| anonim_4396 a întrebat:

Aproximativ câți oameni au murit în întâiul război mondial?
Dar în al doilea război mondial?

Răspuns Câştigător
| Luiz369 a răspuns:

Primul : 45 de milioane

Al doilea : 72 de milioane

7 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Primul - aproximativ 16 milioane de morţi şi 20 de milioane de răniţi.

A doilea - Civili morţi între 38 şi 55 de milioane. Militari aproximativ 23 de milioane.

| ombladon a răspuns:

Gasesti pe google, putoare ordinara!

| Luiz369 a răspuns (pentru ombladon):

Poate ca omul nu a stiut, daca nu sti sa dai un raspuns de ce mai intri aici?

| ombladon a răspuns (pentru Luiz369):

Serios? Nu a stiut? Si de unde crezi ca a luat lumea toate raspunsurile pe care le-a dat? Crezi ca a deschis cineva o carte? Intru aici ca sa i ajut pe cei care pun o intrebare la care are rost sa raspund...

| Luiz369 a răspuns (pentru ombladon):

Sa sti ca mai sunt si oameni care mai citesc in carti domnule :/

| ombladon a răspuns (pentru Luiz369):

Da,dar toata raspunsurile de mai sus, sunt luate de pe net...

| MskDesign a răspuns:

„Toate statele care au intrat în Primul Război Mondial au avut fiecare interesele lor, fără să se gândească la consecințe, care s-au soldat cu 10.000.000 de morți. Generalul Lyautey, rezident general al Franței în Maroc declara: "Sunt complet nebuni! Un război între europeni înseamnă un război civil, cea mai monumentală tâmpenie pe care lumea a făcut-o vreodată"."

http://ro.wikipedia.org/wiki/Primul_R%C4%83zboi_Mondial