| anonim_4396 a întrebat:

Am trecut printr-un episod foarte complicat cu familia si fosta mea prietenă in urma cu 1 an, prietenul meu cel mai bun a decedat în urma cu cateva luni, locuiesc in București si sunt singur tot timpul, emoțional si moral sunt destul de jos.

Cum as putea sa ma motivez încât să îmi fac prieteni și să schimb lucruri constructiv in viata mea, să revin la relații mai bune cu familia mea si chiar sa incep o noua relație după aproape 3 luni de când m-a părăsit?

Fundă!

5 răspunsuri:
| Anonima3127 a răspuns:

Este greu ca intr-o perioada relativ scurta de timp sa pierzi tot ce ai avut in jurul tau. Familia e cea mai importanta baza de suport in viata unui om, orice s-ar intampla, familia e singura constanta. Iar faptul ca nu ai nici familia alaturi, iar persoana caruia probabil te destainuiai in situatiile critice a decedat, trebuie sa fie extrem de greu.

Nu stiu daca exista un tipar de urmat pentru a iesi din aceasta stare, totul depinde de tine, si cand te simti tu in stare si in siguranta sa initiezi noi relatii.

| cristimihailov a răspuns:

Mergi la niste cursuri de gatit, dans sau dezvoltare personala unde gasesti suficiente persoane de sex feminin ca sa faci o noua relatie.

In plus vei vedea ca impresia ta despre moral jos si stare proasta e putin gresita, cand vei auzi alte probleme, cu batai, violuri, sange, bautura si droguri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rând tu trebuie ea fi Ok cu tine! Nu uita, prietenii vin și pleacă. Am pătito pe pielea mea, am avut încredere in persoane pe care le am considerat prieteni, apoi când au dat de alta persoana au uitat imediat perioada când eram alături de ei. Și am fost in situația de a pierde prieteni, pe care nu o sa i mai văd niciodată pentru ca Dumnezeu a hotărât sa i ia acolo sus.
Încearcă sa înțelegi ca in viața asta ești singur. De-abia după ce vei fi Ok cu tine asa, atunci vei putea fi deschis unei relații noi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

În primul rând angajează-te, ia-ţi un job, iar acolo ai să cunoşti colegi, vei fi între oameni, nu vei mai avea timp să-ţi plângi de milă. Fă plimbări prin parc, chiar dacă de unul singur, mergi prin magazine, chiar dacă nu cumperi nimic, dar măcar să-ţi distragi gândurile de la trecut.

| SDana a răspuns:

Sa incepi sa iesi la plimbari prin parcul Herastrau. Sa-ti iei un catelus pe care sa-l scoti afara in fiecare zi si sa interactionezi cu alti stapani de catei...