a atins la suflet povestea ta. Intrebarea mea e. mai ai bani? In caz ca mai ai incearca sa inchiriezi un apartament pe scurta durata. Si in timpul acela ia-ti un job cu care ai putea platii o parte din chirie. In cazul in care ai ramas fara bani, incearca sa vorbesti cu un prieten bun, explica-i ce problema ai, si spune-i sa te lase sa stai cateva zile la el, impreuna cu mama ta, pana iti gasesti un job. Dupa ce strangi ceva bani poti revenii la chirie.
Nu stiu. sper sa te influentat un pic ideile mele.

Daca iti plac ideile mele. da-mi fundita!

Mult noroc in viata! Si. sper sa reusesti sa iti gasesti un loc sa dormi! Succes!batting eyelashes

| xElisa a răspuns:

Trebuie sa-ti faci prieteni, sa iesi cu ei, sa vorbiti. Dar trebuie sa fie intelegatori, sinceri cu tine(si tu cu ei), sa stie sa pastreze secrete si sa te ia in serios.:d
Sper sa-ti fie de ajutor...

| AdELiiNA a răspuns:

Ade.cristea@yahoo.es vrei sa vb cu mine? cred ca te-as putea intelege. poate problemele mele nu se aseamana foarte mult cu ale tale, dar stiu ce inseamna sa suferi din cauza parintilor!

| Andreea1562 a răspuns:

Pfffstraight face foarte trist imi pare foarte rau pentru tine crying uite daca vrei lasa-mi id tau printr-un msj privat si vb :* adica vreau sa te ajut happy