| user555 a întrebat:

As dori o relatie de lunga durata dar nu gasesc persoana potrivita am tot cautat si nu am reusitsad

24 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
nu trebuie sa cauti, o vei intalni instantaneu..si cand te vei astepta mai putin. crezi ca e timpul trecut pentru tine? ai ajuns la 40 de ani si nu ai intalnit marea iubire?
toate la timpul lor.
O zi frumoasa sa aihappy

| anonimg a răspuns:

Pregateste-te de casatorie. Fa-ti casa, un loc de munca, un caracter frumos, o relatie cu Dumnezeu(aceasta pe primul loc), iar restul va veni de la sine.

| user555 explică (pentru anonimg):

Le am pe toate big grin doar asta imi lipseste dar incep sa inteleg ca nu se poate

| anonimg a răspuns (pentru user555):

Aseaza totul in mana lui Dumnezeu. Increde-te in El, oricare ar fi planul Sau pentru tine.

| milan9 a răspuns:

Prietenia pune la încercare o serie întreaga de valori inter-relaţionale:
interesul faţă de binele real al celuilalt, interesul faţă de binele moral, faţă de sănătatea şi priorităţile reale ale celuilalt, sacrificarea aparenţelor pentru a pune pe primul plan sinceritatea în legătură cu defectele celuilalt pentru a-l susţine în corectarea lor, delicateţea, empatia, evirtarea refuzului direct (în privinţa lucrurilor de bun simţ care pot fi făcute spre binele celuilalt), petrecerea timpului împreună, cunoaşterea, confidenţialitatea, încrederea, etc...

Acestea ne ajuta sa stim uneori daca ne situam langa persoana potrivita... happy

| milan9 a răspuns:

Cu siguranta ca a exista vreo persoana langa tine, dar una care te+a deyamagit intr+un fel sau altul...

Sunt fel de fel de greşeli şi mici tensiuni care pun la încercare o relaţie de prietenie în timp. E nevoie să ţii mult la acea relaţie de prietenie pentru a avea răbdare, pentru a sacrifica orgoliul, pentru a acorda bunavointa…

Trebuie să te asiguri că partenerul de viaţă poate fi capabil să îţi fie şi prieten, şi un bun sfătuitor. Viaţa ne va pune în faţă atât de multe provocări încât e nevoie putem colabora permanent cu cei de lângă noi, sau, cei de lângă noi să fie capabili să colaboreze cu noi în momente critice în care vom fi nevoiţi să ne situăm.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Spera, depinde de varsta, localitate, cateodata si de pozitia sociala.

| sofisis a răspuns:

Poate cauti prea mult sau poate cauti numai in locurile nepotrivite.
Poate ar trebui sa revizuiesti sistemul de valori. Catre ce gen de persoane te uiti atunci cand spui ca, cauti?

| user555 explică (pentru sofisis):

Adv si asta dar m-am c-am saturat sa tot caut si sa nu am nici un rezultat sad

| sofisis a răspuns (pentru user555):

Dar de ce e asa de urgent si important sa ai fix acum?
De ce trebuie sa fie acum?
Din cate zici ai o casa, ai un loc de munca ...de ce te grabesti sa intrii intr-o relatie?
Si ma repet... disperarea se simte. In subconstient atat femeile cat si barbatii simt o persoana disperata si se sperie. Dáia nu ai noroc. Trateaza totul putin mai superficial si o sa vina exact cand nu o sa mai tii neaparat sa ai.

| user555 explică (pentru sofisis):

Multumesc pentru sfat :*

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut
Dacă te concentrezi prea mult la asta poţi găsi o persoană dar cel mai posibil va fi nepotrivită, deoarece vei închide ochii la multe aspecte sau trăsături negative la persoana respectivă. Încearcă să fii ocupată cu alte lucruri, iar timpul va arăta. Aici poţi găsi unele idei interesante, sau trage atenţia la cele alăturate.

http://www.jw.org/......intalniri/

cele bune.

| Chamberlin a răspuns:

Si ce vrei sa iti facem noi?

| Lisa01 a răspuns:

Asta trebuie sa se intample involuntar. Daca cauti mereu nu o sa gasesti niciodata.Cand o sa renunti la cautat o sa apara.Bafta

| user555 explică (pentru Lisa01):

Am incetat :*

| 12AA a răspuns:

Nu trebuie să cauţi o anumită persoană pentru asta, atunci cand nu vei mai cauta vei găsi :* pentru că fiecare lucru se intampla cu un motiv, nu poti alege de cine să te indragostesti doar o faci :*

| iuly92 a răspuns:

Nu trebuie sa cauti...stii vorba aia''Pana sa gasesti printul trebuie sa saruti multe broaste''va veni singur..il vei intalni fara sa-ti dai seama ca el e alesul...

| ChristinneMih a răspuns:

Draga,va veni singura nu trebuie s-o cauti tu. Niciodata sa nu cauti dragostea, te va cauta ea pe tine atunci cand va fi momentul. Asa ca nu mai cauta pentru ca iti consumi timpul degeaba. Fiecare are jumatatea lui acolo undeva si vei avea parte de ea la un moment dat. Pup :*

| user555 explică (pentru ChristinneMih):

Hai pe privat si iti spun mai multe :*

| mgtow a răspuns (pentru ChristinneMih):

laughing incetati odata cu blasfemiile astea de dragostimi false, daca omu vrea ceva in viata trebuie sa se gandeasca intruna la acel eveniment sal atraga mai repede nu asteptand. Si lumea nu mai e ce a fost odata mai mult ar suferi langa el.

| ChristinneMih a răspuns (pentru mgtow):

Dragostea nu`i ceva la care sa speri atat de mult incat sa vina si mai ales sa fie si adevarata cum vrea. De venit vin multe dar dupa si pleaca...winking Ce vrea el va veni chiar atunci cand nu se asteapta si fara sa-si dea seama.

| mgtow a răspuns (pentru ChristinneMih):

Si va pleca in aceleasi circumstante laughing

| ChristinneMih a răspuns (pentru mgtow):

Daca la tine pleaca mereu inseamna ca ai o problemawinking

| user555 explică:

Mersi happy