| anonim_4396 a întrebat:

Astăzi am aflat că am niște rude în SUA. Un unchi al bunicii mele s-a dus acolo înainte de a începe al Doilea Război Mondial și s-a căsătorit cu o femeie (din câte mi-a spus tata, această femeie nu era româncă; l-am întrebat de unde era și el nu știe). Cum aș putea să găsesc rudele care încă trăiesc? Dacă le găsesc să le scriu sau nu? Nu se întreabă de ce lipsesc niște membri ai familiei și unde sunt ei? (Nu știu dacă sunt în contact cu cineva din România acum).

P.S. pe un bilețel este adresa unde locuia unchiul meu în SUA, dar el a murit prin anii 1970.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti angaja o firma de detectivi particulari din SUA, dar o sa te coste destul de multi dolari.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu are rost sa le scrii, fiind un unchi al bunicii tale cu siguranta nu te cunosc ei pe tine, si fiind plecati de zeci de ani in America au uitat limba româna, si nu in ultimul rind acest unchi esti tu sigur ca mai traieste? Sau daca o mai trai sigur are peste 70 de ani si nu mai stie nimic oamenii la varste dintr astea unii din ei sunt senili si vorbesc singuri in casa.

| Mara6392 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Acel unchi a murit prin anii '70

| Violleta2022 a răspuns:

Rudele care au plecat in America si nu au mai dat nici un semn de viata celor din Romania, nu au mai facut-o fiindca nu au mai avut nici un interes sa tina vreo legatura de rudenie cu cineva din tara, mai ales ca romanul in cauza a murit de foarte multi ani.

Ca le scrii tu acum, s-ar putea sa-i lase complet rece, ca nu au nici in clin sau maneca cu tine si nici un motiv sub soare sa-ti raspunda.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum aș putea să găsesc rudele care încă trăiesc? Ca să poți, ai nevoie de o informație care să te conducă spre ele. Dacă nu ai, nu ai putea.

| dullcat a răspuns:

Buna.Daca nu v-ati vazut niciodata cred ca e cam ciudatel sa te bagi asa in seama? Sau daca bunica ta nu i-a povestit despre parintii tai si implicit despre tine, foarte slabe sanse ca urmasii lui sa va cunoasca.

| Yuoia a răspuns:

"Un unchi al bunicii mele". El si urmasii sai iti sunt rude la fel de mult ca si mie. Daca era bunicul tau era altceva. Asa insa...
De unde si pana unde sa se intrebe de lipsa unor necunoscuti?
Iar rubedenia bunicii zici ca a decedat acum 50 de ani. Slabe sanse sa gasesti pe cineva. Oricum sunteti rude de gradul... 42.

| haileewatson a răspuns:

Nu prea ai cum sa-i gasesti, decat daca le stii numele si poate ai noroc sa aiba social media.
In rest, nu cred ca le pasa de tine. Gandeste-te ca era unchiul bunicii tale (ruda indepartata), care a murit in 1970. Probabil copiii lui au murit si ei, si sunt in viata nepotii si stranepotii.

| Traznet496 a răspuns:

Ai putea incerca prin ambasada sau vreo firma specializata in genul asta de activități