| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema...sunt in anul 2 la facultate si cred ca o sal pic pentru ca nu reusesc sa imi iau examenele, asta nu e din cauza ca sunt un lenes sau ceva de genul doar ca nu imi place facultate la care am decis impreuna cu familia sa merg sau ma rog a decis familia in locul meu. De aici pleaca si problema mea, faptul ca m-au obligat sa merg la o facultate care nu imi place si care stiam dinainte ca nu voi reusii sa o termin. Am decis ca vreau sa renunt la facultate si sa ma inscriu la alta dupa placul inimii mele si macar sa fie una care sa imi asigure un viitor. Problema mea e ca mi-e greu sa le zic parintilor asta pentru ca au o multime de asteptari de la mine, si am rabdat 2 ani de zile, am facut tot posibilul sa ii fac multumiti de mine dar uite ca s-a ajuns aici. Stiu ca am facut o prostie prin faptul ca am tacut din gura si i-am lasat sa ia decizii in locul meu dar acum sunt constient ca nu o pot duce pana la capat si vreau sa imi iau viata de la inceput asta insemnand sa ma inscriu la o facultate care ma atrage, sa imi iau un loc de munca, sa imi caut o chirie, sa le demonstrez ca ma pot descurca si singur si ca e timpul sa o iau pe cont propriu. Sfatuiti-ma si pe mine cum sa vorbesc cu ei ca sa fie cat mai intelegatori, pentru ca oricum va iesi un scandal monstruos din cauza asta si mie tare greu sa vorbesc cu ei.

Răspuns Câştigător
| EmySweety a răspuns:

Buna, Adrian!
In primul rand gandeste-te ca indiferent de ceea ce se va intampla, ei sunt parintii tai, persoanele care vor fi mereu alaturi de tine, indiferent ce decizie vei lua. Este adevarat ca datorita faptului ca aceasta hotarare a ta nu este pe placul lor, vor incerca sa te constranga ca sa renunti la ea, sau mai rau, sa iti faca un scandal din pricina aceasta. Dar tu sa fi sigur ca indiferent de cearta care va iesii, ei vor intelege ca viitoarul tau depinde de aceste decizii, si se vor mobiliza sa te sprijine si sa te inteleaga.
Stiu ca nu iti va fi usor sa le dai aceasta "veste", de aceea cel mai bine este sa porti aceasta discutie cu multa rabdare, calm, claritate.
Fi increzator, continua sa crezi in acest drum pe care il vei urma si mai ales, dovedeste-le ca daca vei renunta la facultatea aceasta, si vei merge la una "pe sufletul tau" atat tie, cat si lor le va fi mai bine, stiindu-te implinit si fericit cu tine insuti.
Sper ca aceste sfaturi sa fie macar putin folositoare.
Mult succes iti doresc!

11 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Spune-ne la ce facultate esti si ce anume ai vrea sa urmezi. Oricum, nu esti performant. Faci multe greseli de ortografie.

mira
| mira a răspuns:

Scuza-mi,te rog, duritatea.Nu stiam ca ai scris pe telefon.Ai primit multe sfaturi bune.Doresti sa mergi la o facultate inrudita.Greutatile vor aparea din nou.Totusi nu te descuraja.Un transfer cu sustinere de diferente nu este posibil? Sa stii ca nu este simplu sa ai un job si sa urmezi o facultate. Daca ai dificultati in studiu, trebuie sa fii prezent la toate cursurile si sa asculti toate explicatiile. Absenteisul duce la dezastru in situatia scolara.Iti urez succes.

| alessia5158 a răspuns:

Daca esti sigur ca vei putea intra la facultatea dorita pe locuri fara taxa cred ca, le-ar fi mai usor sa accepte schimbarea in situatia in care nu le-ai spune nimic si ai face-o.
Chestia cu "sa-mi iau un loc de munca, sa-mi caut chirie, sa le demonstrez" sunt doar vorbe goale atata timp cat tu, macar pentru orgoliul tau, n-ai fost in stare sa-ti iei examenele nici in sesiune nici in restante--- cat de credibil si matur poti fi in fata parintilor cu afirmatii gen " ma intretin singur in scoala " daca, atunci cand n-ai avut nicio grije materiala nu le-ai demonstrat ca ca esti in stare sa-ti iei "amaratele" alea de examene? Mai gandeste-te!

| alessia5158 a răspuns:

Ok!--- am priceput numai ca, la o facultate de management turistic, te izbesti de aceleasi discipline pe care nu le-ai "invins", probabil, la prima: economia si gestiunea intreprinderii,contabilitate, statistica economica,marketing,finante etc. etc. Nu stiu daca si la fac. de geografie sectia turism ( care-i o mare "varza "--- parerea mea! ), vei avea de-a face cu discipline ce tin de stiintele economice.
Nu cunosc ratiunea parintilor tai pentru care tin mortis sa faci contabilitate ( probabil ca lucreaza in domeniu si te pot ajuta dupa absolvire sa obtii un post ) dar, sa nu-ti inchipui ca "aterizezi ", dupa absolvire, pe post de manager intr-un hotel! --- pregateste-ti terenul din timp cautandu-ti un job in bransa la munca de jos caci "da bine "in CV-ul tau! Succes si numai bine!

