| Tasya05 a întrebat:

Am 13 ani, si vreau sa fug de acasa! O urasc pe mama! E o scorpie rea! Pur si simplu, m-am saturat de viata mea mizerabila! Niciodata nu ma lasa sa fiu si eu ca ceilalti... Sa pot sta cat vreau afara, sa pot sa ma duc unde vreau... NIMIC! De ieri sunt certata cu ea, si nici pana azi nu am vrut sa ii vorbesc! Mi-a spus ca nu sunt cu nimic de folos in casa si ca nu am niciun rost in casa aia. Cuvintele astea au durut enorm. Si, m-am gandit, daca tot nu am niciun rost in casa aia, de ce as mai sta acolo? Oricum, stiu ca nu ma suporta. Si ca o iubeste pe sora mea mai mica de 125866617842354237 de ori mai mult crying. Singuri de care o sa imi para rau, vor fi tata si bunica, care stiu sigur ca ma iubesc enorm, pentru ca ei stiu sa imi arate asta. Dar, scorpia de mama, a reusit sa il intoarca si pe tata impotriva mea crying. Nu mai suport! Azi am plans toata ziua, si nu vreau sa imi cer scuze! Va rog, un sfat! Credeti ca, fugitul de acasa este singura solutie?crying.

Răspuns Câştigător
| WannaMore a răspuns:

In niciun caz. Scumpo, crede-ma, si eu am o sora mai mica, si de fiecare data cand da cu vreo jucarie de pamant (are obiceiul asta foarte prost) si sunt si eu prin preajma, pe cine crezi ca dau vina parintii mei? straight face Deci stiu cum e, trebuie sa fii responsabila, intelegatoare, ce mai, facem o munca de dadaca si nici macar nu suntem platite. O vreme si eu am facut pe rebela, dar apoi mi-am dat seama ca mamei mele nu-i convine sa dau vina pe faptul ca am o sora enervanta. Asa ca am inceput sa ma stapanesc si sa fiu diplomata, cand mama e enervata prefer sa ma duc in camera mea si sa stau acolo, decat sa ma apuc si eu de cearta. Importanta e impresia, sa fii zambitoare si amabila. Cand vine acasa de la serviciu, de exemplu, sa te vada cu sora ta (nu conteaza ca tu te-ai repezit sa stai langa ea numai 1 minut, adica pana a intrat mama ta pe usa). Faptul ca va vede impreuna cand vine acasa o va face sa fie mai ingaduitoare cu tine si, cu timpul, cred ca te va lasa si pe unde vrei tu. Te pup si sper ca ti-am fost de ajutor! :* Funda?

136 răspunsuri:
| Adycristea23112 a răspuns:

Mai bine stai acasa si incearca sa rezolvi problemele nu mai ai 2-3 ani doar sa stai si atata mai ajuta si tu prin casa si o sa se rezolve problema. Spor la treabawinking

| RoJapan a răspuns:

Hey da esti proasta ca noaptea

| Mirel_Dobos_1999 a răspuns:

Ei, nu trebuie sa plangi ca parintii tai nu te lasa in pace. ai bine fa- le o surpriza.Nutrebuie sa fii suparata pentru asta deoarece timpul zboara rapid. Ai grija cum te porti cu parintii tai. Nu fugi de ACASA deoarece NU E CEA MAI BUNA SOLUTIE_++

| Mirel_Dobos_1999 a răspuns:

Ei, nu trebuie sa plangi ca parintii tai nu te lasa in pace. ai bine fa- le o surpriza.Nutrebuie sa fii suparata pentru asta deoarece timpul zboara rapid. Ai grija cum te porti cu parintii tai. Nu fugi de ACASA deoarece NU E CEA MAI BUNA SOLUTIE_++ SUNA LA 116111, Si ASOIATIA OPILULUI ITI A SARI IN AJUTOR, PE cURAND:

| ElenaGolfita a răspuns:

