| joy a întrebat:

Aveti copii? Va doriti sa aveti? daca da, cati si de ce?

Răspuns Câştigător
| kissy a răspuns:

Buna, Joy!
Am doi copii, diferenta de varsta intre ei fiind de 10 ani.
Bucuria de a fi mama, acele prime momente cu puiutzul tau in brate, fericirea si iubirea pe care o ofera acel sufletzel cat un "ghem" nu se compara cu nimic de pe lume. Sunt trairi greu de descris in cuvinte, sunt atat de magice si de minunate, incat merita sa te bucuri de fiecare secunda alaturi de acest miracol nou aparut in viata ta.
Cand vei fi mama (daca nu esti inca) te sfatuiesc sa profiti cat vei putea de mult de aceste clipe extraordinare si sa nu-ti doresti decat sa fiti sanatosi, atat tu cat si cel mic - celelalte vor veni de la sine daca vei sti sa te bucuri de viata.
Apoi, cand va creste puiul de om, te vei felicita ca l-ai crescut frumos, armonios si cu sufletul curat si te vei simti implinita. Te vei bucura impreuna cu el de realizarile lui, ii vei fi sprijin in momentele de deznadejde sau de teama, iar el va sti ca ratiunea ta de a exista este chiar el, acel bobocel care a inflorit sub ochii tai. happy
Mi-ar fi placut sa am trei copii, insa in acest moment ma multumesc cu doi, ma bucur ca le pot oferi toata iubirea mea si tot suportul de care au si vor avea nevoie si ma rog sa ii am sanatosi si sa-i vad mari, impacati cu ei si fericiti.
A fi mama nu e o datorie, nu e o meserie - e o placere si o mare binecuvantare.

16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu. Imi doresc din tot sufletul. O fetita Maria si un baietel Petre. Fiindca asta e rolul omului pe pamant. Sa nasca prunci si sa-i faca oameni.

Anna
| Anna a răspuns:

Iubesc copiii, imi doresc sa pot avea la timpul potrivit 4 copilasi.Nu e batut in cuie, o sa vad dupa primul...happy

eileen
| eileen a răspuns:

Eu imi doresc sa am 3 copii si o fetita chinezoaica adoptatahappy

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Am o fata de 17 ani. As fi vrut sa am mai multi copii dar nu s-a putut... De ce am copil? La inceput nu stiam ca pot sa am - ma resemnasem ca nu voi putea avea. Cand s-a intamplat m-am bucurat enorm - era ca un cadou pe care viata mi-l facea. Cand s-a nascut am fost cea mai fericita din toata viata mea, si am uitat dintr-o data tot travaliul prin care am trecut. A fost si este un copil cu care ma mandresc. Sunt fericita ca sunt mama, dar de parca nu mi-ar fi de ajuns copilul personal, imi revars instinctul matern si asupra colegilor mai tineri. As vrea sa ii feresc de necazuri. Poate ca asta nu-i posibil, dar am incercat sa le fac cat mai usoara tranzitia de la studentie la munca de birou.
De ce fac oamenii copiii? Intai din placere - apoi din necesitate - te simti neimplinit fara ei. Devii dependent de ei si te doare cand te parasesc sau nu mai au asa mare nevoie de tine. Totusi este o durere amestecata cu bucurie - pentru ca i-ai crescut sa fie independenti si sa se descurce singuri... asa ca... merita sa suferi putin si apoi sa te obisnuiesti cu gandul...

| Dara a răspuns:

Am o fetiţă de aproape 3 ani, şi o consider cea mai mare realizare a vieţii mele! E un copil atât de bun, e sensibilă şi dragalaşă şi mi se pare că sunt cea mai norocoasă mamică! Mi-am dorit-o atât de mult! De ce? Pentru că cineva trebuie să rămâna după noi. Dacă nu-şi aduce aminte nimeni de tine după ce nu mai eşti, parcă ai senzaţia că trăieşti degeaba.

pupimik
| pupimik a răspuns:

Inca nu sunt la varsta de a avea un copil... dar in viitorul indepartat...imi doresc un baiat! La nume inca nu m-am gandit.In principiu vreau un sigur copil...chiar daca se zice ca acei copii ce sunt singuri la parinti sunt rasfatati si rautaciosi... voi avea grija sa nu fie asabatting eyelashes

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Eu deocamdata nu pentru ca nu am varsta potrivita pentru asa ceva.cand va fi timpul potrivit imi doresc 2 copi.

| nicky a răspuns:

Am un baietel de 1 an si 8 luni, este universul meu, soarele meu, este totul pentru mine si sotul meu, pana sa-l am m-am simtit o femeie neimplinita. Acum imi doresc si o fetita, pentru. ca e super sa mai ai frati mai ales cand fiecare are familia lui si te intalnesti duminica in casa parintilor la masa cu toti.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Spre deosebire de restul eu nu am si nici nu imi doresc... Voi vrea eventual cand voi avea ce sa ii ofer sa adopt unul, pentru a-i oferi o sansa...

| cribus a răspuns:

Da am 2 o fetita de 10 ani si un bebel de 1 an, de ce pentru ca ei sunt cea mai mare realizare a mea, ei te iubesc neconditionat, chiar daca ti-e rau sau bine ei tot te iubesc!

| cristi a răspuns:

Daca voi ajunge si la acest capitol in viata, mi-as dori in primul rand sa am un baiat si o fetita. dar nu m-as opri aici laughing

| RamonaMn a răspuns:

Nu nu am copii (prea mica varsta). Imi doresc multi copii (cati vrea Domnul)...si sa am cel putin 2 fete tongue.
De curand s-a nascut verisoara mea si mi-am dat seama ca a fi mama este un lucru foarte important si de pret :*

| bubu_7778 a răspuns:

Eu nu am copii deocamdata insa imi doresc enorm copii, mai ales de cand nepotica mea s-a nascut.Imi doresc macar 2 copii.Eu mai am o sora si ma gandesc ca daca as avea un sg copil ar fi egoist, rasfatat plus ca s-ar simti singur...

| onlyme_3202 a răspuns:

Nu, ink nu am. imi doresc din toata inima sa am 3: 2 fetite si un baietel, dar ink nu a venit momentul. de ce imi doresc? pentru ca esenta vietii este sa crestem si sa ne inmultim. personal cred ca orice femeie nu este cu adevarat femeie daca nu este mama (nu neaparat mama biologica). cel mai sublim cuvant din lume este mama (spunea un cantec) si cel mai frumos dar al vietii este un copil. tu ai copii? daca da, bucura-te de ei si daca nu pune-te si fahappy

| blabla a răspuns:

Nu am... dar imi doresc enorm 3 baieti deoarece am 1 sora si mi-as fi dorit mult sa am 1, 2 frati ehh... nu s-a putut.Eu discut foarte mult cu mama mea si mi-a zis ca a fi mama e minunat.Cred ca ar fi cea mai mare realizare a mea... dar nu acum pentru ca nu am varsta potrivita pentru acest lucru.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea mai mare dorinta si scopul meu in viata este sa am 3 copii:2 copii ai mei si ai sotului si unul adoptat. daca voi imbatrani fara sa indeplinesc acest lucru inseamna ca am trait degeaba pe acest pamant.nimic nu are valoare in lume daca nu ai cel putin un sufletel langa tine care sa iti spuna"mami". imi dau lacrimile de emotie chiar si cand scriu "mami" si parca ii aud glasul...imi imaginez cum vor fi copii mei, cum ii voi alinta, cum ii voi educa... fara copii nu exista viata...