| KaterinaPetrova a întrebat:

Ati avut vreodata vise in care a aparut o persoana draga care a murit? de ex: un bunic, un unchi? ce s-a intamplat? sunt f interesata de asa ceva...happy

4 răspunsuri:
| iMaDreamer a răspuns:

Eu nu, dar de curand a murit bunicul meu, iar mama l-a visat de multe ori de atunci. Cred ca l-a visat deoarece nu era prezenta cand s-a intamplat si ii pare nespus de rau ca nu l-a putut saluta pentru ultima oara.
Intr-un vis era chiar la pomana la el, si se plimba printre mese se uita la mancare si la oameni cum manacau, insa a disparut de indata ce mama l-a vazut cu coada ochiului.
In alt vis mama era afara din casa si se uita pe fereastra la bunicu' care statea pe pat cu bunica si cu unchii mei. Bunicu' s-a uitat inspre mama si a chemat-o sa intre, iar cand a intrat in casa, mama a devenit mica si ii era rusine sa vorbeasca cu el.
Nu cred ca toti viseaza la fel despre persoanele dragi care au murit. Dupa cum spuneam, mama mea se simte vinovata pentru faptul ca nu era langa el si crede ca a murit suparat, asa ca in vis bunicul dispare mereu si nu ii raspunde la intrebari.

| Delicacy a răspuns:

Nu.Nu am avut un vis, ci chiar s-a întâmplat.

| KaterinaPetrova explică (pentru Delicacy):

Cum adica? nu inteleg. da-mi mai multe detalii te roghappy

| Ho1 a răspuns:

Mort - Semnificatie si interpretare in vise

regrete, nostalgii, disparitie, ruperea relatiilor, necredinta in dragoste;
- acasa- ispitele nu vor avea putere asupra ta;
- a vedea- bucurie;
- a cinsti- vin vremuri bune;
- batran- beneficiu;
- cal- nefericire;
- care bea la masa- fericire;
- care bea- semn bun;
- care ia bani- lupta crunta si crancena;
- calugarita- cineva drag se imbolnaveste;
- clopot pentru- cineva sus-pus se intereseaza de tine;
- cand te visezi- sanatate infloritoare;
- cu care vorbesti- castig;
- curcan- probleme financiare;
- fata- logodna, casatorie;
- fat- deziluzii;
- femeie- tradare, grija unui prieten;
- fluture- pericol;
- gonindu-te- fereste-te de oameni mari;
- il imbraci- deces urmat de certuri;
- il tii- rautate;
- ingropand- libertate, odihna, noroc la serviciu;
- inviat- dregatorie mare;
- in mauzoleu- pierderi financiare;
- in sicriu- legatura rupta;
- luand bani de la- barfa, neancredere;
- mai multi- timp frumos, viata lunga;
- mai multi acasa- reusesti unde altii n-au putut;
- mai multi laolalta-dispret pentru persoane;
- mergand in urma lui- veste buna;
- mormant- te vei bucura de respect si de recunoastere;
- murind din nou- vei avea prieteni noi;
- om-saracie;
- pe care-l scoti din casa- castig;
- pe cineva din viata- necazuri;
- ridicand- minte proasta;
- saruti un- viata lunga si fericita;
- tu-sanatate infloritoare;
- turturica- dificultati in viata ta;
- te goneste din urma- discutii, oameni rai in jur;
- umbland dupa- veste buna;
- vazand- trai bun fara grija;
- vizitandu-te- bogatie, viata buna si lunga;
- vorbesc cu tine des si iute- bucurii mari se apropie.

morti de vei visa, semne bune de la cei vii vei avea;
de visezi un mort, viata lunga inseamna;
mort coborat in groapa de vei visa, o despartire de rude se anunta;
de vei visa ca vorbesti cu cei morti, castig vei avea;
morti band de vei visa, mult bine iti va fi;
mort imputit de-ti va aparea in vis, de multa scarba vei avea parte;
mort de vei visa ca scoti din casa, de un castig vei avea parte;
de visezi ca sprijini un mort, ca il baiesti sau ca il imbraci, semn rau este, de moarte, de pizma, de necazuri.