Fato tu nu gandesti prin ce spui. Eu am 12 ani si parintii mei sunt plecati la munca mai mereu (in tara) si stau singura acasa fac curat in toata casa
gatesc si mai am si antrenament la judo unde este foarte greu dupa care cad franta si nu ma mai plang ce ma mai joc in vacante mai sunt si singur la parinti si tot nu primesc ce vor muscii mei si eu nu vreau sa ies pe afara ce pot face cu baietii si fetele in afara de vorbit cea ce o mai facem dar nu des si imi platesc singura concursurileasa ca nu te mai plange caci eu fac asta de la 9 ani

| Flo27ro a răspuns:

Uite iti zic eu planul meu de fugit de acasa, pentru ca sunt in aceeasi situatie doar ca tatal meu e mort. Deci, gaseseste un loc pe care il mostenesti de la o bunica sau mai stiu eu ce. Apoi creeazati un business (eu am unul la 11 ani) si incearca sa ai un venit lunar de min 1000$, apoi du-te ia niste panouri solare ca sa nu te chinui cu facturile. Apoi pune toate lucrurile in bagaj si descurca-te, dar nu te pripi, caci sinuciderea este mereu o solutie

| ionutcelmare123 a răspuns:

Daca vrei sa fugi de acasa ia nr meu de tel vb si rezolvam poti sta la mine pana te pui pe picioare oricum sunt singur in casa si nu am companie asa ca te primesc cu portile deschise eu am 15 ani si nu mai am parinti deci is singur pe lume stiu cum e uite nr de tel 0754462832

| Andreutza1997 a răspuns:

Da si eu am patit la fel ca tine. Dar la mine ee alta treabasad Nu ma lasau parintii sa fiu cu un baiat pentru ca ee sarac si acum ma doare inima ca nu pot sa fiu cu el!crying

| MrBogdan14 a răspuns:

Pana la urma ai mai plec@t?

| CaTaLyNaA99 a răspuns:

Nu e bine deloc sa fugi de acasa!

| MinionVlog a răspuns:

Te inteleg. Si eu am aceeasi problema cu tata. Chiar ma gandeam sa fug de acasa si sa plec la un prieten si sa raman acolo. Dar sunt parintii tai si te iubesc... Daca tot vrei sa pleci... pleaca si du-te la cineva care sti ca te primeste. Dar intoarcete acasa dupa ce te calmezi spune-i ca-ti pare rau si ca ce s-a intamplat intre voi e istorie. Eu asta as face. Pleci dar un interval de timp. Daca nu o mai iubesti nu stiu ce sa spun du-te la bunici. Daca ai tai au divortat du-te la tatal tau. Asta pot sa-ti spun din propria experienta.

| robbycutumeu a răspuns:

Nu iti f-a ganduri proaste, incearca sa ii spui mamei tale ce simti, daca asat nu merge inseamna ca ori ai prieteni rai si din astea sau...nu te lasa pnetru ca faci prosti in cel mai des caz, dar nu trebuie sa pleci de acasa.Roag-o sa te ierte si sa iti fie alaturi, daca asa nu merge ii o scorpie big grin

| CeausuAlin1994 a răspuns:

Nu nu este eu zic sa vorbesti cu bunicii tai pentru ca ei or fi mai intelegatori si ori ce bunici isi iubesc nepotii si daca or sa afle o sa ia masuri

| MaPisPeGayNuImiPlacHomoSexualii13 a răspuns:

Da daca fugi unde mergi? nu ai bunici unchi sau ceva? sau ceva prieteni care te pot tine sau pur si simplu nu o mai bagi in seama daca tot te enerveaza bagai un somnifer in cafea si doarme toata ziualaughing

| carishoory a răspuns:

