| Heartless a întrebat:

Buna seara all
Am o problema mai delicata.Eu am 14 ani si sunt din Arad iar parinti mei sunt despartiti de 7 ani, tata a plecat cu o alta femeie(ea stiind ca are el familie) si au facut repede un copil.De cand eram mica mama nu ma prea agrea si ma batea si se uita la filme porno cand aveam c-am 5 ani si tata era schimbul 3 de noapte. Dupa ce tata a plecat mai venea cateodata sa ma vada si nu imi dadea chiar pensia alimentara cat trebuia imi aducea o plasa mare de dulciuri etc.Mama a inceput sa bea mult si sa fumeze foarte foarte mult impreajma mea dupa ce el a plecat.Isi descarca nervii pe mine si ma batea foarte mult. Dupa c-am un an-2 ea a inceput sa se intalneasca cu alti barbati care mai de care inchipuiti si prosti, am reusit sa o fac sa scape de ei dar de ultimul nu am mai reusit! In prezent el locuieste cu noi.Sta cu noi de cand eu aveam c-am 10 ani, in primul an a fost okay dar o indeparta cat mai mult de mine. Dupa un an el a inceput sa bea si sa bea si dupa inca un an a inceput sa bea in fiecare zii exagerat de mult si sa ne piarda banii in cazinou.In fiecare zii in casa e un haos si nu de mult am aflat ca de fapt tata nu a mai venit sa ma vada deoarece "mama" nu il lasa! Prietenul ei uneori incearca sa intre peste mine in baie si eu ii spun ei dar ea zice ca eu sunt proasta si vreau sa ii fac sa se certe, ea si el pretind ca nu vad becul aprins si nici nu aude apa sau ceva(e o prostie). Lui nu-i place ca eu sunt in casa(stau toata ziua in camera mea cand nu am cu cine sa merg pe afara ca o fraiera si ma joc pe calculator) as vrea sa mai vorbesc si eu cu ea, nu am mai auzit-o sa imi spuna ca ma iubeste de 5-6 ani.Saptamana trecuta am vrut sa ma uit putin la tv pentru ca al meu nu mai merge si nimanui nu-i pasa si am mers la ei in camera, ea dormea si el se uita la tv.Si am mutat canalul si printul sa ridicat din pat si a inceput sa comenteze ca de ce mut canalul etc, am inceput sa ne certam si ea sa trezit. A inceput sa-mi zica mars, jet de parca sunt un caine, iar ea cand sa trezit el i-a spus:Iara o venit! Si am plecat plangand in camera mea sad.
Sunt traumatizata de tot ce se intampla si m-am saturat sa il tot vad beat si cum pica pe jos de beat ce e! Vreau sa merg saptamana viitoare la evidenta populatiei(eu stiu ca e la politia unde se fac si buletine pentru ca acolo sunt acte de identitate). Prietena care ma va insoteste mi-a spus ca acum 3 ani o prietena de a ei avea 10 ani si a mers la evidenta populatiei cu aceeasi problema ca a mea.Si cei de acolo au lasat-o(dupa voia ei) o saptamana la o casa de copii sa vada daca ii place si vrea sa ramana acolo. Ea a ramas si o familie a adoptat-o, iar aceea familie ii da tot ce isi doreste + multa iubire.Eu chiar daca as ramane intr-o casa de copii nimeni(decat obsedati si traficanti) m-ar mai adopta deoarece am 14 ani sad. Nu as vrea sa merg la un centru de hanticapati si sa ma bat cu aia pentru o bomboana,+ ca dupa ce fac 18 ani eu ce fac? unde ma duc? As dori sa stiu cum se procedeaza cand merg la evidenta populatiei, ei il contacteaza pe tatal meu atunci sa vina la politie si pe mama mea? Ma va pune sa marturisesc lucruri? Daca stiti cazuri v-as multumi foarte mult daca mi le-ati spune.De la cat am fost de suparata si am plans am inceput sa am probleme cu respiratia si sa ma doara tare inima.Va rog fara raspunsuri urate, va rog sa imi raspundeti la intrebari.

