| Babygirl01111 a întrebat:

Am 18 ani jumătate si sunt impreuna cu un băiat de 23 de ani. Vrem sa ne mutăm împreună, dar părinții mei nu prea sunt de acord. Ei tot zic ca " ce vor zice altii?". Ce ar trebui să fac?

Răspuns Câştigător
| JustForFewSeconds a răspuns:

Buna! Eu la 19 ani m-am mutat cu iubitul meu mai mare ca mine dupa cateva luni de relatie. Gandeste-te inainte daca esti dispusa sa renunti la relatia ta daca descoperi ca partenerul tau nu e tocmai ce iti imaginai: vei afla mai multe lucruri despre el, cat de mult se spala, daca se spala pe maini, daca isi strange hainele murdare, daca calca, gateste, duce gunoiul, daca este afectuos cu tine, daca te respecta si te ajuta etc. Si facturile trebuie platite de amandoi, eu la 19 ani deja aveam un job, contributia mea in casa era semnificativa. Nu te-as sfatui niciodata sa te lasi intretinuta de un barbat, mai tarziu totul se poate intoarce impotriva ta! Banii au stricat intotdeauna cele mai frumoase relatii. Totul poate merge bine, si invers: daca va veti desparti tu te vei muta inapoi la parinti si acestia iti vor reprosa ca nu i-ai ascultat la momentul respectiv, dar tot copilul lor vei fi si te vor primi inapoi. Insa durerea ca acea relatie nu a mers va ramane mereu si lunile/anii pierduti nu ti-i da nimeni inapoi.
Decizia de a te muta cu el trebuie sa fie gandita de 100 de ori inainte de a face acest pas. Te anunt ca poti ramane si insarcinata, ca na... tentatia e mai mare si nu cred ca toata lumea se protejeaza (aici generalizez, nu am de unde sa stiu ce faceti voi). Esti tanara, ai atatea visuri de indeplinit. Decizia ta ascunde in spate o responsabilitate enorma, pe care (ca si mine de altfel) nu o constientizezi la 18-19 ani. Eu zic sa mai astepti, daca as fi primit un sfat de genu' cand am facut si eu acest pas, poate era mai bine. E bine ca parintii tai se implica si nu vor sa isi dea fata "oricui". NU te grabi la măritat. Mai asteapta 2-3 ani, pana atunci transforma visele in realitate, fa o facultate sau niste cursuri, ia-ti un job daca vrei. Fii independenta happy

| Babygirl01111 explică (pentru JustForFewSeconds):

Apreciez tot ce mi-ai zis.
O fată independentă oricum vreau sa fiu. Nu mi-ar plăcea sa fiu întreținută de cineva.
Am mai stat cu el câteva zile sau chiar o saptamana, doua si cred ca ne-am descurca sa stam impreuna. Am stat si m-am gândit mai mult si chiar cred ca ar fi o alegere buna doar ca ii problema cu ai mei. Cand le-am zis de mutat o zis ca ii curvie si de astea. M-am gândit să plec oricum si daca nu is ei de acord.

| JustForFewSeconds a răspuns (pentru Babygirl01111):

Ai lui ce zic? Daca nu sunt de acord parintii, eu zic sa mai asteptati. Intr-un fel au dreptate, din punct de vedere religios e curvie, dar na. Noi suntem o alta generatie. Sa nu stricati relatiile cu familiile voastre, e pacat sa va suparati parintii care v-au crescut si educat. De parinti ai nevoie toata viata si e greu cand nu ii ai alaturi.

| Babygirl01111 explică (pentru JustForFewSeconds):

Sunt de acord ca trebuie sa le fiu recunoscătoare pentru tot ce au facut pentru mine, dar nu pot sa imi construiesc viata dupa ei.
Ma gandesc ca daca oricum plec o sa se supere, dar dupa un timp tot o sa le treacă.

| JustForFewSeconds a răspuns (pentru Babygirl01111):

Https://youtu.be/1TX9-mb5G5I daca crezi in confesiuni poti viziona urmatorul video. Eu nu vreau sa te descurajez sa iei propriile decizii, vreau sa te atentionez pentru ca eu nu am fost la 19 ani cand am luat aceeasi decizie ca tine. Dar mi-am dat seama din ce ai mai scris aici ca stii ce vrei si ca poti fi independenta, dar ai mare grija cu cine tragi la aceeasi "căruţă".

