| Daria a întrebat:

Ati pierdut vreodata vreo persoana draga? Cum ati trecut peste?

Răspuns Câştigător
| DoRiNuTzZzA a răspuns:

Da bunica la care am tinut foarte mult, am plans foarte mult pentru ea dar m-am obisnuit sa merg de fiecare data la ea la cimitir cand merg la varamea, daca ma simt rau ma duc singura si stau acolo pana ma linistesc a trecut aproape un an de atunci dar inca nu am uitat-o si iti dai seama ca tot ce faceam cu ea acum e imposibil, m-am resemnat cat de cat si oricum de fiecare data daca ma simt rau ma rog la ea si ii spun sa ma ajute si mereu ma simt mai bine.Ma gandesc la ea ca la o amintire vie si daca merg la ea la cimitir e o compensastie ca si cum as aveao acasahappy

14 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Da, eu.
Pe mama mea care am pierdut-o pe 13 noiembrie 2009, șocul a fost așa de mare încât am albit, lumea mea este rece și goală fără ea și nu am trecut peste acest șoc pentru că durerea este cu mine pretutindeni. Am iubit-o enorm de mult, nimeni și nimic nu va putea umple golul din lăuntrul meu.
Pa, pa.

Răspuns utilizator avertizat
| morena a răspuns:

Nu una, ci 3! Prima afost mama la 19 ani! Apoi a fost socrul,iar peste ca-ti va ani taicameu! Toti ai fost persoane f dargi mie! Tin sa-ti spun,ca dupa ficare pierdere,viata ti se schimba total! Accepti cu greu,faptul ca nu se vor mai intoarce! Totusi timpul i-ti va cicatriza ranile suferite! Viata merge inainte,si trebuie sa inveti sa o traiesti,cu bune cu rele! Curaj si capul sus,treci peste,si invata sa infrunti loviturile vietii! Ce nu te ucide, te intareste! Sigur si tu vei invata, cu timpul asta! Mult noroc!

| kaya a răspuns:

Cel mai greu in viata e sa pierzi pe cineva drag. Da, am pierdut si am trecut peste cu ajutorul Lui Dumnezeu, noi nu putem evita lucrul acesta, este voia Lui Dumnezeu si de fiecare data cand pierdem o persoana draga El nu ne lasa in suferinta, ne ajuta sa trecem peste, niciodata nu ne da mai mult decat putem duce. Timpul trece greu dar numai el vindeca si te invata sa astepti, durerile te usuca dar Dumnezeu iti poate fi alinare, niciodata nu vei fi singura daca accepti ca este voia Lui Dumnezeu.
Suferinta uneori te intareste si te ajuta sa intelegi de ce se intampla tot si de ce este asa, daca accepti si incerci sa gasesti raspunsuri, cand vei fi pregatita cu adevarat le vei afla... daca stii sa iti porti suferinta candva iti va fi rasplatita.
Imi pare rau dar trebuie sa fii tare si sa iti obisnuiesti mintea si inima cu acest crud adevar, multe persoane vin si pleaca din viata noastra, multe persoane dragi le avem dar candva nu le vom mai avea... la fel vom face si noi, in viata trebuie sa invatam sa pierdem, sa acceptam ca pierdem, sa stim sa pierdem ca sa castigam. Numai bine si mereu sa spui " pot sa trec peste orice ".

| annakarenina a răspuns:

Uite id-ul meu : nestor_aav

| doctorita a răspuns:

Daria,eu in primul rand mi-am pierdut tatal cand eram foarte mica si sincera sa fiu si prima mea dragoste si am reusit sa terc peste dar nu in totalitate, 1-trebuie sa vrei si sa accepti ca nu poti schimba destinul nimanui si nu poti tine pe cineva langa tine cu forta,timpul le rezolva pe toate si tu esti cea care trebuie sa depuna putin efort ca daca stai si it plangi de mila nu vei reusi niciodata, daca simti nevoia sa discuti cu cineva aici sunt ast un semn de viata,,, succes1

| pwp a răspuns:

Persoane,nu.doaranimale!
cel mai recent e Suzi, care a murit in vara sad
am uitat, dar nu am trecut peste sad

| TormentOfSins a răspuns:

Persoana draga va fi mereu in amintirile noastre chiar daca ne-au parasit

| Savy a răspuns:

Cu timpul, constientinzand ca inapoi n-ai cum sa mergi si singura optiune e "inainte". Pastrezi in amintiri ce a fost frumos.

| Kerli a răspuns:

Am pierdut o groaza de persoane dragi mie
pur si simplu am fost realista si am mers mai departe

| eSc a răspuns:

Imi pare rau pentru ce persoana ai pierdut! Du-te la un preot sau un psiholog! Sau trebuie singura sa treci peste aceasta intamplare!
P.S mie mi-a murit bunicu cand aveam doar 4 ani in acea vreme nu stiam ce s-a intamplat! Acum incep sa plang cand merg la cimitir
dar timpu a sters ranile si aud vocea bunicului spunandu-mi sa nu ma las sa fiu puternic!

Cred ca ti-am fost de folos!

| raulneamt a răspuns:

Daca iti pierzi o persoana draga nu lasa in tine' si eu unul am facut asa daca ma intelegi: cand a murit strabunicul m-am abtinut de rusine sa nu plang sar mi-am facut mult rau dar cand a murit bunica m-am descarcat si a doua zi n-am mai simtit atata durere crede-ma ca are efect

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da am pierdut si fffff greu sa treci peste dar cu ajutorul prietenilor o sa treci peste

| patricia_8129 a răspuns:

Daria eu mi-am pierdut tatal cand era mami cu mine insarcinata in 5 luni eu il cunosc doar din poze este foarte dureros stiu cum este asta iti va ramane amprenta tot timpul trebuie sa fim tari nu putem da timpul inapoi sa il schimbam