Răspuns Câştigător
| Danaaaaa24 a răspuns:

sadsad...imi pare foarte rau de tinesad...asa cum spune ddooddoo sa te adresezi la protectia copilului.acloo va avea grija te tine, vei fi inconjurata de oameni care te iubeschappyfii tare asta iti spun, ca este cineva acolo sus care te iubestelove struck

16 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Deci pasii sunt:tatal tau,diriginte(pentru ca probabil vei avea nevoie de scutire de la scoala, plus ca poate stie el mai bine unde mai poti interveni), protectia copilului.Ca sa fii data in adoptatie,trebuie sa fie de acord parintii tai naturali. Ingrozitoare poveste,parca nu se mai termina odata cu astfel de situatii. Pacat de tine si de sufletul tau chinuit. S-ar putea ca tatal tau, sa te accepte sa stai la el, poate e o varianta.Mai bine cu tatal tau si cu o mama vitrega decat cu mama ta care nu-ti spune macar ca tine la tine.si un alcoolic. Dintre doua rele, il alegi pe cel mai putin rau.Iti doresc tot binele din lume si poate iti vei rezolva mai putin traumatic situatia.

| Flav a răspuns:

Dar nu mai ai nicio ruda in familie? Ma refer la bunici, veri, matuse? N-ai vreun nas de botez? Nu stii cum sa dai de vreun prieten bun de familie, care ti s-a parut a fi foarte ok ca persoana?
Mi se face pielea gaina cand aud astfel de cazuri. Nu stiu cum unii pot fi numiti parinti. Intreaba-ti diriginta daca nu exista vreun psiholog al scolii, trebuie cineva sa stea de vorba cu tine, sa te indrume, sa se ocupe de tine. Nu-mi place ca ai greseli mari de gramatica, iar aici nu poti da vina pe nimeni. Degeaba te intrebi ce faci la 18 ani, daca nici tu nu contribui cu nimic, nu esti ambitioasa si nu te pasioneaza nimic. Ar trebui sa te duci la scoala, sa inveti bine, sa-ti construiesti singura un viitor.

| ELLSSA a răspuns:

Copilo,cazul tau m-a impresionat pana la lacrimi.Cu cea mai mare placere te-as fi ajutat cu sfaturi, dar nu sunt in masura. Vreau sa te rog sa ai mare grija de tine si incredere in propriile puteri.Viata frumoasa iti doresc!

Răspuns utilizator avertizat
| lordbogdan a răspuns:

Incearca sa aflii numarul de telefon al tatalui tau,sa va intalniti undeva,si sa va mutati amandoi in alta parte, undeva unde sa iti fie bine tie... Si daca mama ta te cauta(desi nu prea cred) sa ii spui ca o urasti si ca nu o mai iubesti sau chestii de astea, ca iti e mai bine cu tatal tau.

La 18 ani,tu iti decizi viata,tu mergi inainte,poate te ajuta tata-l tau cu niste bani pentru facultate,poate te muti in alta tara, ai putea avea un viitor... Sper sa mearga, si eu am 14 ani... fundita?sad

| Aliutza a răspuns:

Heartless, nu stiu cum se procedeaza la evidenta populatiei si nici nu stiu daca ei se ocupa de astfel de cazuri. Nu stiu cum e politia si cum sunt functionarii publici in Arad, dar tare ma tem ca n`o sa aiba grija ca tu sa ajungi unde ar trebui. Nu mi se pare ca cei de la evidenta populatiei ar fi interesati sa rezolve cazuri din astea si cred ca daca ar chema`o doar pe mama ta (s`ar putea sa faca asta pentru ca ea este tutorele tau legal), lucrurile s`ar inrautati in casa, ea si prietenul ei stiind ce ai vrut sa faci.
Eu te sfatuiesc sa mergi la protectia copilului. Daca nu stii unde este, mergi la psihologul de la scoala, explica`i situatia ta si intreaba`l pe el unde e protectia copilului. Sau, daca nu ai incredere in psihologul de la scoala (daca esti inca in scoala generala, s`ar putea ca si el s`o cheme pe mama ta si sa-i spuna despre ce ati discutat, crezand ca poate rezolva problema astfel, dar de fapt inrautatind`o fara sa vrea), atunci mergi pur si simplu la evidenta populatiei sau la primarie si roaga`i sa-ti explice cum sa ajungi la protectia copilului, insa fara sa le spui neaparat de ce vrei sa ajungi acolo.
Odata ajunsa la protectia copilului, spune`le celor de acolo despre ceea ce ti se intampla, fara jena si fara sa omiti vreun detaliu. Ei te vor ajuta, dar tot va trebui sa te intorci acasa in ziua respectiva, pentru ca nu cred ca pot sa te tina acolo pur si simplu, fara sa intocmeasca niciun act inainte. In plus, in afara de faptul ca din punct de vedere psihologic mama ta si prietenul ei sunt un pericol pentru tine, din punct de vedere fizic nu este chiar o amenintare sa stai cu ei inca vreo cateva zile.
Daca nici ideea asta nu`ti surade, atunci suna`l pe tatal tau si vorbeste cu el, povesteste`i totul si spune`i sa te ia la el. El poate intenta proces ca sa obtina custodia ta, mai ales daca are si dovezi ca mama ta nu se ocupa cum trebuie de tine.
Imi pare rau, esti intr-o situatie cu adevarat delicata si greu de suportat, pentru orice varsta. Eu iti doresc sa gasesti puterea necesara ca sa faci ceea ce trebuie si ca sa te ajuti singura. Daca nimeni altcineva nu stie despre ceea ce se intampla, atunci chiar esti pe cont propriu si trebuie sa te gandesti in primul rand la tine. Pe urma, dupa ce vei lua decizia de a o parasi pe mama ta si pe prietenul ei, este important sa nu mai dai inapoi, chiar daca mama ta o sa dea semne ca se va schimba, pentru ca povestea s`ar putea repeta oricand si de data asta, oamenii n`o sa te mai ia in serios atunci cand le vei cere ajutorul.
Sper sa reusesti ceea ce ti-ai propus. Iti doresc mult succes!