| Babygirl01111 explică (pentru JustForFewSeconds):

Multumesc mult pentru toate sfaturile! Apreciez

34 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pleci si in caz de necaz te intorci acasa, altii o sa zica noroc si pleaca. Bagale replica aia pentru ca ti.au bagat o intrebare idioata

| Lucian4 a răspuns:

laughing) la sat se intampla asa ceva, toate infos se afla pentru ca lumea comenteaza la poarta, se aud toate barfele acolo. Mama crede ca ''va fi pusa la zid de societate daca copilul ei se muta cu altul'' E o realitate falsa a ei. Nu se mai traieste vremurile din anii '80

| RAY a răspuns:

Esti matura observ cu varsta ca daca ai fi si cu mintea nu ti ar pasa de ce cea spun parinti tai

| Violleta2022 a răspuns:

Sa-ti iei traista in bat si sa pleci, ca nu mai ai nevoie de aprobarea parintilor si nici nu ar trebui sa te intereseze de barfa satului.

| mihai69 a răspuns:

Ar trebui să îți asculți inima.
„Alții" ăia de care se tem ai tăi au oricum de comentat, fie că tu te muți sau nu cu iubitul tău.
Dar nici tu, nici ai tăi nu trăiți cu ei în casă; în plus, orice bârfă din asta trece după două-trei zile, că sigur apare ceva „și mai și" decât „curvia" voastră.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Sa nu iti pese de ce vor zice altii. Ai peste 18 ani, poti sa iei decizii de-acum. Si sa suporti consecintele lor, daca cumva sunt decizii gresite, desigur.

| Freya1 a răspuns:

Nu e diferenta asa mare intre voi dar cred ca trebuie sa te gândești bine la ce vrei sa faci.Gasesteti intai de munca sa nu depinzi de bani lui, mergi si stai treptat câte o zi două cu el sa vezi cum va înțelegeți, dul pe acasa sa il stie si a tai mai bine si dupa ai timp sa te muti cu el.

| Bondarel99 a răspuns:

Aici sunt mai multe aspecte. De cat timp sunteti impreuna? Vrei sa te muti tu la el sau el la tine? El locuieste departe de tine? Sunteti amandoi pe picioarele voastre? Aveti o sursa de venit in afara de parinti? Tu ai terminat liceul? Eu sunt de parere ca doi oameni se pot muta impreuna atunci cand au o anumita stabilitate financiara si cand relatia lor e destul de solida.
Poate parintii tai sunt mai de moda veche si pur si simplu nu vor sa traiti in concubinaj ci sa va casatoriti. Sau poate se gandesc la aspectele de mai sus.

| Babygirl01111 explică (pentru Bondarel99):

Ii faza cu religia lor. Au zis ca is împotriva daca nu suntem căsătoriți.

| Antopuff a răspuns (pentru Babygirl01111):

Inainte de a te casatori cu cineva ar fi ideal sa convietuiesti cu acea persoana o perioada de timp sa vezi daca esti ok cu modul de a fi a acelei persoane dar parerea mea e ca esti cam mica pentru pasul asta.

| sofisis a răspuns (pentru Bondarel99):

Subscriu.

| Lioana a răspuns:

Religia aceea e doar a lor? Nu e si a ta?
Parintii te sfatuiesc bine. Ceea ce vrei sa faci tu se numeste concubinaj si nu iti face o imagine buna in societate indiferent daca ai o religie sau nu. In plus daca te muti cu el, tipul probabil nu se va casatori niciodata cu tine. Poate doar daca ramai gravida dar nu e sigur nici atunci. Va sta cu tine pana se satura apoi va trece la alta.

| Babygirl01111 explică (pentru Lioana):

Da, e doar a lor. Sincer pe mine nu ma intereseaza ce cred altii cum ii intereseaza pe ai mei. Pe mine ma intereseaza fericirea mea, nu poveștile altora. Si cu căsătoria nu is de aceeași părere cu tine. Cred ca intai trebuie sa vedem daca chiar ne potrivim, nu sa ne căsătorim si apoi sa fim nefericiți sau sa intervină chiar un divorț.

| Zaygon a răspuns (pentru Lioana):

Si e ceva gresit in asta? Hai sa fim seriosi. Stai cu un om atat cat te simti bine; in momentul in care nu mai functionati impreuna pleci, poti fi si casatorit si tot pleci daca vrei sa fii fericit. Dragoste cu forta nu se poate.

