| 92claudiu a întrebat:

Azi m-am despartit de prietena mea dupa o relatie de 1 an si 5 luni sad sunt distrus, o iubesc foarte mult, stau in casa singur si nu stiu cum sa imi revin. simt nevoia sa ma descarc cuiva dar nu am cui. simt ca inebunesc. ce sa fac, cu cine sa vorbesc? vreau doar sa ma descarc crying

11 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu te mai intrista din pricina aceasta. Am citit si ca tu esti de vina in despartirea aceasta. Indiferent cum ar sta lucrurile, daca prietenia cu o persoana de sex opus nu are o tinta -si aceasta trebuie sa fie casatoria-, va duce la esec. Relatiile dintre baieti si fete trebuiesc tratate cu mare seriozitate; pentru ca se intampla ca inimile sa se lege de persoane total nepotrivite. Si de aici multi se strapung cu o multime de chinuri, printre care te numeri si tu.
Nu e suficient ca partenerul trebuie sa ne placa; ci sa ne si potrivim cu el: in temperament, in gandire, in aspiratii, etc.
E gresit felul de gandire pe care il au tinerii; acesta ar fi de felul: "Imi fac si eu prieten/a, ca toti colegii au; si acum unde va duce prietenia aceasta aia e, vom vedea atunci." Nu stiu cati tineri s-au nimerit ca sa se casatoreasca din aceste relatii; dar pe cei mai multi scrie "NAUFRAGIU". E ca si cum v-ati urca intr-o barca si v-ati lasa purtati de valuri; si fara o tinta, niciunul nici altul nu are pentru ce sa lupte in aceasta relatie.
Gandirea normala trebuie sa fie aceasta: "Intru in relatie cu persoana aceasta pentru ca vreau sa ma casatoresc cu ea." Si oamenii se casatoresc cu cineva pentru ca nu mai pot sa trai fara persoana respectiva. Poate sa fie si cazul tau. Dar mai inainte de acest mare pas, amandoi trebuiesc sa fie pregatiti din toate punctele de vedere pentru casatorie. "Dragostea trece si prin stomac" spunea cineva -si cine vrea sa se casatoreasca si nu are nici servici si nici casa, nici nu vreau sa ma gandesc la starea nenorocita a celor doi.
Aspectul cel mai important l-am lasat la urma, si anume: relatia cu Dumnezeu. Inainte de a intra in alte relatii, omul trebuie sa aiba o relatie cu Dumnezeu; sa faca din El cel mai bun Prieten si cel mai bun Sfatuitor. In felul acesta omul nu va da niciodata gres. Dumnezeu Insusi va scoate in cale persoana care i se potriveste cel mai bine. Si firea noastra ne spune ca lucrurile trebuiesc urmate in ordinea pe care a lasat-o Dumnezeu. Multi tineri incalca porunca 7-a; se mai pot astepta acestia ca binecuvantarea lui Dumnezeu sa fie peste ei?
Te sfatuiesc ca pe un frate: nu este tarziu nici acum, ca asa cum esti, sa te pleci pe genunchi inaintea Bunului nostru Tata ceresc si sa iti versi sufletul inaintea Lui. Cere-I Lui sa intervina in relatia aceasta. Adu cererea ta inaintea Lui si las-o acolo. Ai increderea ca va rezolva situatia prin care treci. De multe ori, in situatii delicate ca acesta prin care care treci si tu acum, interventia omului poate sa faca mai mult rau decat bine. De aceea iti spun: lasa-L pe Dumnezeu sa Isi faca treaba, si nu interveni. Si nu uita sa-I multumesti. E greu? E usor? E prea costisitoare rugaciunea? Depinde de tine. Eu iti spun ca se merita. Pe deplin.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut
Îmi pare rău că trebuie să treci prin durerea sentimentelor rănite, cu siguranţă nu ţie uşor. Nu e bună varianta de ate apuca de băut cum ai fost sfătuit, nu te va ajuta ba dincontra. ai dreptate că şi nu poţi vorbi familiei sau prietenilor de ceea ce simţi, majoritatea nu te vor înţelege, deoarece fiecare simte diferit parcă aceleaşi momente din viaţă. Multe persoane au găsit practice sugestiile din următorul articol, sper să fie de folos şi pentru tine.

http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102011165

Cele bune şi vindecare cât mai grabnică.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu ai cu cine sa vorbesti, iesi sa faci jogging, plimba-te cu bicicleta ori fa alt sport. Sportul ajuta psihicul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te simti cel mai probabil frustrat si neputincios de aici si imensa suferinta...iti dau voie sa te descarci pe mine.

| Iubareata22 a răspuns:

Buna! Imi pare rau crying Dar eu zic ca mai intai trebuie sa vorbesti cu parintii sau cu fratii sau surorile. (daca ai) Dupa ce iti mai revii, adica peste o saptamana cred... sad Ar trebuii sa te duci la ea si sa vorbiti. Un sfat: Daca te da afara tine la tine, daca nu te iubeste. Adica asa cred eu... Oricum! Daca sunteti facuti unul pentru altul o sa va impacati!

Succes! happy

| Sp33dyt a răspuns:

Apuca-te de baut.
sau cauta alta. statistic sunt de 3 ori mai multe fete decat baieti in lume deci are balta peste

| Lila10 a răspuns:

Of of of, mare-i gradina...
Nu e singurul peste din ocean, mare, lac, rau, parau etc...
nu stii cui sa i te descarci? nu ai cui sa i te descarci? prieteni, familie tu n-ai? pe bune...
Uite un sfat : nu mai sta toata ziua in casa singur... daca stai in casa pierzi tot ce-i frumos afara, in natura, peste tot, iubirea adevarata o sa o gasesti intamplator fara sa iti dai seama cand, doar direct, fara sa iti dai seama, te-ai facut cu una, nu te mai gandi tot la 1 peste, sunt mai muti! P.S nu il asculta Sp33dyt nu te apuca de baut!

| 92claudiu explică (pentru Lila10):

Nu pot spune familiei sau prietenilor prostia care am facut.o

| CMagda02 a răspuns (pentru 92claudiu):

Trebuie sa ii arati ca nu ai nevoie de ea...Gasesteti alta prietena daca doresti poti sa ne povestesti ce s-a intimplat ca sa stim ce sfaturi sa iti dam

| Andreyok a răspuns:

Vorbeste cu cel mai bun prieten. Sau cu o fata cu care doar te intelegi bine. Dupa putin timp, daca relatia a fost serioasa o sa va impacati. Si ce e mai important. Roaga-te la Dumnezeu, vorbeste cu el, crede si va fi bine.

| 92claudiu explică:

Simt nevoia doar sa povestesc cuiva... a fost vina mea. nu am gandit