| geoconda a întrebat:

Băiatul care zicea ca ii place de mine si asa, de vreo 2 saptamani nu mai imi scrie, nu mai zice nimic. Eu nu pot să îi scriu pentru că nu vreau sa ma bag singura in seama, sau de-a sila, să mă trateze cu scârbă. Si imi este asa... ca si inainte doar dacă îi reacționăm la vreo poza imi scria. Ma rănește foarte tare tăcerea lui. Nu mai pot, mi-a frânt inima. Nu dati hate si înțelegeți. Ce ar trebui să fac?

Răspuns Câştigător
| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

Să nu depinzi de nimeni. happy Tu ai o valoare umană unică și care nu ar trebui deformată. happy Să te iubești pe tine este foarte importat. happy Să nu fii influențată atât de ușor de aspecte exterioare, limitate și să înțelegi că bucuria vine din interior. Sper că te-am ajutat. Funda? big grin

42 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Tu ori te plictisesti prea mult incat sa incerci sa trollezi in nesimtire de 2 luni cu acelasi subiect, ori chiar te mananca unde nu trebuie de la varsta asta.

"Ce ar trebui să fac?" Sa lasi baiatul in pace ca e mult mai mare si il bagi la belele de face drumuri pe la politie, nu-mi vine sa cred ca unii chiar incurajeaza sa ii dai tu mesaje in loc sa te sfatuieasca ca diferenta de varsta e prea mare iar tu esti minora si el e major, nu e de tine si ti-a dat semnale sa-l lasi, deci conformeaza-te ca situatia in sine nu e ok.

| anonimg a răspuns:

Sunt multe motive pentru care un baiat se joaca cu inima unei fete: inconstienta, o alta relatie, inima ii este indreptata catre un "crush", nesiguranta, nehotarare, lipsa de experienta, teama de viitor, teama de raspunsul/atitudinea fetei, colegi, parinti, etc., etc.
Tu poti sa strici relatia, sau sa ajuti la contructia ei -fie ca este vorba de relatia in cauza, fie ca este vorba de o alta (daca renunti la aceasta).
Tu poti sa ii spui ca vrei sa stai de vorba cu el in mod serios, si sa ii spui ca nu te vei supara daca iti va spune adevarul. Si asa si trebuie sa faci: sa nu te superi. Baietii mai au si alte pasiuni. Si cu greu poate sa nu trateze relatia cu o fata mai mult decat o pasiune. De aceea baietii se casatoresc mai tarziu sau deloc.
In mod normal, o relatie dintre un baiat si o fata se face in copul casatoriei. Altfel, care ar mai fi scopul unei astfel de relatii? Doar sa fiti impreuna si atat? O astfel de relatie nu ar duce la nimic durabil (fie ca se practica sexul sau nu). Iar daca o relatie nu are un scop, nici aceasta nu va duce la nimic bun; dar cu siguranta ca va duce la suferinta. Trebuie deci ca si baiatul si fata sa fie amandoi pregatiti pentru casatorie. Numai atunci ar trebui sa intre in relatie unul cu celalalt.
Iti recomand cartea "Iubeste inteligent". O gasesti si la libraria SolaScriptura din localitatea ta.
https://www.viatasisanatate.ro/iubeste-inteligent
Cititi-o impreuna.

| geoconda explică (pentru anonimg):

Domnule, el are 22 de ani, eu am 15 ani. Am vorbit timp de 3 luni, el ma voia de iubita, dar eu fiind prea mica, neavând si exeperient, l-am tot refuzat. Il plac, dar el nu ma voia in scopul căsătoriei, nu stiu de ce a renunțat. O relatie stabilă se creează în ani de zile, el vad ca de 2 saptamani a cam renuntat. Poate are altele si chiar cred ca are. Eu chiar sufăr pe tru asta. As fi vrut doar să vorbim până ajungeam mai mare. Nu stiu de ce s-a îndepărtat. E indiferent, tacut.

| anonimg a răspuns (pentru geoconda):

Un baiat nu poate sta multa vreme cu o fata fara sa se culce cu ea. Asa au fost creati si nu pot fi condamnati.
O astfel de relatie la varsta frageda va crea complicatii pentru amandoi. Lipsa de maturitate va da nastere la copii; iar copii unde sa creasca? La bunici? Costurile unui copil sunt poate chiar mai mari decat ale unui adult. Daca veti parinti de treaba va puteti casatori si la 16 ani. Dar copilul va fi o piedica in dezvoltarea ta profesionala.

