| LaviniuA a întrebat:

Aveti rude sau parinti betivani? laughing Cum va intelegeti cu ei?
Eu am o ruda care bea in fiecare zi, nu f mult, dar suficient cat sa nu stie nici pe ce lume e. Pana si cand e treaz, parca tot beat e. Si oriunde te uiti prin casa vezi cate o sticla si sticluta de ceva.

Nu inteleg cum de oamenilor astora nu le e rusine sa fie vazuti asa. Are sens viata asta a unui betiv sau arde gazul degeaba? laughing

11 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Cunosc mult persoane ce au probleme cu alcoolul și am și în familie.Bine,acum nu am în familie cazul ala de a avea sticle peste tot dar beau și mai fac și urat pe deasupra.

Oameni au fel și fel de motive pentru care beau, nici unul nu e scuzabil dar asta e, din păcate mulți dintre ei nu conștientizează ca nu asa se rezolva lucurile, alții sunt prea slabi ca să poată face fata fara "anestezi" și pentru mine mereu a fost trist.Eu nu ma pot amuza de situațiile astea.

| LaviniuA explică (pentru Freya1):

Mda si mie mi se pare trist uneori. Poate ca alcoolismul e mereu trist in realitate sad

| Frank51 a răspuns:

Tata e alcoolic de când mă știu, am crescut lângă el și știu cum este. Partea bună a vieții noastre a fost că este un om foarte calm și n-a făcut niciodată scandal, de aia și încă putem sta cu el. Bea, se îmbată cade se scoală, merge și doarme. Mama l-a ținut sub control astfel încât se îmbată cam o dată la 2 săptămâni în ultimii ani, ceea ce e rezonabil. Deci da, mă înțeleg bine cu el și în ultimul timp chiar foarte bine.

| LaviniuA explică (pentru Frank51):

Nu a pierdut prea mult timp cu alcoolul, daca a baut toata viata? El ce zice? Are ceva de castigat din asta?

| Frank51 a răspuns (pentru LaviniuA):

E fix ca la țigări, pierzi prea mult timp daca fumezi toată viața? Nu prea văd legătura cu timpul. De câștigat e clar că nu ai nimic din nicio dependență...

| LaviniuA explică (pentru Frank51):

Tigarile nu scad nivelul de constiinta, la fel ca alcoolul. Alcoolul duce spre inconstienta, de asta ziceam ca e timp pierdut.

| ReddY25 a răspuns:

Le dau cu flit

| 1234568807 a răspuns:

Eu fiind moldovean, categoric ca am, am avut un unchi care anul trecut il omorase bautura, dar nu de ficat, ci de adrenalina laughing, deci el era mort de beat si a vrut sa se arunca in piscina de la inaltime si se lovise la cap pe langa ca apa era rece si facuse si un soc la inima, omu ala era comediantu neamului, nu avea familie, era singur, dar toti din neam cand vedeau ca il suna el oftau si il ignorau stiind ca era beat si vorbea prostii laughing, nu o sa il uit toata viata mea pe acel om

| LaviniuA explică (pentru 1234568807):

Imi pare rau ca s-a intamplat asa. Riscurile sunt mai mari intr-adevar, atunci cand persoana nu e tocmai constienta de ceea ce face.

| Fantaspirit a răspuns:

Unii beau mult dar și muncesc nu îs cazuri pierdute,știu ce vor de la viață,mai rău e de aia care nu fac nimic cu viața lor. Și cine îi judecă tu,alții? Sunt amărâți și plini de regrete,nu beau din plăcere toți, duc lupte inimaginabile pe care noi nu le putem înțelege. Este plin de mahmureala de aia când e treaz pare beat, cu timpul astea sunt efectele alcoolului consumat excesiv, au fete de zici că sunt pe ultimul episod. Am avut și am in neamuri, eu sunt singurul care nu beau.

| LaviniuA explică (pentru Fantaspirit):

Stiu ca sunt si din astia care beau sa-si inece amarul. Nu e cazul persoanei de care ziceam eu... cred ca e doar vorba de placere si dependenta in cazul lui.