| AnGeL a răspuns:

Cred ca ar trebui sa iei legatura cu tatal tau el e singurul care te poate ajuta acum

| MarinaElkhatib a răspuns:

Scumpa imi pare sincer rau sa aud asta...parerea mea este ca cel care a scris mai jos sa vb cu tatal tau si sa te muti cu el daca nu vrea vorbeste cu o ruda care te iubeste si roag-o/l sa te ia la el/ea ca altfel nu scapi niciodata de chinul asta bautura e o boala care nu moartea te poate scapa de easad

| Annaa a răspuns:

Povestea ta este pe cat de interesanta pe atat de trista.Imi pare foarte rau pentru tine. Eu nu sunt in masura sa iti dau un sfat bun dar dupa parerea mea, tot ce trebuie sa faci este sa te adresezi unui adult, unui prieten de familie, unei rude, care te poate ajuta cu adevarat. Nu fa totul de capul tau pentru ca vei putea regreta mai tarziu...Eu sper din tot sufletul ca aceasta poveste este adevarata, si nu inventata si sper de asemenea ca viata ta va lua un ritm normal. Bafta! Daca ai nevoie de consolare, trimite-mi un mesaj si iti voi da idu-l meu de mess.

| UnuAltu a răspuns:

Si de ce ai suportat atata suferinta atata timp si nu ai actionat mai repede? pari o fata inteligenta si cu un scop in viata si nu te da batuta orsice ar fi!

| BLeur a răspuns:

Îmi pare rău că-ţi zic.dar asta nu e mamă. încearcă să iei legătura cu tatăl tău.

| OnnySky a răspuns:

Eu sunt poate la fel ca tine parinti au divortat tata nu are pe nimeni si sta cu bunica, mama ma iubeste nu ma bate dar mi se pare ca are pe cineva o vad stand si scriind mesaje zilnic dar nu spoun nimic. Daca mergi la protectia copilului ei vor vedea in ce conditi te tine mama ta si in ce conditi te-ar putea tine tatal tau dar crede-ma ca daca mergi la tatal tau nu iti va fi mai bine cu mama ta vitrega dar te vei simpti mai bine cu tatal tau. Sper s ate descurci...

| 百合子 a răspuns:

Heyy

| Catalina969 a răspuns:

Pai ce pot sa spun imi pare rau de ce se intampla in casa la tine. Daca parintii tai [pe care nu i`as putea numi parinti la ceea ce fac] te neglijeaza atunci cel mai bine e sa te duci la protectia copilului cum a spus si ddooddoo30 ca nu mai ai cum sa stai cu ei in casa m`ai ales ca ala care a venit la voi in casa nu ar trebui sa faca ce face. Dar cea mai mare vina are mamaca nu vede ce se intampla chiar sub nasul ei.

| FireBird3 a răspuns:

Sal Io sunt adi imi pare foarte rau pentru tine dar incearca sa treci peste si incearca sa te gandesti ca intr-o zi problemele vor disparea si totul se va lamuri sadsad incearca sa vezi dincolo de probleme sa vezi partea buna a lucrurilor tatal tau sunt sigur ca te iubeste happysad

| BiGDutzu a răspuns:

Mdaaa cam jalnic dar la mine e mai ceva mi-e rusine sa spun dar miine am sa caut cum sa pun si eu o intrebare pe site acesta si am sa vad ce spunea lumea!