"As fi vrut doar să vorbim până ajungeam mai mare." Acest lucru este imposibil pentru un baiat, mai ales daca acesta nu este obisnuit/educat cu abstinenta.
Daca ti-a spus ca te place, atunci asa este. Dar pentru unul ca el care nu este obisnuit cu abstinenta sexuala, a sta cu tine pana... ajungi mai mare ar insemna pentru el o eternitate; ar insemna un viitor sumbru si pecetluit din care nu va mai putea iesi.
Fara o discutie seriosa intre voi (seriosa dar fara cearta, acuzatii si altele de felul acesta), lucrurile nu s-ar limpezi in mintile voastre. Adultii mai merg la un consilier de familie cand apar astfel de probleme. Dar voi doi trebuie sa stati singuri de vorba unul cu celalalt. Numai asa viitorul lui se va transforma din intuneric in lumina; si tot asa vei fi si tu lamurita cu privire la tacerea lui. Numai prin discutie serioasa. Pana atunci nu ai de ce sa te mai ingrijorezi.

| geoconda explică (pentru anonimg):

Asta spun. Deci el asta cauta. Nu e ca asa au fost creati. Se creeaza singuri.
Va auziți, cum adică copii?! Doamne ferește asa ceva! Nu as fi acceptat contact sexual oricum, dar nici nu.mi-a cerut, decat niște ieșiri, si daca acceptăm poate se întindea mai mult. Asa este ca fara aceea discuție as fi total intr o eternă Curiozitate. Dar imi e rusine sa vorbesc despre asa ceva.
Păi și discuția asta nu va să aibă loc. Pentru că suntem amândoi doi prefăcuti, ne ascundem unul de altul, sentimentele, eu nu pot sa ii spun ce simt. Si cine să înceapă discuția?! Eu nu. As fi vrut să o înceapă el. Sa lămurim treaba, dar se pare ca ii place sa înceapă, dar să nu termine. Sunt foarte demoralizata

| Frank51 a răspuns:

Dacă nu dă semne înseamnă că ceea ce a simțit nu mai este de actualitate.

| geoconda explică (pentru Frank51):

crying oare? Să nu fie oare un orgoliu sau poate m-a uitat, după cate am vb? Si i-am fost alaturi

| Frank51 a răspuns (pentru geoconda):

Sună-l dacă vrei să afli. Unele relații se sfârșesc și după 15 ani, deci nu este nimic ciudat.

| geoconda explică (pentru Frank51):

Nu îl sun...

| Lukasssz a răspuns:

M-am saturat de intrebarea asta, pentru dracu, el nu te-a vrut niciodata a spus asta fiindca are multa vrajeala in el si tu esti mica, nu iti dai seama.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Dumnezeu are grija de toti pana la urma.

| wildthing a răspuns:

Iar el poate nu-ti scrie pentru ca vazand ca nu mai zici nimic, are impresia ca nu esti interesata. Ce ati discutat la ultima conversatie? Care dintre voi era mai dornic sa se prelungeasca? Cine a incheiat-o? Care dintre voi a spus "pa" primul? Fii si tu atenta la detaliile astea si da-ti seama daca nu-ti scrie pentru ca nu e interesat de tine sau nu o face pentru ca si el ar putea sa creada ca se baga in seama cu "de-a sila" asa cum ai zis tu.

| geoconda explică (pentru wildthing):

Păi și eu cred la fel despre el, ca nu îmi scrie și eu cred CA NU MAI E EL INTERESAT. Eu i-am mai dat semne, i-am reacționat la poze in speră ta ca imi da mesaj, cum făcea de obicei, si de vreo 3 ori am făcut asta mai multe zile la rând, dar nimic din partea lui. Acum eu ce sa ii fac, poate chiar nu mai e interesat sad a naiba dragoste.
În ultima conversatie am vor it chestii gen, ce mai facem, ca suntem raciti, iar el a spus că avem ceva in comun ca suntem raciti amand2. Si de atunci, 2 saptamani până azi, nu a mai zis nimic. Nici la poze nu îmi dă like, la povesti nu se mai uită. Are 22 ani, eu 15. Amândoi eram dornici să comunicăm. Mai mult eu. El a spus ultimul cuvant acolo. Nici nu ne-am spus pa, el a zis ultimul cuvant,, da" si asta a fost. Dar eu nu stiu ce vrea el, domnule! Si eu nu sunt cu iesiri cu de astea, iar el ce sa vrea la 22 de ani. Eu am alte tebuiri, cu scoala, cu cititul cu desenele pictură. El vrea alteceva, probabil contact sexual. Asa cred eu. Nu stiu. Este oricum baiat bun, dar m-a făcut să sufăr mult. Si sa tot vorbim asa si sa nu ajungem nicăieri nu îmi convine ca ar pleca la alta ca s ar plictisi. Cred ca a si făcut asta. Nu stiu :* e tristsad