Nu. in niciun caz, nu! te inteleg, stiu ce simti, dar trebuie sa recunosc ca mie nu mi-au fost spuse astfel de vorbe niciodata. mama ta intr-adevar a exagerat cu aceste spuse, dar cine stie ce probleme avea pe cap. oamenii mari au nervi, si stim cu totii ca oamenii la nervi spun multe lucruri care nu ar fi vrut sa le spuna. sad sunt convinsa ca si mama ta sufera, si cred ca asteapta ca tu sa ii ceri scuze, pentru ca asta este treaba copilului. spui ca nu te lasa sa fii ca ceilalti? nici pe mine nu ma lasa. parintii mei mereu au vrut sa fiu diferita de ceilalti. crezi ca mie imi surade? dar au dreptate! sti de ce? pentru ca oamenii mai diferiti sunt mai speciali si ies foarte mult in evidenta, si asta este un lucru bun. spui ca nu te lasa sa stai afara prea mult timp? si aici are dreptate. gandeste-te adica cate lucruri oribile se pot intampla afara. mamele asa sunt. ele se ingrijoreaza pentru copii. asa sunt mamele, si nu ai ce sa le faci. sa stii ca asa ca tine a fost si mama ta cand era mica, si mama mamei tale a fost mai dura cu ea, poate, si mama ta o ura pe bunica ta atunci, dar mai tarziu a ajuns sa ii multumeasca, si vei vedea ca asta vei face si tu. l-a intors pe tatal tau in potriva ta? eu nu cred. dar tatii dau dreptate mamelor, pentru ca ele au mai multa experienta in viata, si pentru ca sunt partenerele lor. pana la urma, cine ti-a dat viata? mama ta. si viata, este cel mai frumos lucru pe care ti-o poate oferi cineva. te sfatuiesc sa nu mai plangi, sa te pui in pat si sa tragi un pui de somn, si sa iti aduci aminte de toate clipele frumoase petrecute cu mama ta. Sunt sigura ca ai! happy Cere-ti scuze, ajut-o, ramai alaturi de ea! Sa sti ca este greu sa fii mama! Pune-te in locul ei! Succes, iti doresc!

| Tasya05 explică (pentru carishoory):

Oricum, s-a rezolvat problema happy. Am luat in considerare sfatul tau, am stat de vorba cu ea. In fiecare zi, o ajut la cateva treburi casnice, si pentru asta primesc 10 lei, pe zi laughing). Si... cu iesitul pe afara.laughing Acum, depinde. Mai nou ma lasa pana la 21:00-22:00, daca sunt cu gasca mai mare. Daca sunt doar cu prietena mea cea mai buna, doar pana la 20:30. Ideea e ca, s-a rezolvat totul, si acum ne intelegem perfect :X

| Ilie_Stefan_1995 a răspuns:

Nu, fugitul de acasa nu e o solutie. Niciodata sa nu faci asta. Cred ca mama ta vre sa fii mai responsabil si te iubeste foarte mult si pe tine si pe surioara ta.

| Ciuce a răspuns:

Nu,in niciun caz.roaga-te la Dumnezeu cu credinta multa, si totul se va rezolva! multi copii fug de acasa, si cine stie ce li se intampla.de exemplu:se rapesc copii pentru organe se fura copii! nu vreau sa te sperii, dar asa este.imi pare rau pentru soarta ta, dar se va rezolva in curand! sper ca te-am ajutat.succes in continuare!

| Catalina_Ella_2000 a răspuns:

Buna....Nu trebuie sa fugi de acasa, pana la urma este mama ta chiar daca este o scorpie.In adancul inimei ele te iubeste. Cerei un sfat bunicii tale. Bafta!

| lc13cm3 a răspuns (pentru Catalina_Ella_2000):

Exact! Faptul ca nu o lasa unde vrea cand vrea este pentru ca vrea s-o protejeze... adica daca nu i-ar pasa de ea ar lasa-o sa plece oricand oriunde pentru ca nu ia-r pasa daca i se intampla ceva si restul poate are ea motive! ^_^

| izza99 a răspuns:

Cu fugitul de acasa nu rezolvi nimic incearca sa o intelegi si tu pe mama ta k iti vrea binele...

| Spataru_Cristina_1998 a răspuns:

