| Mihaela_Cristina_2000_cxng a întrebat:

Dacă eu am părinții despărțiți și mami are sentința definitivă și irevocabilă. Mai imi trebuie de la tata procura sa plec din tara?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt 2 situatii:
1. Daca ai fost incredintata ambilor parinti (custodie comuna) si stabilit domiciliul la mama ai nevoie de o declaratie notariala autentica (nu procura), prin care si tatal isi da acordul sa pleci in strainatate si indica acelasi insotitor major ca si mama (daca nu pleci impreuna cu ea).
2. Daca ai fost incredintata numai mamei atunci n-ai nevoie de declaratia tatalui.
De regula, pana la intrarea in vigoare a noului Cod civil (1.10.2011), minorul era incredintat numai unui parinte, dupa aceasta data, de regula, este incredintat ambilor parinti.

| Mihaela_Cristina_2000_cxng explică:

Pe sentința mamei scrie ca minorii georgian si Cristina sunt încredințați reclamantei spre crestere si educare și obligă aparatul sa plateasca o pe pensie până la majorat