| jojo_2491 a răspuns:

Am citit raspunsurile primite si explicatiile date de tine. daca in anul doi te-ai intretinut singur,cred ca poti sa renunti la facultatea aleasa de parinti,sa te intretii in continuare singur,daca parintii nu vor sa te mai ajute si in felul acesta sa-i convingi ca motivele lor, pentru care ai renuntat la prima, nu sunt intemeiate.arata-le ca daca faci ceea ce-ti place o vei face cu simt de raspundere, nu ar trebui sa se supere pentru asta.succes cu parintii si multa bafta la facultatea aleasa de tine.ti-a scris un parinte.

| Vali87 a răspuns:

Salut Adrian, in legatura cu intrebarea ta, dc esti convins ca nu ti se potriveste, nu ai abilitati, inclinatii catre profilul de contabilitate atunci cred ca mai bine renunti intr-un fel sau altul. Spune-le parintilor tai, cauta sustinatori in stg si in dreapta ta poate te vor ajuta si ei.
Eu de exemplu am facut 5 ani de ASE marketing acum cateva saptamani am absolvit, am frecat bancile ASE-ului 4 ani, la propriu nu la figurat, si din pacate nu imi gasesc un job in marketing desi caut inca de acum doi ani de cand am terminat ciclul de licenta.

Am observat ca ai specificat ca doresti sa te duci la o facultate de turism. Ok. Daca consideri ca ai calitatile necesare pentru o cariera in Turism e ok, dar si aici tot asa trebuie sa stii geografie bine, sa cunosti multe destinatii din Romania si nu numai. Nu te baza ca vei invata la facultate lucrurile astea deoarece in general facultatile noastre din Romania in special cele de profil economic LASA DE DORIT, crede-ma ca stiu ce iti spun.

Dupa cum ti-am scris am facut ASE Marketing, vorba aia uau ASE facultate de stat, bla bla bla, si crede-ma ca nu inveti mai nimic practic. Prestatia profesorala a profesorilor de la ASE Marketing e una deplorabila, execrabila desi se doresc masteranti, doctori in marketing etc. etc.

Scuza-ma ca ti-am scris de un domeniu care poate nu te interseaza dar ideea e ca acelasi lucru se poate intampla si tie.

Prin urmare, informeaza-te cu privire la materiile pe care le faci la acea facultate, intra pe site-uri de joburi vezi ce joburi in turism se gasesc, ce se cere, ce trebuie sa stii, etc etc.

Bafta si numai bine!

De ce?
Pentru ca la marketing trebuie sa fii sociabil, creativ, sa iti placa sa vb, sa nu ai emotii cand vb in fata unui auditoriu, etc. Si eu nu am calitatile astea. De chemat la interviu am mai fost chemat dar atat.

Deci de aia iti spun. Daca nu ai anumite calitati care sa se ''pupe" cu contabilitatea renunta pentru ca te chinui degeaba.

| adych a răspuns:

Imi pare rau pentru greselile de ortografie dar va scriu de pe mobil si touchscreen-ul telefonului meu e foarte sensibil. Sunt la student la Economie pe profil de Contabilitate.

| adych a răspuns:

Eu mi-as dori foarte mult sa merg la Turism sau Management Turistic

| adych a răspuns:

Stiu ca nu sunt performant, asta e si motivul pentru care cred ca nu are rost sa ma chinui cu facultatea asta. Sa zicem ca printr-o minune reusesc sa o termin dar ce rezolv cu asta, eu nu o sa stiu mai nimic, o sa lucrez toata viata pe un job care nu ma caracterizeasa (daca gasesc o firma care sa angajeze pe cineva ca mine) si o sa fie totul un chin vesnic.

| adych a răspuns:

Mira spune-mi te rog si parerea ta

| adych a răspuns:

Nu e chiar asa cum zici tu. In primul an m-au intretinut ei (mi-au dat bani de chirie, de buzunar, mancare, tot ce e nevoi), in anul 2 m-am intretinut singur, lucrez part time, imi platesc chiria (stau cu niste prieteni si cu iubita), nu au mai cheltuit un ban cu mine. Problema e ca nu pot trece examenele alea, nu inteleg materia, ma chinui tot timpul, zeci de nopti nedormite, am slabit 5 kg in sesiunea asta, eu vreau dar uite ca nu imi iese. Vreau sa merg la o facultate care imi place, care o inteleg si mie drag sa invat lucruri noi, vreau sa ma mut cu prietena mea pentru ca prietenii cu care stau pleaca si oricum trebuie sa ne cautam alta chirie, vreau sa imi caut un loc de munca full time. Nu poti spune ca stau si frec menta pe banii parintilor, ca imi bat joc de ei pentru ca nu e asa, de cand ma stiu i-am respectat si ii respect pana voi murii, nu le-am calcat cuvantul niciodata.