| wildthing a răspuns (pentru geoconda):

Din ce am aflat ulterior, consider ca e mai bine sa-l dai uitarii. Nu e interesat si oricum, desi 7 ani n-ar fi chiar asa mult intre doua persoane, la 15 ani esti prea mica pentru un tip de 22 de ani.

| geoconda explică (pentru wildthing):

Asa e ca sunt prea mica!

| cfrtobias a răspuns:

Scrie-i si poate te intelege si afli cei cu el, altfel plange si asteapta in continuare

| geoconda explică (pentru cfrtobias):

Mda, am spus că nu pot să îi scriu. Ma va crede slabă. Asa cred eu. Si daca are iubita, ma fac de ras. Mai bine, sufăr eusad

| Saiko10 a răspuns:

Nu este ok daca numai el iti scrie, daca tu nu ii scrii deloc atunci probabil crede ca nu esti interesata in el si te-a lasat in pace

| geoconda explică (pentru Saiko10):

Păi dar ii scriam si eu. Dar dacă a încetat, ma gandesc ca la el e problema. El stie ca eu daca ii reacționeze, vreau de fapt mesaj. Sau cred eu ca stie.

| geoconda explică (pentru Saiko10):

I-am reacționat la postari, am dat si eu semne, dar degeaba.nu ii mai pasa de mine, asta e, la rivederci

| Saiko10 a răspuns (pentru geoconda):

Probabil nu stie, daca chiar iti place de el si vrei ceva cu el ii dai mesaj, daca vrea bine, daca nu iar bine, este atat de simplu.

| geoconda explică (pentru Saiko10):

Nu vreau sa par slabă în fața lui. Nu pot sa ii dau mesaj, am.inima atat de frântă

| geoconda explică (pentru Saiko10):

El poate a conversat cu mine doar ca să se plângă la mine, caci cam asta făcea, ba imi spunea ca il doare spatele, ba ca e răcit, ba ca mama lui nu e bine, ba ca il doare capul, ba ca mai multe

| Saiko10 a răspuns (pentru geoconda):

Na deci nu vrei sa stai cu el, daca nu poti sa iti lasi orgoliul pentru a fi cu cineva nu il placi destul.

| geoconda explică (pentru Saiko10):

Ba eu l-as lasa in orice clipă, dar el, nu. În fine. E mult de povestit

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

Vorbește cu el, spune-i ce simți! happy Poate e reciproc și te place. big grin

| geoconda explică (pentru 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90):

Păi mă place, mi-a zis. Dar eu l-am cam refuzat, ca are 22 ani, eu 15, si m-am atasat de el. Eu as vrea o relatie cu scop de căsătorie dar asta peste vreo 10 ani se poate împlini cu căsătoria. Si as pune condiția ca fara atingere până la cununie, atunci va rămâne daca ma vrea cu adevărat, dar e stupid sa spun asta la 15 ani. El dorește aventuri, după ce vad. Tăcerea lui e foarte apasatoare

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Probabil a murit. Sau mai rău, s-a însurat.

| geoconda explică (pentru SmaraldAlbastru):

Nici o variantăcrying este activ dar degeaba

| SmaraldAlbastru a răspuns (pentru geoconda):

Atunci, sună-l. Întreabă-l ce s-a întâmplat și cu asta basta. Măcar știi ce ai de făcut. Întreabă-l dacă a murit. laughing
Fii îndrăzneață, nu ai cum să pici pe locul 2. Singurul fraier în toată povestea asta este el. Un fraier laș.
Dacă e mârlan nu te merită. Dă-i direcție și expediază-l sub fusta maică-si.winking

| geoconda explică (pentru SmaraldAlbastru):