| Panamax a răspuns:

Dar de ce atata graba?

| AliGab a răspuns:

Sa iti asculti parintii. Ce crezi ca traiul in 2 fara nicio responsabilitate este mare branza? Ba din contra. Atata vreme cat nu exista responsabilitati (o relatie oficiala), concubinajul este un mare rahat si aduce doar suferinta, nu doar pe moment ci si in viitor

| Zaygon a răspuns:

Daca te poti intretine singura, muta-te cu el. Daca parintii sunt de aia de moda veche, spune-le sa isi faca update la realitate.

| Babygirl01111 explică (pentru Zaygon):

Dacă ar fi să ne mutăm, stim deja unde vom lucra si ne-am putea întreține. Si da sunt de modă veche. Am incercat sa ii fac sa privească altfel lucrurile, dar degeaba.

| Zaygon a răspuns (pentru Babygirl01111):

Pentru parintii care o ard cu casatorie and *** le recomand un psiholog. Sa te muti cu cineva dupa casatorie doar e o trauma psihologica mare de tot, sa nu mai spun ca te trezesti cu spatiul mental invadat asa dintr-o data.
Daca ai terminat scoala si te angajezi atunci iti asumi pe mai departe. Daca nu ai terminat scoala si vrei doar sa o arzi asa atunci las-o moarta.

| Babygirl01111 explică (pentru Zaygon):

Faza ii ca stiu unde voi lucra si ii calculat tot.
Eu sunt la fel de părere că ii mai ok sa stam impreuna si apoi sa ne căsătorim daca este cazul, pentru ca ar trebui să ne cunoaștem mai bine înainte să ne căsătorim. Ai mei tot cu gândirea aia veche sunt. de aia nu stiu ce sa fac

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce ar putea să zică alții? Ce e aşa anormal ca la 18 ani să te muți din casa părintească? Doar că trebuie să fii conştientă că va trebui să te întreții singură(şi nu, nu să depinzi de iubitul tău, că nu ştii ce se va întâmpla pe parcurs cu relația voastră şi nici nu e sănătos). Încă ceva.Ai terminat liceul? Sau eşti la o facultate sau ceva?

| Antopuff a răspuns:

Nu e vorba de ce spun altii este vorba despre faptul ca voi daca va mutati impreuna cine va intretine? Tu ai 18 abandonezi scoala? Merita un baiat asta?

| OctavianSps a răspuns:

Adu-l acasa sa il cunoasca parintii tai, iar cand vor vedea ca e o persoana buna si capabila sunt sigur ca vor intelege si vor fi de acord sa va mutati.

| Babygirl01111 explică:

Vreau sa menționez si ca ai mei se inteleg foarte bine cu el, dar nu sunt de acord cu mutatul impreuna si din cauza religiei lor, pentru ca nu sunt permise astfel de lucruri.
Nu vreau sa imi fie viata controlată de ei, dar oarecum nici nu vreau sa ii supăr prea tare.

| Zaygon a răspuns (pentru Babygirl01111):

1. Religia e bullshit si cine mai vine cu aberatii de genu: sa se mute impreuna dupa casatorie ar face bine sa se mai gandeasca otara.
2. Cum zicea cineva mai sus, daca te poti intretine singura atunci nu e nici o problema.
Care sunt intentiile tale pe mai departe? Ceva planuri de lunga si scurta durata?

| Bondarel99 a răspuns (pentru Babygirl01111):

Atunci daca nu vrei sa te certi cu ei si nu vrei sa ii faci sa se simta rusinati cand dau ochii cu lumea, casatoreste-te.
Dar eu totusi cred ca se gandesc si la partea financiara si la faptul ca esti prea mica.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Babygirl01111):

Daca e vorba de religie... pleaca si nu te mai uita inapoi. Nu are sens sa iti strici viata din cauza ca cei ce se intampla sa iti fie parinti pun mai presus povesti cu fantome decat binele propriului lor copil. Despre ce religie discutam aici? Cum de tu nu esti de aceeasi religie?

| Babygirl01111 explică:

Martori ai lui Iehova.
Eu am ales sa nu fiu de această religie, deoarece nu cred ca mi se potriveste si sincer nici nu imi place.

| Bdjanzvshaj a răspuns:

Nu trebuie sa zici ceva, doar ascultati inima, daca voi chiar va iubiti merita incercat, mereu se zice ce vor spune ceilalti (e fix treaba ta ce faci)