| marniii a întrebat:

Ati avut vreodata intr-o relatie o perioada in care nimic nu se simtea ok dar ati reusit sa o depasiti? Cum?

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, am depășit toate relațiile care nu mai mergeau.

| Frank51 a răspuns:

Da, când nimic nu mai e ok e semn că relația nu merge. Degeaba vrea unul dintre parteneri când celălalt nu se simte bine. Am pățit din ambele perspective, am fost atât cel care nu se simțea bine, cât și cel care era mort după ea.

Când am fost eu ăla care nu se simțea bine mi-a fost foarte ușor să renunț la persoana respectivă, pentru că mă simțeam efectiv nasol în prezența ei și tot ce îmi doream era să nu mai am vreo legătură cu ea. Și i-am comunicat asta, chiar ne-am despărțit relativ repede, în maxim o lună.

Iar când am fost eu pe partea cealaltă am fost foarte afectat, și am suferit mult din cauză că m-a mințit că se simțea bine cu mine pe când nu era așa

Deci dacă ești atent, comunicarea face tot. Dacă nu te simți bine spui asta și se trece peste. Scopul unei relații este fix opusul, să fie fericire și să se amplifice toate în prezența celuilalt.