Eu să îl sun?! Nu Nu. Iar daca o sa mai vorbim si il intreb daca a murit, va crede că am dus lipsa de atenția lui. Ca m-a afectat tăcerea și indiferenta lui, si dupa iar va aplica strategia asta. Este mârlan, sa stii. Cam ii fug ochii după altele. Foarte des. El are 22 ani, eu 15. Ce să mai. Dar, oricum m-a rănit f tare, sufăr ca nu îmi scrie. Deși nu prea mai vad rostul. Îndrăzneață prin ce sa fiu? Eu consider că nu trebuie să faci ceva ca să fii pe primul loc si sa nu cazi pe al doilea si tot asa. Eu cred ca persoana care te vrea cu adevărat, te va pune mereu pe primul loc nu trebuie sa faci tu ceva anume.dar totusi, îndrăzneață prin ce? Nu vreau sa fac eu primul pas, cum l-am mai făcut și sa creada ca sunt moartă după el, deși cam așa e. Este un fraier, asa e.ce directie, cum sa ii dau?

| gabriel2004o a răspuns:

Scrie-i și dacă te tratează cu sila înseamnă ca nu te merita și meriți ceva mai bunwinking

| geoconda explică (pentru gabriel2004o):

Nu. As fi vrut să îmi scrie el, dar dacă e așa tăcut, inseamna ca nu mai vede nimic interesant la mine si tăcerea este un raspuns clar

| joghu22 a răspuns:

Lasa-l in pace. Daca te vrea cu adevărat, te caută. Nu mai suferiți daca vedeți ca nu va da atenție. Persoana potrivită va apărea la momentul potrivit.

| Ana2920 a răspuns:

Scrie-i, daca tie nu iti place de el, atunci ce pierzi? Incearca sa vorbesti frumos cu el, intreaba-l de ce nu iti mai scrie. Daca nu iti raspunde, inseamna ca 1. Ii e frica sa iti raspunda, gandindu-se ca poate te deranjeaza, 2. Se gândește si el cum ai scris tu, sau poate nu are timp (poate trebuie sa plece undeva, ori e cu prietenii lui). Incercarea moarte n-are! happy

| geoconda explică (pentru Ana2920):

Mai bine să nu îi mai scriu. Ii dedei niște reacții pe Facebook la niște postari, dar nu imi zice nimic, după cum obișnuia. Cum naiba sa ii fie frica sa imi răspundă el mie când îl deranjez eu pe el, si el se gândește că mă deranjează el pe mine? Nu are logica. În plus, nu conteze pentru el..in 2 saptamani își făcea naiba timp 2 minute sa ma caute. Dai dracu si de prieteni. Eu nu cred ca are el asa suflet sa se gândească cum m-am gândit si eu

| Ana2920 a răspuns (pentru geoconda):

Pai atunci, daca nu iti mai scrie, inseamna ca e prost (scuze ca zic asta, dar e adevărul) si ca NU te merita DELOC. Nu stiu de ce suferi pentru un amarat de baiat de 2 bani. Cand vei mai creste putin, vei vedea ca vei gasi un iubit care ta va intelege si nu te va ignora! Toate femeile isi gasesc. Crede-ma. Nici o femeie/barbat a avut macar o data o relatie. Dar pana mai cresti trebuie sa inveti! Băieților le plac fetele inteligente!

| Ana2920 a răspuns (pentru Ana2920):

Orice femeie/barbat a avut macar o data o relatie***

| geoconda explică (pentru Ana2920):

Nu cere scuze. Am și eu aceeași părere! Da, e plac fetele inteligente. Si el de ce a plecat, si s-a îndepărtat de mine, ca doar eu nu sunt proasta.

| Ana2920 a răspuns (pentru geoconda):

Atunci înseamnă că efectiv nu te merita DELOC. Poate e asa cum ai scriu tu la un comentariu ca ti-a scris doar ca sa se planga la tine. Dumnezeu nu vrea la nimeni raul! Doar asa credem noi. Dar Dumnezeu, daca ti se întâmplă un lucru greu (adica trist sau nu știu... ceva care te supara), atunci înseamnă ca asa este cel mai bine. Vei vedea ca iti vei gasi un baiat care sa te inteleaga si sa nu te dea la o parte dupa ce vorbești cu el!

| geoconda explică (pentru Ana2920):

Încă mai sper!