| cîrne a întrebat:

Ce credeti, daca n-ar fi existat hitler sau sa presupunem ca ar fi murit la nastere ori in timpul primului razboi mondial, ar mai fi avut loc al doilea razboi mondial?

3 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

N-ar fi avut loc.Hitler a fost un om care se naste o data la o mie de ani.Ca si-a folosit inteligenta pentru a declansa un genocid e alta poveste. Dar ca strateg militar, nu il intrecea nimeni.Si-a ales oamenii de baza pe crieterii absurde, dovada numarul de atentate indoor asupra lui; si-a ales aliati slabi si dusmani puternici si mai ales nu a stiut cand sa se retraga
Traumele lui din copilarie, ura pentru evrei adaugate la probleme de sanatate care i-au afectat creierul deci gandirea rationala toate au dus la ceea ce stim noi despre al doilea razboi mondial.Hitler e personajul fara de care razboiul n-ar fi inceput.Sau daca ar fi inceput s-ar fi jucat la cu totul alt nivelwinking
Hitler a ridicat mizca.Prea sus, insa

| Alexandru a răspuns:

Asta e greu de spus. E drept ca dupa primul razboi mondial Germania a iesit foarte sifonata, la propriu si la figurat. A inregistrat numai pierderi, de tot felul, a trebuit sa si plateasca atatia bani Frantei, a cedat acesteia Alsacia si Lorena, lucruri care nu au putut fi uitate de Hitler.De aceea declansarea celui de-al doilea razboi mondial este un lucru discutabil, pentru ca, daca nu ar fi fost Hitler poate ar fi fost altcineva. Germanii fusesera raniti mai presus de toate, acolo unde ii doare cel mai tare: In amorul propriu de popor german.
Un lucru e cert insa: Daca nu ar fi existat Hitler si totusi ar fi avut loc cel de-al doilea razboi mondial, numarul victimelor ar fi fost scazut cu vreo 6 milioane.Nu ar mai fi existat holocaustul si antisemitismul.
Ascensiunea lui Hitler oricum a fost profetita de Nostradamus...
Oricum ar fi fost, Hitler ramane un personaj memorabil, poate cel mai memorabil si controversat personaj istoric pentru ca si raul are faremecul sau si atrage...

| lovenotsex a răspuns:

Bineinteles, el a fost doar un foc de paie, dar cum era lumea atunci, statea pe "un butoi cu pulbere"... Orice de abia astepta "iritarea" celuilalt...