| anonim_4396 a întrebat:

Astazi m-a facut drogata iar eu niciodata nu am pus gura pe asa ceva, nici macar odata. Nu o mai suport. O urasc cum n-am urat pe nimeni. Imi pun castile in urechi cu muzica la maxim sa nu o mai aud dar in zadar. Imi vine sa urluu as si s-o dau dracului din toata inima.

Cine nu stie despre ce e vorba CLIK, e intrebarea de ieri. http://www.tpu.ro/......put-sa-ma/

5 răspunsuri:
| VadTot a răspuns:

De Ce nu te mariti? De ce nu incerci sa ti gasesti pe cineva si sa scapi de totul chinul asta?

| Betty18 a răspuns (pentru VadTot):

Sunt prea tanara, am 20 de ani. Nu sunt pregatita de asa ceva nici daca as fii avut o relatie indelungata laughing

| VadTot a răspuns (pentru Betty18):

Nu te inteleg de ce razi. Majoritatea felelor care au o familie,,, cu probleme aleg sa se marita doar sa scape din ...hmm ..probabil te ai obisnuit asa. degeaba ai venit aici si sa ne spui problema ta, si mai vrei sa arati si ca iti urasti mama din toata inima si vrei sa o dai dracului din toata inima..Atunci probabil ramai acolo.iar la urmatorul scandal cand te va mai face drogata si cine mai stie ce. nu vei mai reusi sa te abti si vei face un gest necugetat.ea va ajunge la trei metri sub pamant iar tu probabil vei zace multi ani dupa gratii ce zici? Care ti e Destinul tau?
Decat sa vii aici si sa ni te plangi si sa spui cu atita fast cat iti dai dracului propria mama asa cum este ea este tot mama ta oricum ar fi ea..mai bine..incearca sa ai o discutie foarte si extrem de serioasa cu ea. mai ales ca spui ca ai 20de ani. apropo cam la ce varsta ai vrea sa te mariti la 30? si de ce nu iti plac relatiile serioase? in fine nu i treaba mea..nu raspunde la ultima intrebare. Dar Vreau sa stii ceva... daca nu faci ceva..pe viitor aceste lucruri te va marca enorm de mult..nici nu ti poti imagina cat rau iti va face aceste lucruri.
Mult succes!

| Betty18 a răspuns (pentru VadTot):

Tocmai ce am iesit dintr-o relatie indelungata si sunt cam sifonata sentimental. Am nevoie de o pauzaaaaa! Tu cati ani ai? Cum sa ti se para normal sa te mariti la aceasta varsta? Pe la 25 dupa ce termini facultatea si iti facio cariera (slujba) sa fii INDEPENDENTA FINANCIAR, sa nu depinzi de mama sau de sot! Trebuie anumite lucruri pentru a intemeia o familie... parerea mea.

I-am zis sa se duca si la un consult sau sa stea de vorba cu un psiholog daca pe mine nu ma intelege dar crede ca eu sunt nebuna sau ca o zic in gluma, dar am fost foarte serioasa. Sunt la inceput de drum cu facultatea, anul 2 si nu imi trimite multi bani, insa incerc sa ma descurc cu ce am, dar imi spune ca eu cheltui banii pe droguri, iar eu nu am pus gura pe asa ceva nici din curiozitate. A fost un wekend de cosmar. Ma face curva si vagaboanta de la 18 ani iar eu in urma cu foarte putine luni am fost prima data cu baiatul pe care il iubeam. Vin de la club, nu beau nimic acolo si imi spune ca sunt beata crita ca ea ma cunoaste. Mananc cand vin si iar sunt beata, eu mananc ca sa ascund mirosul de alcool din gura. Alcoolsita si jigodie-alte cuvinte dragute, asta cu drogata e mai noua. Ma intreb ce mai urmeaza?

Crede-ma ca am incercat sa discut cu ea, dar nu intelege.

| Cat a răspuns (pentru Betty18):

Imi pare foarte rau pentru situatia in care te afli, dar felicitari pentru puterea de tinere a capului pe umeri. Este clar ca mama ta are cateva probleme pe care nu le poate rezolva decat cu ajutorul unui psiholog sau psihiatru.
Scriai in alta intrebare cum o poti convinge ca are nevoie de ajutor. Din pacate, tu nu poti face acest lucru. Primul pas in vindecare il reprezinta acceptarea faptului ca are o problema.
Ce poti face in schimb este sa nu ii mai dai voie sa te persecute. Actiunile ei pot sa nu mai aiba efect asupra ta, cata vreme tu iti impui si lucrezi la acest capitol. Cel mai indicat ar fi sa faci asta cu un psiholog, pentru ca problemele cu mama iti pot influenta o groaza de alte capitole in viata si te pot lasa cu sechele.
Mult succes si putere sa treci prin aceasta situatie.