| CrazzzyA a întrebat:

Am un fel de problema si am nevoie de un sfat sau ceva de genul. Nu sunt o persoana foarte vorbareata. Cand sunt bine dispusa vorbesc intruna, dar am momente cand vorbesc foarte putin. Sunt pe undeva la mijloc.
Faza e urmatoarea: La telefon de obicei nu prea stiu ce as putea sa vorbesc, nu prea povestesc sau chestii de genu, mai mult ascult. Dar daca e sa trimit mesaje, pot sa vorbesc la greu prin mesaje. Parca mi-e mult mai usor, nu inteleg de ce.
Deci, as vrea sa stiu cum as putea sa schimb chestia asta? Sa fiu la fel de vorbareata la telefon cum sunt si prin mesaje? Vreau neaparat sa schimb chestia asta pentru ca imi afecteaza unele relatii cu persoanele dragi.

Răspuns Câştigător
| drogh a răspuns:

Si mie mi se intampla adeseori, pot explica. In momentul in care incerc sa scriu un mesaj, redau tot ce gandesc si apoi,dupa ce il reanalizez, observ ca sunt niste greseli in el si poate as dori sa mai corectez iar chestia asta nu poate fi aidoma telefonic pentru ca acolo zici totul rapid, fara sa te gandesti si poate se mai strecoara si niste greseli. Pentru problema mea si a ta am gasit totusi o solutie. Eu am o amica cu care am inceput sa conversez deschis nu in mesaje, ci la telefon si in timp ce tot dau din gura mai prind experienta si curaj si imi aranjez cuvintele in asa fel incat sa iasa o propozitie exacta, concreta si care sa aiba si logica iar atunci cand ma blochez imi spun in minte, De ce sa fac asta? Nu trebuie sa fiu tacuta, nu sunt firea care sa descrie timiditatea' si imi revin aducand vorba de alt subiect. Totul tine de exercitiu.

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca totul tine de dispozitia in care te afli

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scrie inainte ce vrei sa raspunzi la un mesaj pe hartie dupa care citeste-l la telefon

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o problema, la unele persoane e invers, le e rusine sa vorbeasca fata in fata, dar la telefon stau si trancane despre orice.
Eu iti propun sa faci un exercitiu, pur si simplu gandeste-te ca e ca si cum ai vorbi cu persoana aceea doar ca nu o vezi.Si o sa vezi ca o sa se rezolve.
Nu suna tu daca nu ai idee despre un subiect de discutie si doar vrei sa consumi minutele pentru ca nu o sa faci altceva decat sa te balbai.
Asteapta sa iti sune telefonul si incepelaughing
Buna!
Ce faci?
Uite ma uitam la televizor la un film, tu?
Uite pe acasa.
M-ai sunat sa imi spui ceva important sau doar?
Nu doar asa.
Cand iesim si noi afara?
...etc
Si asa o sa vezi ca o sa te obisnuiesti sa comunici la telefon exact ca in viata reala.

| Demonull a răspuns:

Pai nici mie nu imi place sa vorbesc la telefon asa ca am renuntat la el.
Si mie imi place in scris ori face to face...so what?
Nu ai nicio problema.sau am eu o problema..si totusi...SO WHAT?

| Enki a răspuns:

Ce coincidenta! si eu sunt genu ala de persoana.parca m-ai intelege perfect! parca m-ai descris pe mine, sa zic asa.la telefon ma blochez de tot iar prin mesaje vb la greu.cand am chef vb mult cand nu sunt tacuta

| CrazzzyA explică (pentru Enki):

E bine ca nu sunt doar eu asa. laughing Doar ca eu trebuie sa schimb neaparat chestia asta, cat mai repede.

| JeffRider93 a răspuns:

Hey.Incearca sa nu fii asa inchisa in tine cu vorbitul la telefon.Fii tare in gura.Si cand esti face to face cu o persoana si iti e rusine, invinge teama.Asa mi se intampla si mie cu unii, dar trec peste.Dar...depinde.De exemplu, daca tu esti...sa zicem de vreo 11-12 ani si vrei sa vorbesti si sa te imprietenesti cu unul de liceu, ar cam trebui sa iti fie rusine, pentru ca unii sunt cam nesuferiti sa zicem asa.Oricum.Trebuie sa ai mereu replica cu tine. :] Numai bine si sper ca te-am ajutat.

| PopescuPetre a răspuns:

Eu zic ca dupa ce scrii mesajele sa dai telefon persoanei si sa i le citesti...bafta!

| Petrescu_Andrei_1998 a răspuns:

Uite sti care e faza: mesajele nu sunt fata in fata si atunci e mai usor.E un singur mod de a remedia, incearca sa nu mai srii mesaje si sa vorbesti mai mult

| roxanica27 a răspuns:

Buna! Am eu solutia! Incearca sa vorbesti de nebuna prin casa si in fata oglinzii, cu mama ta, cu prietenei si cu cea mai buna prietena la telefon! barfiti si voi ca fetele! Sper ca te-am ajutat! Fundita?