Uite mi s-a intamplat dar nu trebui sa fugi de acasa sa stii sunt parinti tai si chiar daca nu se vede ei te iubesc enorm de mult eu nu pot crede ca pe sora ta o poate iubi mai mult te iubeste la fel de mult
Dar sa stii ca fugitul inrautateaza lucrurile si nu e o solutie pentru ca parinti tai s-ar putea ingrijora si lucruri si mai rele

| alex221 a răspuns:

Lol,ai mei ma lasa aproape sa fac ce vreau doar sa nu fumez si sa le conduc masina laughing
doar am 17 ani, si ma lasa sa merg unde vreau si sa stau cat vreau happy, si maicamia e un pic scorpie dar n-am cei face.

| Lumenoua a răspuns:

Eu cred ca nu trebuie sa fugi mai ales daca fugi si nai unde fugi. Trebue sa mai astepti pana o sa ai niste relatii bune cu mama ta sau pana o sa cresti.Dar mai bine sa ai mai bune relati )

| GaborGabriela a răspuns:

Nu,poti sa incerci sa te intelegi cu ea asa cum e chiar daca crezi uneori ca fugitul de acasa e singura solutie incearca sa vorbesti cu ea si sa te pui cu buna pe langa ea pentru a-i castiga dragostea.

| andreyuzzandreyuzz a răspuns:

Ar-fi dar nu mai avea ce manca... si nu vei avea o viata buna...

| andreyuzzandreyuzz a răspuns:

Daca nu te place ignora, atunci iti va duce dorul si nu te va mai ignora nici ea... sfatul meu este sa nu pleci de acasA! chiar daca te urasc ignorai! si zi lu măta:Mama, nu mai sunt mica sunt mare si vreau si eu sa fiu ca toti alti!

| AaDrIiANaa a răspuns:

Si eu sunt in situatia ta si nu ma mai plang. Tu zici ca iti urasti mama nu? :O
Daca doamne fereste maine poimaine face un accident nu cred ca ai sta degeaba si nu ai plange pentru ca e mama ta ea nu iti vrea raul intelegeo si tu ca la varsta ta ar trebui sa intelegi ca cu doi copi nu ai cum sa faci si curateni si mancare sa speli sa ...mai stiu eu ce .....Umpic de curatenie ar trebui sa o faci ca nu iti cade nimic
Ziceai mai sus ca o iubeste mai mult pe sora ta ....Nu cred ca e asa sora ta e mai mica si ii trebui mai multa atenite si eu am un frate mai mare si parca mie mi se pare ca mama tine mai mult cu el dar nu e asa ne iubeste la egalitate. Si nu mai plange fii puternica si arata-i ca poti sa treci pestte
- Mai ziceai tu ca nu te lasa pana cand vrei tu pai normal daca epre exemplu te la asa afara pana la 20:30 si dupa sa vii in casa arata-i ca esti mai desteapta si vino cu 10-20 de minute mai devreme si ajut-o la treaba si mai vorbeste cu ea cerei pareri...

Eu sper ca sfatul meu te va ajuta! happy

| Maryk_Alyn_Marykdown_1997 a răspuns:

Ba fi atemt si eu mai am din astea cu mama certunduma dar cand mergi undeva intr-un magazin cine iti cumpara tot ce vrei u? dar mama ta sunt sigur ca tine mult la tine dar u nu intelegi ca maama ta vrea doar sate protejeze nu fugi deacasa mama ta nu te las afara ca ie frica sa nu racesti sau alt ceva ai inteles nu fugi deacasa! Osa AI VIata UN CALVAR FARA PARINTI TAI!

| RoxanaaRoxi a răspuns:

Nu merita sa fugi de acasa.nu o mai baga in seama.Credema ca stiu cum este.Si mama mea este la fel.

Alte răspunsuri
| Sortan_Paul_Sortan_Paul_1992 a răspuns:

Ar fi o solutie dar sa ai un loc unde ai de totate ca acasa